Bibaleze.si

Prehrana v nosečnosti: pomen beljakovin za mamo in otroka

Katja Simić

Prehrana v nosečnosti

0
07. 05. 2025 03.00

Prehrana med nosečnostjo ima ključno vlogo pri zdravju matere in razvoju otroka. Vnos zadostnih količin beljakovin ni pomemben le za rast ploda, temveč tudi za dobro počutje nosečnice. Pravilna prehrana v tem občutljivem obdobju pomeni dolgoročno naložbo – ne le v zdravje matere, temveč tudi v otrokov imunski sistem, telesni in možganski razvoj ter celo zdravje v odrasli dobi.

nosečnost, hrana

V nosečnosti tako uživaj kar se da uravnoteženo prehrano, sestavljeno iz raznolikih, sezonskih in lokalnih ter hranilno bogatih živil iz vseh skupin. Na krožnikih naj bo veliko zelenjave in sadja, polnovrednih žitaric in izdelkov iz njih, mleka in mlečnih izdelkov, pustih mesnih virov ter manjših morskih rib. Vsemu skupaj dodaj še jajca in stročnice ter kakovostna rastlinska olja, za žejo pa pij vodo. Čez dan zaužij tri glavne obroke (zajtrk, kosilo in večerjo) ter dve do tri malice, vse sestavljene iz vseh glavnih makrohranil: beljakovinskega vira, ogljikohidratnega vira ter maščobnega vira. Na tak način se izogneš pretiranemu občutku tako lakote kot sitosti.

Zdrava in uravnotežena prehrana je zelo p0omembna za nosečnico.
Zdrava in uravnotežena prehrana je zelo p0omembna za nosečnico. FOTO: Adobe Stock

Med nosečnostjo se tvoje potrebe tako po energiji kot po hranilih spreminjajo; sploh v drugem in tretjem trimesečju se povečajo, kar pa je zelo različno od hranila do hranila. Beljakovine oziroma aminokisline, ki gradijo beljakovine, so gradniki našega telesa. Med nosečnostjo so potrebe po njih povečane predvsem od četrtega meseca naprej, saj so beljakovine tudi gradniki telesa našega ploda. A teh povečanih potreb ni tako težko zagotoviti; zadostuje že dodatna porcija mlečnega izdelka na dan. Vnosi hrane se med nosečnostjo povečajo tudi zaradi zagotavljanja dodatne energije in nobene potrebe ni, da bi beljakovine še dodatno dopolnjevala s prehranskimi dopolnili, saj jih zaužiješ že s to povečano količino hrane.

Svoje obroke načrtuj tako, da v vsakem zaužiješ beljakovinski vir. Ti naj bodo polovico časa živalskega izvora (meso, tako belo kot rdeče, morske ribe, jajca, mleko in mlečni izdelki) in polovico časa rastlinskega izvora (stročnice, polnozrnata žita, semena, oreški). Vsako izmed teh živil bo poleg beljakovin prineslo še druga hranila, raznolikost vnosov pa bo pokrila tudi potrebo po teh. Nosečnice, ki se prehranjujete vegetarijansko in ne uživate mesa, lahko potrebe pokrijete z drugimi živalskimi viri (mlečni izdelki, jajca), tiste, ki se prehranjujete vegansko, pa prehrano nujno obogatite s prehranskimi dopolnili.

Živalske vire beljakovin ustrezno termično obdelajte in z njimi rokujte odgovorno.
Živalske vire beljakovin ustrezno termično obdelajte in z njimi rokujte odgovorno. FOTO: Adobe Stock

Živalske vire beljakovin ustrezno termično obdelajte in z njimi rokujte odgovorno. V hladilniku naj bodo shranjeni v nepoškodovani embalaži, po rokovanju z njimi si umijte roke. Izogibajte se surovim virom (npr. tatarski biftek, pršut), nepasteriziranemu mleku in mlečnim izdelkom, tudi jajca raje kot umešana ali mehko kuhana zaužijte umešana oziroma trdo kuhana. Pri mesu izbirajte puste kose, trikrat na teden belo meso in dvakrat na teden rdeče meso. Dvakrat na teden dodajte še mastne morske ribe manjših vrst (npr. sardele), saj so večje ribe s konca prehranjevalne verige (losos, tuna) tudi bolj onesnažene s težkimi kovinami.

Primer jedilnika vsejede nosečnice:

Zajtrk: dve umešani jajci s sezonsko zelenjavo na oljčnem olju, ržen kruh, brezkofeinska kava ter limonada

Dopoldanska malica: skyr, gozdni sadeži, ovseni kosmiči in cimet

Kosilo: zelenjavna juha, ajdova kaša s sezonsko zelenjavo in piščancem, solata s fižolom

Popoldanska malica: pest neslanih oreškov in za dlan velik kos sezonskega sadja ter pasteriziran jogurt

Večerja: pečena polenta z umešano skuto ter sezonsko zelenjavo, solata iz paradižnika z bučnim oljem, začimbami, jabolčnim kisom in bučnimi semeni

Vegetarijanke piščanca zamenjajte s tofujem, veganke lahko uporabijo rastlinske nadomestke; namesto jajc naj pri zajtrku pripravijo palačinke s čičerikino moko in ne pozabijo na prehranska dopolnila za nadomeščanje hranil (tako makrohranil kot tudi mikrohranil), ki jih ne bodo zaužile s hrano.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 923