Bibaleze.si

Predlogi in ideje za pisanje dobrih spisov

N. Č.

5KA

0
03. 10. 2022 05.00

Obstaja veliko vrst spisov. Razlikujejo se tako po vsebini kot po dolžini, vendar je cilj vseh spisov enak: prepričati bralca o določenem stališču ali pogledu na temo. V kolikor dosežete ta cilj, bo tudi ocena temu primerna. A kako se najučinkoviteje lotiti pisanja spisa? Kako prepričati bralca? Kako se osredotočiti na vsebino, hkrati pa paziti na pravopisne napake?

otrok

1. Pazljivo preberi navodila!

Prvi in verjetno najpomembnejši korak je, da zelo pazljivo in natančno preberemo učiteljeva navodila. Pomagamo si lahko s podčrtovanjem ključnih besed, zelo pomembno pa je, da razumemo prav vse besede v navodilu. V kolikor pišemo spis doma, si lahko pomagamo s slovarčkom ali pa po nerazumljivi besedi vprašamo starše, v kolikor pa pišemo spis v šoli, lahko o pomenu nerazumljive besede vprašamo kar učitelja ali učiteljico.

O nalogi, ki nam je bila dana, moramo dobro razmisliti. Ali moramo lik le opisati? Morda ga moramo primerjati z drugimi liki? Morda pa se naša naloga nanaša na specifično situacijo, ki jo moramo razložiti.

Natančno preberimo navodila, nepoznane besede pa poiščimo v slovarju.
Natančno preberimo navodila, nepoznane besede pa poiščimo v slovarju.FOTO: Profimedia

2. Izpisovanje ključnih pojmov in misli

V kolikor imamo na voljo dodaten list papirja, je priporočljivo, da si pred začetkom samega pisanja izpišemo ključne pojme in misli, ki jih želimo v spisu obdelati. To nam bo pomagalo, da med pisanjem ne izpustimo česa pomembnega, prav tako pa nam bo pomagalo določiti vrstni red pojmov in misli, ki jih bomo v spisu opisovali in obdelovali. Smiseln vrstni red omenjenih situacij/pojmov/dogodkov je ključnega pomena, saj daje našemu besedilu rdečo nit. 

V kolikor ste samozavestni v svojem pisanju, lahko v spis vključite celo kakšen citat ali pregovor. Ta trik vedno navduši učitelje in v kolikor je uspešno izveden, vam lahko prisluži še boljšo oceno.

Pri pripravi načrta nikakor ne pozabite vključiti lastnega mnenja, če ne že tekom besedila, pa vsaj na koncu. Mnenje lahko izrazite jasno in glasno, naj vas ne bo strah! Pišite samozavestno in drzno! Le tako boste izstopali iz množice povprečnežev in naredili vtis na učitelja!

Prazen list papirja za izpisovanje ključnih pojmov in misli
Prazen list papirja za izpisovanje ključnih pojmov in misliFOTO: Profimedia

3. Uvod

Učenci velikokrat izpostavijo, da jim je pri pisanju spisa najtežje začeti. Pri pisanju uvoda se lahko navežemo neposredno na naslov in ga v nekaj stavkih podrobneje razložimo. To nam lahko koristi, še posebej kadar imamo kratek ali dvoumen naslov, saj imamo tako dobro izhodišče, da bralca v uvodu natančneje seznanimo s tematiko. Nekateri celo pustijo nekaj praznih vrstic in skočijo naravnost v temo, uvod pa napišejo na koncu, ko že vedo, v katero smer jih je zapeljal spis.

Učenci velikokrat izpostavijo, da jim je pri pisanju spisa najtežje začeti.
Učenci velikokrat izpostavijo, da jim je pri pisanju spisa najtežje začeti.FOTO: Profimedia

4. Jedro

V jedru se moramo osredotočiti predvsem na razvijanje ideje oz. misli, na katero se nanašajo navodila. Pisati moramo preudarno in samozavestno, glavno idejo pa večkrat jasno poudariti in podrobno razložiti.

Spis sicer velja za manj zahtevno formo pisanja in je pogosto napisan samo v treh odstavkih: uvod, jedro in zaključek. Če želite navdušiti učitelja, lahko naredite več odstavkov, vendar bodite pozorni, da jih uporabljate smiselno. Uporabite jih lahko pri vsaki novi ideji ali odgovoru na novo vprašanje, ki vam je bilo zastavljeno v dodeljenih navodilih.

Trditve, ki jih uporabljate v jedru, ustrezno podprite z dokazi. Na primer, če trdite, da sta bila Julija in Romeo zaljubljena, to trditev tudi razložite. Zakaj mislite, da sta bila zaljubljena? Po čem to sklepate? Kateri dogodki nakazujejo na njuno medsebojno naklonjenost? Sta morda to povedala tudi z besedami?

5. Zaključek

V zaključku je najbolj pomembno, da povzamemo glavno sporočilo našega spisa. Vključimo lahko tudi lastno mnenje, pomembno pa je, da se naš zaključek vtisne bralcu v spomin in nanj naredi močan vtis. 

6. Pregled zapisanega

Priporočljivo je, da po končanem pisanju spis še enkrat počasi in pozorno preberemo ter pregledamo. Pri branju moramo biti pozorni predvsem na ločila in pravopisne napake, saj je to naša zadnja možnost, da jih pred oddajo še popravimo. 

Pregledovanje zapisanega
Pregledovanje zapisanegaFOTO: Profimedia

Z novim šolskim letom se portal IzziRokus, ki ga učencem in učiteljem ponujata založbi Rokus Klett in Modrijan izobraževanje, partnersko povezuje z resnozabavno spletno učilnico 5KA na VOYO. Osnovnošolci in starši imajo tako na voljo kar dve odlični poti do boljših ocen v šoli – portal IzziRokus z bogato zbirko atraktivnih interaktivnih učnih elementov in spletno učilnico 5KA z več kot 1200 poučnimi in zabavnimi filmčki, ki jih je odpredavalo 16 učiteljev in z njimi predelalo 12 osnovnošolskih predmetov, ter tako šolarjem na zanimiv način približalo šolsko snov.  

Portal IzziRokus ponuja interaktivna učna gradiva za več predmetov, ki besedilo obsežno dopolnjujejo in nadgrajujejo s kratkimi izobraževalnimi filmi uglednih svetovnih ponudnikov, animacijami ter kratkočasnimi interaktivnimi nalogami več vrst.

5KA na VOYO ponuja bogat nabor zabavnoresnih izobraževalnih filmčkov za osnovnošolce, ki so nastali v sodelovanjem z učitelji praktiki. Učitelji v spletni učilnici snov razlagajo na razumljiv in zabaven način, zato je učenje še bolj zanimivo za današnje generacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863