Bibaleze.si

So starši krivi, da otrok v šoli nima prijateljev?

S.B.

5KA

0
15. 04. 2022 05.00

Rezultati nedavnih raziskav so pokazali, da ena vrsta starševske vzgoje znatno vpliva na socializacijo in vedenje otroka v šoli. V nadaljevanju razkrivamo, za kateri način vzgoje gre in kakšne so lahko morebitne posledice ter rešitve zanje.

Starševska vzgoja

“Nikoli ne bi smeli klicati v šolo in prositi, naj vašega otroka premestijo v razred, v katerem je njegov prijatelj. Če sta z dotičnim otrokom prava prijatelja, bo njuno prijateljstvo preživelo tudi izven šolske učilnice. Vaš otrok se bo na ta način družil tudi z drugimi otroci in sčasoma bo lahko razvil nova prijateljstva. To je pravzaprav edinstvena priložnost, da se otrok začne pogovarjati in spoznavati z drugimi vrstniki,” pojasnjuje psihologinja dr. Clare Daly za portal The Sun.

Psihologinja predlaga, da v primeru, ko imate občutek, da otrok ni uspel navezati stike in poznanstva v novem okolju, sami nekoliko spodbudite otroka k temu, vendar posredno. Organizirate lahko druženje po pouku pri vas doma s sošolci ali pa ga vključite v obšolske dejavnosti, kjer bo skozi igro in različne aktivnosti lahko spoznal nove prijatelje. Pri tem pa imejte vedno v mislih dejstvo, da so si otroci različni. Nekateri so izjemno radi obkroženi z veliko prijatelji, spet drugi so bolj introvertirani in jim ustreza več zasebnega prostora. Včasih pa je preprosto bolje otroku prepustiti, da se sam znajde v novem okolju.  

Preveč zaščitniški starši lahko naredijo otroku veliko škodo.
Preveč zaščitniški starši lahko naredijo otroku veliko škodo.FOTO: Adobe Stock

Kdo so helikopterski starši in kakšne so posledice takšnega starševstva?

"Helikopterski starši zelo bedijo nad svojimi otroci, rešujejo jih iz vsake zagate, jim vse poskušajo olajšati, ves čas jih usmerjajo," pojasnjuje prof. dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije. Lahko bi rekli, da kot helikopterji ves čas lebdijo nad njimi. Kar pa ima negativne posledice.

Otroci se na helikoptersko starševstvo odzovejo različno. “Pogost odziv je, da postanejo negotovi. To pretirano skrb, vmešavanje, nadzorovanje razumejo kot: Meni starši ne zaupajo, to pomeni, da nisem sposoben, da ne zmorem sam ...” Psihiatrinja meni, da ima veliko anksioznih otrok helikopterske starše. “Niso imeli priložnosti tolikokrat pasti, se potolči in ozdraveti, da bi videli, da sploh ni nič hudega, če kdaj padeš.”

In ravno to je pogosto največja napaka tovrstne starševske vzgoje. Zaradi pretirane skrbi in zaščitniškega nagona namreč lahko pri otroku spodbudijo ravno obratno od želenega. Otroci imajo lahko v šoli težave, začnejo se neprimerno obnašati, imajo slabše učne navade, težko se skoncentrirajo, začnejo se upirati in povzročati težave. Strokovnjaki se na tej točki strinjajo, da je potrebno otrokom prepustiti nekoliko več samostojnosti in odgovornosti ter znati presoditi, v katerih situacijah lahko otrok poskrbi sam zase ter jih voditi v tistih situacijah, ki otroku predstavljajo večji izziv.  

Zelo pomembno je, da se otrok nauči temeljnih življenjskih veščin, kot sta samoregulacija pri vedenju in čustvovanju, vendar helikopterski starši to žal s svojim načinom vzgoje preprečujejo. “Naše raziskave so pokazale, da znajo biti otroci, ki imajo preveč zaščitniške starše, manj sposobni pri soočanju z izzivi v šoli in med odraščanjem,” je dejala dr. Nicole Perry, glavna avtorica raziskave. Dodala je še, da je pri izboljšanju stanja vsekakor zelo pomembna čustvena samoregulacija starša, ki potem to prenese tudi na svojega otroka.  

Resnozabavna spletna učilnica 5ka, v kateri sodeluje 16 osnovnošolskih učiteljev!

V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce.

Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Potrebno bo veliko truda, da jih zapolnijo ter nadgradijo in utrdijo znanje.

Zato staršem in otrokom na pomoč prihaja nova VOYO storitev, resnozabavna spletna učilnica, ki smo jo poimenovali 5KA. Z njo bodo otroci lažje, zabavneje in hitreje dopolnjevali ter utrjevali svoje znanje.

Tako jim bo ostalo več časa za športne aktivnosti in druženje s prijatelji.

Vsekakor pa je 5KA tudi zakladnica znanja, ki so ga odrasli že pozabili ali pobrkljali: »V čem je že razlika med stavkom in povedjo?«

V preteklih mesecih je 16 učiteljev posnelo učni program devetletke v obliki od tri- do 15-minutnih filmčkov. 12 predmetov smo posneli v obliki več kot 1100 videov, ki smo jih naložili na VOYO in jih poimenovali resnozabavna spletna učilnica.

Vsebine 5ke bodo staršem in otrokom na VOYO na voljo kjer koli in kadar koli. Vsi pa se lahko poslovimo od stavka "NE ZNAM."!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855