Bibaleze.si

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?

Bibaleze.si

5KA

0
07. 04. 2022 04.15

Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

ucenje

Je že res, da je šola otrokova skrb in njegova odgovornost. Vseeno pa je prav, da kot starši priskočimo na pomoč, ko se otrok v šoli znajde v težavah. Kaj lahko storimo, da bi otroku pomagali odpraviti težave?

Tempo življenja je postal na vseh področjih mnogo hitrejši, kot je bil pred časom. Če smo lahko mi kot otroci po prihodu domov torbo odvrgli v kot sobe in stekli na bližnje igrišče, da bi se igrali s svojimi prijatelji, današnje otroke po prihodu iz šole po navadi čaka še cel kup aktivnosti in obveznosti. Največkrat se otroci ravno zaradi preveč obveznosti znajdejo v čustvenih stiskah, kar se pozna tudi pri (ne)sodelovanju pri pouku, ocenah in motivaciji.  Pri nekaterih otrocih in mladostnikih se lahko kažejo celo telesni znaki stiske – bolečine v trebuhu, glavoboli, bruhanje, prebavne težave in podobno. Kako jim lahko starši pomagamo?

Z otrokom se je treba iskreno in odkrito pogovarjati.
Z otrokom se je treba iskreno in odkrito pogovarjati.FOTO: Shutterstock

Odkrijte vzroke za nastale težave 

Najprej je treba poiskati vzroke za otrokovo slabo počutje in nastale težave. Ne da bi komur koli sodili ali iskali krivca za nastalo stanje poskušajte nepristransko pogledati na zadevo in najti vzroke, zaradi katerih se je otrok znašel v stiski. Je to morda premalo prostega časa? Nerazumevanje snovi? Slab odnos s sošolci ali učiteljem? Se je v družini zgodila kakšna tragedija ali dogodek, ki bi lahko negativno vplival na otroka? Kakšni so družinski odnosi? Sta s partnerjem v dobrem odnosu ali se prepirata pred otrokom? Kaj se je za vašo družino (in predvsem za otroka) spremenilo v času epidemije? Ali si vzamete dovolj časa drug za drugega?

Vse to so informacije, ki so vam lahko v veliko pomoč.

Analizirajte dogodke in odnose

Ko boste analizirali dogodke in stanje doma, boste lahko namreč razmislili tudi o tem, kako posamezne reči vplivajo na vašega otroka. Kateri dejavniki in situacije doma ali v šoli so morda imeli največji vpliv nanj in na spremembe razpoloženja, padec motivacije, težave v šoli? Ko o vsem skupaj dobro razmislite, je čas, da se odkrito pogovorite z otrokom. Bodite pozorni, da mu boste dali dovolj časa in prostora, da bo lahko izrazil svoje občutke in skrbi, o katerih se bosta lahko potem pogovorila in našla skupno rešitev. Lahko naredite tudi skupen načrt, na kakšen način in s katerimi ukrepi bi lahko izboljšali stanje doma, da bi se posledično spremenilo tudi stanje na ostalih področjih.

Vzpostavite stik s šolo

Pri reševanju težav v šoli pa je vsekakor pomembno, da se obrnete tudi na otrokovo učiteljico ali učitelja in vzpostavite odnos z njim. Poskušajte upoštevati učiteljeve nasvete in z njim sodelovati v dobro svojega otroka. Pomembno je namreč, da tudi otrok vidi in začuti, da z učiteljem sodelujete in da se želite vključiti. Četudi se kdaj morda ne strinjate z učiteljem ali pa nastanejo trenja, tega nikar ne omenjajte pred otrokom, saj bo na tak način ponotranjil vaše občutke in odnos do učitelja, to pa bo seveda poglobilo težave. S tem lahko poglobite otrokovo stisko in povečate njegov odpor do šole. 

Za nasvet ali pogovor se lahko obrnete tudi na šolsko svetovalno službo, da se bo lahko tudi otrok pogovoril z odraslo nevtralno zaupanja vredno osebo. Otrok namreč v obdobju stiske potrebuje predvsem pogovor in razumevanje, odrasla oseba pa ga bo tudi znala usmeriti in mu ponuditi rešitve za težave. Saj veste, otrokova težava je lahko pravzaprav povsem enostavno rešljiva, njemu pa se zdi nepredstavljivo velika. Pri tem je pomembno tudi, da skupaj z otrokom poiščemo rešitve, ga vprašamo, kako bi se on lotil tega, in skupaj postavimo cilje ali majhne korake, s katerimi bomo začeli odpravljati težave. Morda je včasih potrebna le drugačna rutina, na primer to, da se otrok prej odpravi spat, da dosledno piše domače naloge, da se drži določene strukture dneva, da se udeleži učne pomoči, da mu omejimo čas na računalniku ali pred televizijskim ekranom, omejimo obšolske dejavnosti ipd. 

Spoznajte ga z zabavnoresno spletno učilnico 5KA! 

Ker se slovenski učitelji in učiteljice strinjajo, da je tudi epidemija skupaj z učenjem na daljavo privedla do določenih neželenih posledic in težav v šoli, so se odločili, da otrokom olajšajo zadeve. Skupaj z ustvarjalci vsebin naročniškega videa VOYO so se združili v projektu 5KA. Tako bodo otroci lažje, zabavneje in hitreje dopolnjevali in utrjevali svoje znanje. In ravno zato, da bi ublažili razlike v znanju, ki so nastale med učenci osnovne šole, ter odpravili primanjkljaj, ki se je pokazal pri nekaterih učencih kot posledica daljšega šolanja na daljavo, je v preteklih mesecih kar 16 učiteljev stopilo skupaj in posnelo učni program devetletke v obliki od 3- do 15-minutnih  filmčkov. 12 predmetov je bilo posnetih v obliki več kot 1100 videov, ki so naloženi na VOYO in poimenovani kot zabavnoresna spletna učilnica 5KA.

Učitelji, ki so jih izbrali, so strokovnjaki, ki svoj poklic jemljejo kot poslanstvo, v njem neskončno uživajo in svoje znanje z veseljem, nasmehom in smislom za humor delijo z otroki, ki bi radi na zabaven in spodbuden način utrjevali znanje, odkrivali nove podatke in razumeli šolsko učno snov. Vabljeni k ogledu vsebin, s katerimi si lahko tako otroci kot tudi starši osvežite spomin ter razširite svoje znanje in splošno razgledanost. 

Če obstaja težava, obstaja tudi rešitev

Predvsem pa je pomembno, da se otrok doma in v šoli počuti varno. To pomeni, da sprejmete tudi njegove občutke in stisko ter se z njim o vsem iskreno pogovorite – brez napadanja, brez obsojanja in brez predsodkov. Ko bo otrok čutil, da se vam lahko odpre in pove o svojih težavah, boste tudi lažje razumeli, zakaj je težava nastala in na kakšen način jo lahko skupaj odpravite. In imejte v mislih: nobena težava ni nerešljiva, vedno se najde pot! 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863