Ministri so povedali, da bodo očetje upravičeni do porodniškega dopusta le v primeru, če se bo otrokova mama vrnila v službo.

Vendar je v vladnih dokumentih zapisano, da ne bodo izvajali nobenih uradnih preverjanj pri delodajalcih mater. Namesto tega bodo lahko delodajalci sami preverili, ali je oče resnično upravičen do porodniškega dopusta. Podjetja se namreč bojijo, da bodo očetje koristili porodniški dopust, kljub temu da se matere ne bodo vrnile v službo.
V uradnih dokumentih je prav tako zapisano, da obstaja možnost prevar, vendar bo preverjanje s strani delodajalcev koristnejše. Finančni in časovni stroški tako množičnega preverjanja bi bili namreč preveliki in bi preobremenili državni proračun.
Ministri skušajo kljub nasprotovanju podjetij čim prej uveljaviti sklep, ki bi omogočal materi, da prenese polovico porodniškega dopusta na partnerja.
Do danes so britanski očetje upravičeni do dveh tednov plačanega porodniškega dopusta, matere pa do enega leta, od katerega imajo plačanih 38 tednov.
Po novem bodo lahko matere po šestih mesecih porodniškega dopusta prenesle preostalo polovico na svojega partnerja in se vrnile v službo.
Oče bo prejemal po zakonu določeno stopnjo, ki znaša 123,06 funtov (140,93 eur) na teden.
Manjšim podjetjem bodo v celoti povrnili stroške, ki jih bodo imeli s plačevanjem očetov na porodniškem dopustu, medtem ko bodo večjim podjetjem povrnili 92 odstotkov.
Ministri menijo, da se, vsaj na začetku, za dopust ne bo odločalo toliko moških.
Kakšno je vaše mnenje? Bi si želeli, da bi bila takšna ureditev tudi v Sloveniji? Menite, da bi se očetje odločali za porodniški dopust? Kaj pa matere, bi želele predčasno v službo in skrb za otroka prepustiti partnerju? Vabljeni na klepet na forumu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV