Razvoj
/ Arhiv člankov
Senzorne težave: Kako vplivajo na otrokov razvoj
Senzorna integracija je skupek senzornih sistemov, ki služijo kot temelj za razvoj veščin, ki jih otrok potrebuje za življenje. Če ti temelji niso dovolj razviti, je lahko celoten razvoj slabši ali nestabilen. Pri večini otrok se senzorne informacije obdelujejo brez posebnosti, kar jim pomaga pri učenju, interakciji z drugimi in okoljem. Pri nekaterih otrocih pa se možgani trudijo ustrezno obdelati senzorične vnose, kar vodi do tako imenovane motnje senzorne integracije.

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost
Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Generacija alfa: res tako nespoštljiva ali le narobe razumljena?
Pravijo, da so otroci generacije alfa, torej otroci, rojeni leta 2010 ali kasneje, veliko bolj nevljudni in neposredni kot otroci prejšnjih generacij. Po mnenju psihologinje Catherine Nobile je njihovo obnašanje verjetno posledica spreminjajoče se družbene dinamike in ne generacijske lastnosti.

Se vaš otrok spopada s tem sindromom? To so opozorilni znaki
Kaj je sindrom hitečega otroka, zakaj do njega pride in kako se mu izogniti, da bi otrokom omogočili srečno in zdravo otroštvo?

To je za otroke in njihov razvoj izjemnega pomena
V današnjem svetu, kjer se velik poudarek namenja akademskim uspehom otrok in mladostnikov, se pogosto nenamerno spregleda pomen ustvarjalnosti. V tem članku si preberite, zakaj je spodbujanje kreativnosti pri otrocih in mladostnikih tako pomembno.

Ne, prva beseda praviloma ni "mama"
Novopečeni starši komaj čakajo prve besede svojega malega zakladka. In čeprav mamice upamo, da bomo čim prej zaslišale "mama", praviloma to ni prva beseda. Pri nas so bile denimo "da, da", "ba, ba" in "ne, ne, ne".

Pet razlik med otroštvom danes in pred 30 leti
Življenje se je v zadnjih tridesetih letih zelo spremenilo, predvsem zaradi velikih premikov v tehnologiji in medicini. Odrasli se velikokrat spominjamo svojega otroštva in hrepenimo po mirnejših časih, ko so se vse stvari zdele enostavnejše. Danes otroci odraščajo v zelo drugačnem svetu, ki jim prinaša neomejen dostop do informacij in zabave. V tem članku bomo izpostavili pet največjih razlik med otroštvom danes in pred tridesetimi leti.

Novorojenček ali malček – ali obstaja "boljša" faza?
Medtem ko nekateri starši pravijo, da so komaj čakali, da njihov otrok preraste obdobje dojenčka in se začne kobacati in čebljati, drugi pravijo, da je obdobje malčka precej bolj težavno. Poglejmo pluse in minuse obeh starostnih obdobij.

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba
Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Ta živila pomembno vplivajo na razvoj otrokovih možganov
V obdobju odraščanja je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena, saj telo hrano, ki jo zaužijemo, porabi za izgradnjo kosti, mišic in organov, vpliva pa tudi na razvoj možganov. Predvsem v prvih dveh letih je pomembno, da otrok uživa hrano s primernimi hranilnimi vrednostmi. Katera živila jih vsebujejo?

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?
Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Že poznate MNRI metodo?
Ste se kdaj vprašali na kakšen način bi lahko pomagali dojenčku pri težavah s kolikami, s spanjem ali požiranjem? Vas zanima kako uravnovestiti hormone v času po porodu, kako odpraviti stresorje? Pri vsem tem naj bi pomagala tehnika MNRI, ki nam jo je predstavila Uršula Turnšek.

Kaj je hipertonija in kako ukrepati?
Hipertonija je povečana mišična aktivnost oziroma zvišana mišična napetost. Kaj naj storijo starši, če pri svojem otroku opazijo znake hipertonije, smo se pogovarjali s Špelo Jazbec Gorenc, fizioterapevtko in terapevtko nevrološke obravnave.

Kako brati otrokom?
Branje poglablja čustvene vezi med otroki in odraslimi, ki jim berejo, zato je predvsem pomembno, da si vzamete čas za branje zgodbic, pravljic in pripovedk svojim otrokom. In ni toliko pomemben način branja knjig, kot zgolj samo dejstvo, da jim beremo.

"Ali tvoj že kobaca, sedi, hodi?" - Ni pomembno, kdaj, temveč, kako in da sploh
"Torej, kot vsi otroci ne začnejo istočasno brati, pisati, voziti kolo, tudi ne začnejo vsi pri isti starosti kobacati, sedeti, hoditi. V resnici niti ni tako pomembno, kdo je prvi in kdo zadnji. Ključno je, da se mejnik zgodi. Če se malo pošalim - ko gremo na razgovor za službo, nas praviloma nihče ne vpraša, kdaj smo shodili," pravi Tadeja Bečaj Žnidaršič. Mamica dveh je življenje posvetila pedokinetiki, preko katerih dojenčki in otroci spoznavajo nov svet, ki ga morda brez njene pomoči ne bi nikoli.

Kaj nam pove teža dojenčka ob rojstvu?
Pripravite se. Ko boste rodili, bo najpogostejše vprašanje, ki ga boste slišali med drugim tudi: ''Koliko je pa tehtal ob rojstvu?''

Zakaj je trebušni položaj za dojenčka tako pomemben?
Slišali ste že, da je zelo pomembno, da na ravno podlago položite dojenčka kdaj pa kdaj na trebušček. V nadaljevanju članka bomo pojasnili, zakaj je to pomembno in kako pogosto morate to početi.

Preverite, kako velik je otrok, ki ga nosite pod srcem
Ste v veselem pričakovanju in pod vašim srcem bije še eno srce? Vas zanima, kako se razvija vaš otroček in kako velik je? Potem si pomagajte z aplikacijo Preverite razvoj otroka.

Kaj je hipotonija in kako ukrepati?
Hipotonija pravzaprav pomeni nižji mišični tonus oz. slabšo mišično aktivnost pri dojenčku oz. otroku. Posledica je slabša stabilnost, kar vpliva na držo in gibanje. Diplomirana fizioterapevtka in terapevtka razvojnonevrološke obravnave Špela Gorenc Jazbec nam je zaupala, kaj so znaki hipotonije, zakaj se pojavi oz. ali se to podeduje. Pojasnila je tudi, da v takšnem primeru otrok nujno potrebuje razvojnonevrološko obravnavo.

Kate Middleton zaupala, kaj zna princ Louis
Kate Middleton je prejšnji teden v vasici Great Missenden izbirala božična drevesca za družine v stiski. Takrat je nekaj zaupala majhnemu dečku o najmlajšem sinu, princu Louisu. Njen sinko že zna govoriti. Preberite si tudi, kaj je značilno za otroka, starega eno leto.