Bibaleze.si

Koža v nosečnosti

Bilka Baloh

Nosečnost

0
04. 01. 2010 11.00

Morda niste imele do nosečnosti nobenih večjih problemov s kožo. Pod vplivom hormonov pa se poleg telesa začne spreminjati tudi koža, ki pogosto postane suha in uvela. S pravilno nego jo lahko do konca nosečnosti vzdržujete v dobri kondiciji.

Jutranje in večerno čiščenje obraza z izdelki za občutljivo kožo so bistvenega pomena.
Koža se med nosečnostjo spreminja zaradi vpliva hormonov.
Koža se med nosečnostjo spreminja zaradi vpliva hormonov.FOTO: iStockphoto

Suha koža

Koža v nosečnosti pogosto postane suha, predvsem zato, ker telo več tekočine porabi za otroka, ki ga nosite. Edini način, kako si lahko v teh mesecih pomagate, je, da čez dan pijete čim več tekočine. Seveda so najbolj primerni nesladkani čaji, naravna limonada brez sladkorja in voda, če pa posegate po sokovih, jih razredčite z vodo. Pijte počasi, po požirkih, ves dan. Tako boste kožo navlažili od znotraj. Najboljši pokazatelj, da ste popili dovolj tekočine, bo vaš urin, ki bo lepe, prosojne barve. Zaradi zimskega ogrevanja stanovanj je priporočljivo, da na radiatorje položite vlažne krpe ali uporabljate vlažilce prostorov, da nekoliko navlažite tudi ozračje. Suho ozračje in zaprti prostori še bolj izsušujejo kožo kot običajno. Kadar pa so težave s kožo večje, uporabite tudi nekatere kozmetične proizvode, a naj bodo blagi in naj ne vsebujejo dišav ali eteričnih olj.

Vsaj enkrat tedensko si privoščite masko, najbolje, da si jo pripravite same.
Vsaj enkrat tedensko si privoščite masko, najbolje, da si jo pripravite same.FOTO: iStockphoto

Hormoni

Glavni krivec za drastične spremembe v kvaliteti nosečniške kože so hormoni, ki pospešeno delujejo. Glavna krivca sta progesteron in estrogen, hormona, ki se med nosečnostjo pospešeno izločata. Nekatere nosečnice se pohvalijo, da je njihova koža lepša in bolj napeta. Več pa jih tarna nad suho in uvelo kožo. Nekatere imajo celo težave z ekcemom ali alergijo na določeno hrano, česar pred nosečnostjo niso poznale. Včasih vas lahko koža skeli zaradi uporabe nekaterih kozmetičnih izdelkov, kot so deodoranti ali toaletne vodice. Nekateri proizvodi pa vam lahko začnejo tudi smrdeti. Najprej morate ugotoviti, kaj draži vašo kožo. Včasih se tudi zgodi, da vzroka enostavno ne odkrijete, saj ste v nosečnosti veliko bolj občutljivi kot sicer in je razlog le v hormonih.

Jutranje in večerno čiščenje obraza z izdelki za občutljivo kožo so bistvenega pomena.
Jutranje in večerno čiščenje obraza z izdelki za občutljivo kožo so bistvenega pomena.FOTO: iStockphoto

Blagi vlažilci

Če ste ugotovili, kaj draži vašo kožo, naj proizvodi nemudoma romajo v koš za smeti. Nadomestite jih z nežnimi, čim bolj nevtralnimi vlažilnimi emulzijami za nego občutljive kože. Obraz si čistite z mlekom in tonikom za suho kožo. Predvsem tonik ne sme vsebovati alkohola, saj ta kožo dodatno suši. Enkrat tedensko si naredite rahel piling, da si odstranite poroženelo, odmrlo plast povrhnjice, in si po njem na obraz nanesite vlažilno masko.

Za boljše psihično počutje se polepšajte in rahlo naličite.
Za boljše psihično počutje se polepšajte in rahlo naličite. FOTO: iStockphoto


Ličenje za boljše počutje

Ker se vaše telo širi in se ob tem ne počutite vedno najbolj privlačno, poskrbite, da se tudi med nosečnostjo uredite in naličite. Tako se bo izboljšalo tudi vaše psihično počutje. Včasih se na obrazu pojavijo rdeče lise in podočnjaki od neprespanih noči. Prekrijete jih s tekočim pudrom, če pa so bolj izraziti, si pomagajte s korektorjem v stiku, ki lepše prekrije pomanjkljivosti. Uporabljajte senčila v kremni obliki, saj senčila v prahu kožo okrog oči sušijo in poglabljajo prve gubice. Ko boste izbirale maskaro, naj bo za občutljive oči, ki se vam lahko med nosečnostjo solzijo brez pravega vzroka. Ličenje naj ne bo pretirano, saj mora bodoča mamica izgledati čim bolj naravno in ne izumetničeno. Naj velja staro, dobro pravilo: Manj je več! Za ustnice uporabljajte rahlo obarvan lip glos ali močno vlažilno šminko, ki ne vsebuje veliko pigmenta.

Privoščite si toplo kopel!

Čeprav v kopeli ni dobro dolgo vztrajati, si jo lahko vseeno privoščite enkrat na teden. Uporabljajte mila z nevtralnim pH faktorjem, še najbolje pa boste storile, če boste posegle po naravnih milih.

Losijoni in balzami za telo naj bodo blagi in neodišavljeni.
Losijoni in balzami za telo naj bodo blagi in neodišavljeni.FOTO: iStockphoto

Le-ta vsebujejo rastlinski glicerin, ki koži vrača prožnost in je ne izsušuje, poleg tega pa naravna mila ne vsebujejo veliko dišav in so tako najboljša za bodoče mamice. Dobite jih v vseh trgovinah z zdravo prehrano in v zeliščnih lekarnah. Tudi kadar se le tuširate, kožo po tem negujte s hranilnim balzamom, ki je lahko tudi nekoliko bolj masten. Koža se v nosečnosti razteguje in vam bo hvaležna za vsako masažo s primernimi proizvodi. Najbolj so na udaru predeli okrog trebuha, saj se tam koža najbolj razteza in potrebuje nekoliko več maščobe kot ostali deli telesa. Za predele okrog trebuha so zato najbolj primerna nežna in pomirjujoča olja s pomarančo ali mandarino.

Boljše od telovadbe je plavanje.
Boljše od telovadbe je plavanje.FOTO: iStockphoto

Namesto telovadbe v bazen

Kadar se odpravite v bazen, bodite še posebno pozorne na čistočo. Niso vsi bazeni primerni za nosečnice, poleg tega vsebujejo klor, ki lahko kožo draži in jo dodatno izsuši. Res je plavanje ena izmed bolj priporočljivih aktivnosti med nosečnostjo, vendar se morate po njem najprej dobro stuširati in kožo navlažiti s primerno emulzijo ali mlekom. Vedeti morate tudi, da so v bazenu na udaru genitalije, za katere je potrebno v času nosečnosti dodatno poskrbeti z blagimi izdelki. Ne gre izključiti možnosti, da lahko v bazenu dobite glivice, zato se po plavanju dobro osušite, saj je vlažno okolje pravi raj za glivice. Spolovila si ne umivajte z milom, ki ga uporabljate za telo, ampak z izdelki za intimno nego.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863