Porod
/ Arhiv člankov
Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?
Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Kako prepoznati znake, ki kažejo, da se bliža porod?
Bodoče mamice nestrpno pričakujejo prihod svojega otroka in to je za vsako posameznico prav gotovo vznemirljivo obdobje. Prepoznavanje znakov, ki kažejo, da je porod neizbežen, pa je ključnega pomena, zato navajamo nekaj najpogostejših simptomov, ki kažejo, da je čas za porodnišnico.

5 presenetljivih dejstev o drugem porodu
Marsikatera ženska si v drugi nosečnosti misli, da zdaj ve že vse in lahko predvideva postopek poroda, ker že ima za seboj tovrstno izkušnjo. Vendar to žal večinoma ne drži. Vsak porod je namreč izkušnja zase in lahko prinese s seboj nove nepredvidljivosti.

To je najrealnejši prikaz poroda doslej
Težko je vedeti, kaj pričakovati med porodom. Tudi če gre za vašega drugega, tretjega ali četrtega otroka – izkušnja je vedno edinstvena. Na spletu se je pojavil video, v katerem je proces poroda prikazan na nekoliko drugačen način.

Kako se lahko mamice pripravijo na carski rez?
V določenih situacijah je porod s carskim rezom najvarnejši način poroda za vašega otroka. Kaj bi morale vedeti mamice, ki imajo vnaprej dogovorjen porod s carskim rezom? Preverite.

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Je strah pred porodno bolečino odveč?
Tiste ženske, ki še niso rodile, malce razmišljajo o tem. Tiste, ki so noseče, razmišljajo, vendar si rečejo: 'Če so vse ženske to preživele, bom tudi jaz.' Tiste, ki pa so to izkusile, lahko potrdijo, da gre res za nepopisno bolečino, ki pa ravno tako po starih rekih tudi mine, se pozabi, v naročju pa vam ostane bitjece, ki bo ljubljeno vse življenje.

Zakaj je prvi obrok po porodu tako zelo okusen?
Devet mesecev odrekanj, devet mesecev previdnosti, hrepenenja po določeni hrani, sestavinah, živilih, ki smo jih prej vsakodnevno vnašale v svoje obroke, odkar smo izvedele za nosečnost, pa smo jih potisnile na stran zaradi vseh priporočil, nasvetov in pridig okolice. Vam je kaj znano?

Učinkovite metode za spodbujanje naravnega poroda
Mnoge mamice si ob koncu nosečnosti že močno želijo, da bi se porod začel. Še posebej, če so šle čez predviden rok termina poroda. Katere naravne metode lahko pomagajo pri spodbujanju začetka poroda? Preverite.

5 stvari, ki jih potrebujete za v porodnišnico
Pri prvem porodu prav gotovo večina mamic s seboj v porodnišnico prinese potovalno torbo in vse možne pripomočke. Po prvi izkušnji pa spoznajo, da je pomembneje vzeti s seboj nekatere koristne stvari, med katerimi ne sme manjkati naslednjih pet.

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice
Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Dihanje med porodom: Lahko dobra tehnika lajša bolečino?
Porod je pogosto povezan z intenzivnimi fizičnimi in čustvenimi izkušnjami. Med številnimi strategijami, ki jih ženske uporabljajo za spopadanje z izzivi poroda, se tehnike nadzorovanega dihanja že dolgo zagovarjajo kot način za zmanjšanje bolečine, tesnobe in stresa med porodom. Ali dobra dihalna tehnika res lajša bolečine med porodom ali je le dopolnilno orodje, ki pomaga ohranjati koncentracijo?

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine
Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti
Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

To so najpogostejši razlogi za carski rez
V trenutku, ko izvemo, da smo noseči, začnemo razmišljati o mnogih stvareh, med drugim tudi o porodu. In verjetno ni bodoče mamice, ki si ne bi želela, da bi vse potekalo brez zapletov, a včasih vseeno pride do njih. Tokrat smo se z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva pogovarjali o carskem rezu.

Vsake stote ženske porod sploh ne boli
Kakšni spomini vas prevevajo, ko se spomnite na porod? Seveda tisti najlepši, ko v roke prvič dobite svojega otroka, a sam porod številne opisujejo kot izredno stresno in bolečo izkušnjo. Obstajajo pa srečnice, ki jih porod sploh ne boli. Strokovnjaki, ki so z novo raziskavo odprli vrata številnim novim možnostim v svetu farmacije, ta pojav opisujejo kot naravno epiduralno anestezijo, ki pa se sicer smatra kot napaka.

'Porod v vodi je res enkratno doživetje'
Stara sem 24 let in sem tudi prvič rodila. Vse skupaj je bilo sicer bolj nenačrtovano, vendar bolj srečna kot sva zdaj, ne bi mogla biti.

Porod, ko je dojenček "z ritko naprej"
Večina dojenčkov je že nekaj tednov pred predvidenim datumom poroda v maternici obrnjena z glavico navzdol. Glavična vstava je tudi najbolj pravilna in porod je lažji; vsi drugačni položaji otežujejo dojenčkov prehod skozi porodni kanal. Namreč, idealno bi se moral dojenček roditi z glavico naprej in z obrazkom, obrnjenim proti mamini hrbtenici. Vendar ni vedno tako.

Kaj je Bradleyjeva metoda rojstva?
Verjetno ni nosečnice, ki v obdobju devetih mesecev ne bi razmišljala o porodu. A za porodni proces, kot ga poznamo danes, se imamo zahvaliti dr. Bradleyju, ki je prvi začel uvajati porodnici in njenemu partnerju prijazno metodo rojstva. Bradleyjeva metoda poudarja, da je porod naraven proces in spodbuja zaupanje v svoje telo. Zagovarja tudi zdrav življenjski slog v času nosečnosti in podporo partnerja med porodom. Primarni cilj njegove metode sta zdrava mati in novorojenček.

Razlogi za umetno sprožitev poroda in morebitni neželeni učinki
Zakaj se vedno več Američank odloča za umetno sprožen porod in zakaj vedno več Slovenk to zavrača? Kakšni so razlogi za umetno sprožitev poroda in kakšni morebitni neželeni učinki? Preverite v tokratnem prispevku.