Prehrana za dojenčke
/ Arhiv člankov
To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Recept za okusno kašico z bučkami
Želite otroku predstaviti okus bučk? Potem mu iz njih pripravite kašico, vendar jo obogatite še s kakšno sestavino, drugače bo imela preveč pust okus in malega jedca ne boste prepričali, da odpre ust.

Okusen pire za dojenčke od 6 mesecev dalje
Okusen pire iz lososa in sladkega krompirja z dodatkom slastnega čedarja je primeren obrok za dojenčke, stare od 6 do 9 mesecev. Priprava vam bo vzela dobrih deset minut, obrok pa lahko shranite tudi v posodico in ga vzamete s seboj na pot.

7 živil, ki jih ne smete dajati dojenčku
Teh sedem živil lahko uvedete v dojenčkovo prehrano šele po prvem letu otrokovega življenja.

Lečin zelenjavni pire za dojenčke in otroke
Rdeča leča se skuha do kašaste teksture, zato je idealna hrana za dojenčke, hkrati pa je odličen vir beljakovin.

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?
Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Kdaj lahko dojenčkom in malčkom ponudimo sadni sok?
Prehrana v prvem letu življenja dojenčka je dolgoročna naložba v zdravje za čas celega njegovega življenja. Njen vpliv preko tako imenovanega presnovnega programiranja oziroma vtisa seže celo v odraslo dobo in dobo, ko bo naš dojenček starostnik. Dobra prehrana v prvem delu življenja lahko zmanjša tveganje za razvoj povišanega krvnega tlaka, sladkorne bolezni, prekomerne telesne mase, presnovnih bolezni in bolezni srca ter ožilja.

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?
Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Enoletnik se prehranjuje vegansko, njegova mama trdi: 'Za to niso nikoli premladi'
Mama, ki se prehranjuje povsem vegansko, je prepričana, da je veganska prehrana primerna tudi za otroke in da nikoli ni prekmalu za uvajanje tovrstnega načina prehranjevanja. Kaj pa pravijo strokovnjaki?

Ta hrana je za dojenčka lahko nevarna
Prehranjevanje zdravega dojenčka v prvem letu življenja delimo na tri obdobja in v vsakem izmed teh obdobij se je določenim živilom priporočljivo izogibati.

Mesno-zelenjavna kašica za dojenčke od 6. meseca dalje
Doma pripravljene jedi za dojenčke so najboljše za otroke. Tokrat vam nudimo enostaven recept za zelenjavno-mesno kašico, obogateno z beljakovinami in minerali.

Vitaminski zajtrk – kaša za dojenčke od 6 mesecev dalje
Predlog za enostaven in hiter sadno-zelenjavni zajtrk za dojenčke, starejše od šest mesecev. Vsebuje veliko vitaminov, mineralov, vlaknin in antioksidantov. Za pripravo potrebujete zgolj dve sestavini.

Okusna kašica za dojenčke od 6 meseca dalje
Avokado je poln dobrih maščob in vlaknin, medtem ko banana vsebuje polno kalija in vitamina C. Banana kašici doda tudi malo naravne sladkobe. Priprava pa je povsem enostavna.

Zato bi morali otroci jesti več lososa
Večina od nas se dobro zaveda, da imajo omega-3 maščobne kisline pomembno vlogo pri zdravju odraslih, vendar le malokdo ve, kakšne vse koristi omega-3 maščobne kisline prinašajo našim malčkom.

Recepti za otroške obroke – od 9. meseca dalje
V devetem in desetem mesecu dojenčka še naprej seznanjajte z dodatnimi novimi okusi zelenjave, žit, sadja, mesa in rib in z novimi teksturami hrane. Za vas smo poiskali nekaj receptov za obroke, ki so primerni temu starostnemu obdobju.

Recepti za otroške obroke – od 4. meseca
Že po dopolnjenem četrtem mesecu začne dojenček izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust, zato ga že takrat lahko počasi začnete navajati na prve žličke goste hrane. Za vas smo pripravili nekaj zdravih in slastnih receptov za kašice in obroke za dojenčke od 4. meseca starosti.

Zdrava kašica za dojenčke iz samo treh sestavin
Okusen in enostaven recept za vašega malčka, ki vsebuje hranljivo špinačo, banano in jogurt.

Hitro pripravljen sadni obrok za dojenčke in malčke
Hitro in enostavno pripravljen slasten obrok za vašega malčka. Preverite recept.

10 pravil dodajanja goste hrane
Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.