Bibaleze.si

Božična zvezda

Bilka Baloh

Idejnica

0
22. 12. 2009 21.00

Božična zvezda v teh dneh krasi domala vsak dom. Sodi med rastline "kratkega dne," kar pomeni, da se ji cvetovi in ovršni listi začnejo razvijati šele, ko se skrajša čas dnevne svetlobe.

image (28)

Joel Roberts Poinsett bi bil danes gotovo zelo ponosen, če bi vedel, da je roža, ki simbolizira obdobje božiča, dobila ime prav po njem. V angleščini namreč nosi ime »poinsettias.« V letih, ko je bil ameriški ambasador v Mehiki, od koder lončnica izvira, jo je Poinsett zanesel najprej v Anglijo, kasneje pa še v druge dežele po Evropi. Med drugimi hobiji, ki jih je imel Poinsett, je bila tudi botanika. Rastlino je razmnožil in jo poslal različnim botaničnim vrtovom. Božična zvezda je iz družine mlečkovk, Azteki pa so jo imenovali roža zvezda. V divjini zraste v obliki grma, doseže pa višino do pet metrov. Prvo božično zvezdo v cvetličnem loncu naj bi prodali leta 1850 v ZDA.

Vrači in božična zvezda

V Venezueli, Braziliji in Peruju je bila božična zvezda v preteklosti sestavni del nekaterih obredov. Zaradi njenih zdravilnih učinkov so z njo zdravili različne bolezni, predvsem sifilis, za katerega takrat še ni bilo zdravila. Ko je zvezda prišla v Evropo, so jo začeli preučevati tudi zdravniki. Za bel mleček, ki ga je oddala, ko so zarezali v steblo, so menili, da pomaga pri nekaterih kačjih pikih in duševni otopelosti. Na Kanarskih otokih so gumo, ki so jo pridelovali iz božične zvezde, uporabljali za nekatere kronične bolezni. Leta 1500 so zato  njen sok z ladjami iz oddaljenih dežel vozili na Nizozemsko in ga prodajali na tržnicah Antwerpna, Amsterdama in Londona. Današnja božična zvezda je že tako modificirana, da tega čudežnega soka ne vsebuje več. Pravo, izvirno božično zvezdo, tako najdemo le še v Mehiki.

Strupena?

V javnosti, predvsem v ZDA, še danes prevladuje zmotno mnenje, da je božična zvezda strupena. Vzrok za to gre morda iskati v dejstvu, da je večina rastlin iz njenega rodu strupenih ter v tem, da njeno angleško ime poinsettia zveni podobno kot beseda strup - poison. V resnici je rastlina le rahlo strupena, vendar bi moral otrok pojesti okoli 600 listov rastline, da bi bil v življenjski nevarnosti. Je pa neprimerna za ljudi, alergične na lateks.

Rdeča simbol božiča

Pri nas je najbolj razširjena in znana rdeča božična zvezda. V resnici pa jih je veliko različnih barv. Zanimiv je podatek, da  samo v ameriški državi Kalifornija vsako leto pred božičem prodajo več kot 8 miljonov božičnih zvezd. Podatkov za Slovenijo žal nimamo, vendar prodaja iz leta v leto narašča.

Gojijo jo na Danskem in Nizozemskem, od koder prihaja tudi na naše tržišče. Božične zvezde najbolje uspevajo v svetlih prostorih, nanje ne sme padati direktna sončna svetloba. Kadar ne cveti, je najprimernejša temperatura okolice od 20 do 22°C, med cvetenjem pa je bolje, da je temperatura še nekoliko nižja. Po cvetenju rastline ne smemo pretirano zalivati. Ob pravilni negi jo nekaterim uspe obdržati celo do aprila. Zagotovo vam bo s svojjimi cvetovi v teh čarobnih dneh polepšala domove.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863