"Biti učitelj mi predstavlja pomembno in odgovorno delo, saj lahko otroku približam tematiko ali pa ga od snovi popolnoma odvrnem. Poleg samega podajanja znanja se mi zdi pomembno, da kot učiteljica otrokom pokažem, da sem jih kot odrasla oseba pripravljena poslušati, in da se ob meni počutijo sprejete in razumljene," nam je zaupala učiteljica biologije Tina Fabijan in dodala, da je zanjo največja nagrada "izraz na obrazih otrok, ko z zanimanjem poslušajo razlago, in seveda 'aha' efekt, ko težjo snov razložiš na enostaven način in jo učenci razumejo." Njen najljubši moto je, da ti lahko vedno uspe, če si nekaj želiš in se za to dovolj trudiš. Z njo pa smo se dotaknili tudi različnih vprašanj na temo učenja in pridobivanja ocen.
Kakšno je vaše mnenje o učenju s pomočjo spletnih aplikacij?
Takšne strani se mi zdijo zelo koristne, vendar moramo vsebine, preden jih ponudimo otrokom, preveriti in ugotoviti, ali so verodostojne. Če takšne vsebine ponudi učitelj, se mi zdi to še pomembnejše. Otrok si lahko takšne vsebine predvaja, kadar želi ali kadar jih potrebuje. Zelo koristne se mi zdijo, kadar se učencu pri učenju neke snovi zatakne ali pa je mogoče manjkal pri razlagi določene snovi. Tako lahko to znanje dobi na drugačen način.
Se vam zdi, da otroci, ki odraščajo v dobi tehnologije, morda celo lažje vpijajo znanje z ekrana kot pa iz knjig?
Nekateri zagotovo, še vedno pa je kar nekaj takih, ki jim takšen način spoznavanja novih stvari ni preveč blizu.
Na kakšen način približate otroku predmet, ki ga ne veseli in ne zanima ali v katerem ni dober?
Pri veliko predmetih se najde kakšen podatek ali kakšno poglavje, ki se lahko naveže na tematiko, ki je otroku blizu. Velikokrat izpostavljam tudi zanimiva dejstva, ki pritegnejo skoraj vsakega. Najpomembnejše pa se mi zdi to, da snov razlagaš in podajaš z navdušenjem.

Kako pomagati otroku, ki mu šola predstavlja stisko, stres?
Predvsem mu moramo šolo predstaviti kot nekaj, kar mu omogoča, da bo v življenju počel to, kar si želi. Pri tem pa je pomembno, da ima otrok hobije, ki ga veselijo.
Kako pomagati otroku z učnimi težavami?
Navadno takšnim otrokom veliko pomoči ponujajo že šole, od dodatnega pouka do individualne pomoči. Še vedno pa mu lahko pri delu za šolo doma priskočijo na pomoč tudi starši, vendar je pomembno da večji del naredi otrok sam.
Kaj storiti, ko otrok popusti v šoli, ko postane učno neuspešen? Katere 'navade' spremeniti, katere dodati?
Pri takšnem otroku je treba spodbuditi radovednost in mu pomagati poiskati dejavnost, ki ga bo zanimala in mu bo v veselje. To dejavnost lahko nato začnemo povezovati tudi s šolo ali s specifičnim predmetom.

Ali so za uspeh v življenju in v karieri resnično potrebne le petke?
Ocene za kasnejše uspehe v življenju nimajo posebne vloge, razen pri vpisu na šolo ali fakulteto, ki ima omejitve. Veliko pomembnejše je znanje, ki ga v šoli pridobimo. Nikoli namreč ne vemo, kdaj nam bo določeno znanje prišlo prav, ne samo v karieri, ampak tudi v vsakdanjem življenju.
Kakšno je vaše mnenje o učenju na pamet?
Učenje na pamet prinaša le dobre ocene, ne pa znanja. Dobre ocene kasneje v življenju ne pomenijo kaj dosti, znanje pa nam ostane vse življenje.
Zakaj ste se odločili sodelovati v projektu 5LA?
Predvsem zaradi pridobitve nove izkušnje. Že med delom na daljavo sem se začela ukvarjati s snemanjem razlage, ob povabilu k sodelovanju pri projektu pa sem si rekla "Zakaj pa ne" in se prijavila.
Kakšni so cilji vašega sodelovanja pri projektu?
Nuditi učencem razumljivo razlago, četudi je v procesu učenja prej niso dobili.
Poziv, s katerim bi starše in otroke povabili k uporabi oz. ogledu 5KE?
Posnetki nudijo kratko in jasno razlago oz. povzetke snovi, ki jo morajo učenci znati. Zaradi združevanja različnih rekvizitov, animacij, fotografij in eksperimentov so pojmi razumljivo in enostavno predstavljeni. Resnozabavna spletna učilnica 5KA, pri kateri sodeluje 16 osnovnošolskih učiteljev! V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. Tako jim bo ostalo več časa za športne aktivnosti in druženje s prijatelji. Vsekakor pa je 5KA tudi zakladnica znanja, ki so ga odrasli že pozabili ali pobrkljali: V čem je že razlika med stavkom in povedjo? V preteklih mesecih je 16 učiteljev posnelo učni program devetletke v obliki od 3- do 15-minutnih filmčkov. 12 predmetov smo posneli v obliki več kot 1100 videov, ki smo jih naložili na VOYO in jih poimenovali 'resnozabavna spletna učilnica'. Vsebine 5KE bodo staršem in otrokom na VOYO na voljo kjer koli in kadar koli. Vsi pa se lahko poslovimo od stavka 'NE ZNAM'!
Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Potrebno bo veliko truda, da jih zapolnijo ter nadgradijo in utrdijo znanje.
Zato staršem in otrokom na pomoč prihaja nova VOYO storitev, resnozabavna spletna učilnica, ki smo jo poimenovali 5KA. Z njo bodo otroci lažje, zabavneje in hitreje dopolnjevali ter utrjevali svoje znanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV