Ne glede na to, ali gre za enega izmed pomembnih šolskih predmetov ali za zgolj izbirni predmet, ki naj bi bil otroku v veselje, nikoli ni prijetno, ko otrok dobi negativno oceno v šoli. Čeprav se lahko takrat počutite razočarano, užaljeno ali neprijetno, je prav, da k otroku pravilno pristopite in se z njim pogovorite, namesto da ga v tistem trenutku kritizirate in grajate.
Slaba ocena v šoli je lahko posledica različnih dejavnikov – strahu in stresa pred preizkusom znanja, pomanjkanja pozornosti, površnosti in izgube koncentracije, nepripravljenosti in pomanjkanja znanja, premalo vaje, nezadostnega učenja ali vpliva kakšnega drugega dogodka, zaradi katerega je otrok izgubil motivacijo za učenje.
To, da otroka dodatno obremenite z grajo in pridiganjem, bo povzročilo še dodatne nevšečnosti in posledice. Namesto tega se raje z njim konstruktivno pogovorite, skupaj ugotovite, kje tiči problem za njegovo težavo in kako jo odpraviti, da bodo ocene v šoli lepše.

5 pravil za motivacijo otroka pri pridobivanju pozitivnih ocen:
Ne jezite se na otroka in ne kažite svojega razočaranja
Vaš negativen odziv in pristop k težavi ne bosta doprinesla tudi k njeni lažji rešitvi. Res je, da v takšnih situacijah težko prikrijemo svoja čustva, vendar pa je treba razmišljati pozitivno in k temu spodbuditi tudi otroka. Če je otrok zaradi negativne ali slabe ocene žalosten, razočaran ali jezen, poskušajte omiliti njegovo počutje in mu pomagati razumeti, zakaj se je to zgodilo, in da je pomembno zdaj težavo rešiti ali popraviti in mu predlagati, na kakšen način bo to najlažje.
Nikdar ne primerjajte svojega otroka z drugim
Se še spomnite, kako zelo vas je prizadelo, ko ste domov prišli z lepo, težko prigarano trojko, pa so vam doma starši spodbili samozavest s tem, ko so z vami primerjali sošolko ali sošolca, ki pa je dobil odlično oceno? Nikoli ne počnite tega in ne primerjajte svojega otroka z drugimi otroki.
Vsak je namreč posameznik, ki ga veselijo različne stvari, predmeti in področja in nekomu gre odlično računanje, drug bo blestel pri športu, tretji pa pri branju in kreativnem pisanju. Odkrijte, na katerih področjih blesti vaš otrok, in ga spodbujajte k negovanju ljubezni do tega področja, hkrati pa mu omogočite dovolj podpore in dodatnega učenja ter dopolnjevanja znanja tam, kjer je to potrebno.
Nikar pa ne pričakujte niti ne pritiskajte na otroka, da bi moral blesteti pri vseh predmetih in imeti odlične ocene na vseh področjih.
Pohvalite, ko je nekaj vredno hvale
Vsak človek, pa naj bo to otrok ali odrasla oseba, zelo rad sliši pohvalo, ko nekaj naredi dobro, ko ima občutek, da se je za nekaj potrudil in nekje uspel. Prepoznajte trenutke, ko otrok da vse od sebe in se potrudi in ga nato za to pohvalite in nagradite s skromno pozornostjo.
Včasih bo otrok lahko brez kakršnega koli truda ali napora pridobil odlično oceno in je prav, da ga za to tudi pohvalite, včasih pa bo otrok z mnogo truda in napora pridobil srednje dobro oceno, ampak zanj neverjetno pomembno trojko, na katero bo izjemno ponosen.
In v takšnih trenutkih ni pomembno, kakšna ocena se to zdi nam, temveč kako zelo ponosen je nanjo naš otrok in kaj vse je vložil v to, da jo je dosegel. Zanj je lahko ta trojka mnogo več kot kakršna koli druga petica. Če bomo znali prepoznat takšen trud in trenutke, bomo otroka motivirali k doseganju nadaljnjih uspehov.

Spremljajte otrokov razvoj in napredek
Kot starši morate znati spremljati svojega otroka in njegov napredek v šoli. Preverjajte njegove zvezke in ob prostih popoldnevih kdaj tudi znanje. Tako boste vedeli, kje se trenutno nahaja vaš otrok kar se tiče poznavanja snovi ali določenega znanja ter boste tako ob spremljanju njegovega učenja vedeli, koliko je pravzaprav nadgradil svoje znanje, napredoval in se naučil. Tako boste tudi znali oceniti, koliko truda je bilo v to vloženega.
Poskrbite za dovoljšno oporo pri pridobivanju znanja
Otroka za učenje motivirajte skozi različne igre. Lahko so to miselne igre, uganke, besedne igre, učenje s pomočjo montessori metode, reševanje testov, ki jih pripravite otroku sami ... skratka, naj bo učenje razgibano in ne suhoparno. Vzemite si čas, usedite se z otrokom za mizo in poglejte, koliko vaše dodatne pomoči in pozornosti pravzaprav potrebuje in kako je v resnici samostojen za učenje.
Če ugotovite, da sam od učenja odnese bolj malo, mu pomagajte najti tehniko, ki mu bo pri učenju pomagala. Nekaterim recimo pomaga podčrtovanje pomembnih podatkov, nekaterim način, ko si izpisujejo lastne, poenostavljene zapiske, drugim so zanimivejše barve in miselni vzorčki, spet tretji se radi učijo tako, da berejo in ponavljajo naglas. Pomembno je, da ugotovite, kateri način učenja je pravi za vašega otroka in ga pri tem spodbujate.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV