Bibaleze.si

Kako se motivirati za učenje?

N. Č.

5KA

0
12. 02. 2023 05.00

Motivacija je pri učenju ključnega pomena. Tesno je povezana s koncentracijo, posledično pa tudi z uspehi oz. neuspehi, zato je zelo pomembno, da si zastavimo cilje, ki nas bodo motivirali dolgoročno in ne le naslednjih pet minut.

Stres

Tekom osnovne šole se nam zdi učenje pogosto postranskega pomena, neizprosen pritisk staršev pa otrokom ne dela prav nobene usluge. Oštevanje otrok ob prejemu vsake slabe ocene otroka ne bo motiviralo, prej bo imelo negativen učinek. Otroka je treba motivirati z nagradami oz. pohvalami za trud (in ne za oceno), še pomembnejša pa je notranja motivacija! Vsak otrok goji zanimanje za vsaj en šolski predmet, za katerega se bo še posebej potrudil, naloga staršev in učiteljev pa je, da mu tudi ostale predmete poskusijo narediti vsaj kolikor toliko privlačne s pomočjo razlage o pomenu posamezne snovi za vsakdanje življenje. 

Najpomembnejša je torej notranja motivacija, ki izhaja iz naših ciljev in zanimanj, vendar včasih tudi to ni dovolj, zato si lahko pomagamo s spodaj navedenimi nasveti.

Starši, ki pomagajo pri učenju
Starši, ki pomagajo pri učenjuFOTO: Profimedia

Zastavljanje ciljev in izdelava načrta

Najpogostejši in najučinkovitejši način motiviranja samega sebe je preko zastavljanja kratkoročnih in dolgoročnih ciljev. V naslednjem tednu nas v šoli čakajo trije pisni in dva ustna preizkusa znanja. Kako se pripraviti? 

Izrednega pomena je izdelava učnega načrta. Ugotoviti moramo, katere obveznosti so bolj zahtevne in bomo posledično zanje porabili več časa. Nato se moramo osredotočiti na vsak predmet posebej, saj se nam teden ne bo zdel tako zelo strašen in naporen. V kolikor se bomo na prvi preizkus v tednu pripravili ustrezno, nas bo po prvem odpisanem testu zajel občutek zadovoljstva, to pa nas bo motiviralo še za vse nadaljnje obveznosti. Držimo se torej izpolnjevanja kratkoročnih ciljev, saj tako lažje spremljamo napredek, rezultati našega truda pa so hitro vidni. 

Tudi dolgoročne cilje je smiselno razbiti na več kratkoročnih, predvsem pa realnih ciljev, saj vam konstantni neuspehi lahko vzamejo pogum in motivacijo za nadaljevanje.

Zastavljanje ciljev in ustvarjanje načrta
Zastavljanje ciljev in ustvarjanje načrtaFOTO: Profimedia

Nagrajevanje

Ob dosegu vsakega izmed doseženih ciljev si zaslužimo nagrado, te pa se od posameznika do posameznika razlikujejo. Nekateri si na primer po vsaki rešeni nalogi privoščijo košček čokolade, nekateri pet minut počitka, spet drugi pa se raje učijo več ur skupaj brez prestanka, nagrado pa si privoščijo šele po opravljeni obveznosti. Nagrade si torej lahko določite sami, vendar upoštevajte, da si majhni dosežki zaslužijo majhne nagrade, veliki dosežki pa velike!

Motivacija
MotivacijaFOTO: Profimedia

Motivacijska glasba in pozitivni samogovori

Glasba je čudovit način motiviranja, vendar ni za vsakega, vsaj ne pri učenju. V kolikor je glasba med učenjem za nas motilec, si lahko motivacijsko pesem ali dve predvajamo pred samim začetkom učenja. Predstavljajmo si: hodimo po poti iz šole, naslednji dan nas čaka preizkus znanja, v ušesih imamo slušalke, predvaja pa se pesem All I Do Is Win. Ko pridemo domov, si še parkrat glasno ponovimo naslov pesmi in se lotimo učenja. V tistem trenutku smo prepričani, da zmoremo vse in da nas nič ne more ustaviti! To je pravi trenutek, da začnemo in pometemo z obveznostmi!

Poslušanje motivacijske glasbe med učenjem
Poslušanje motivacijske glasbe med učenjemFOTO: Profimedia

Odstranimo motnje

Zunanji motilci oz. motnje nas lahko zelo hitro odvrnejo od učenja, ne da se tega sploh zavedamo, kako zelo vplivajo na nas. Kdo od nas se še ni zalotil, kako že 15 minut strmi v prazno in se igra z obeskom za ključe, da o uporabi mobilnih telefonov in družbenih omrežij sploh ne govorimo. Kadar nismo prav posebej motivirani, nas lahko zamoti že vsaka malenkost, zato je pomembno, da imamo urejen in pospravljen delovni prostor. Težava so lahko tudi drugi člani gospodinjstva, ki so pogosto glasni in na ta način motijo našo koncentracijo, zato se mnogi odločajo za učenje v knjižnici, kjer je praviloma teh motenj manj. 

Učenje v knjižnici
Učenje v knjižniciFOTO: Profimedia

Z novim šolskim letom se je portal IzziRokus, ki ga učencem in učiteljem ponujata založbi Rokus Klett in Modrijan izobraževanje, partnersko povezal z resnozabavno spletno učilnico 5KA na VOYO. Osnovnošolci in starši imajo tako na voljo kar dve odlični poti do boljših ocen v šoli – portal IzziRokus z bogato zbirko atraktivnih interaktivnih učnih elementov in spletno učilnico 5KA z več kot 1200 poučnimi in zabavnimi filmčki, ki jih je odpredavalo 16 učiteljev in z njimi predelalo 12 osnovnošolskih predmetov, ter tako šolarjem na zanimiv način približalo šolsko snov.  

Portal IzziRokus ponuja interaktivna učna gradiva za več predmetov, ki besedilo obsežno dopolnjujejo in nadgrajujejo s kratkimi izobraževalnimi filmi uglednih svetovnih ponudnikov, animacijami ter kratkočasnimi interaktivnimi nalogami več vrst.

5KA ponuja bogat nabor zabavnoresnih izobraževalnih filmčkov za osnovnošolce, ki so nastali v sodelovanjem z učitelji praktiki. Učitelji v spletni učilnici snov razlagajo na razumljiv in zabaven način, zato je učenje še bolj zanimivo za današnje generacije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831