
Živa Ketiš nam je tudi razložila, kako lahko pri otrocih nastanejo deformirana stopala in kako zanje izbrati najbolj primerno obutev.
Včasih so pediatri zagovarjali mnenje, da je otroško nogico potrebno čimprej stabilizirati v primerno obutev. Sedaj pa so mnenja deljena, nekateri menijo, da bolje, če malček čim dlje hodi bos. Kakšno je vaše mnenje?
Dokler malček ne hodi, je obutev v prvi vrsti namenjena zaščiti pred umazanijo in vremenom (mraz, dež ...). Za razvoj pravilnega delovanja mišic, ki vplivajo na hojo, je zelo pomemben stik s podlago. Če ima naš malček obute čevlje, mu mora podplat nuditi stik s podlago. Seveda pa je ob primernem vremenu in podlagi priporočljiva tudi bosa noga.
V prodaji so tudi posebnne nogavičke s plastičnimi čepki, da otroku ne drsi. Je taka »obutev« doma bolj primerna?
Ko začne otrok hoditi z našo pomočjo, ortopedi priporočajo nogavičke z nedrsečim stopalnim delom, ki omogočajo, da dojenček čuti tla pod nogami, prav tako pa mu pri hoji ne drsi. Gotovo so take nogavičke bolj primerne, saj ima malček stik s površino in pri tem lažje lovi ravnotežje.

Lahko otrok nosi tudi ponošene čeveljce?
Zdrava in primerna obutev je tista, ki bo služila samo enemu otroku. Vsak otrok namreč hodi na svoj način in posledično tudi tako obremenjuje čeveljčke. Če se odločimo za rabljene čeveljčke, temeljito preverimo, koliko in kje so obrabljeni. Ko se začne malček pritoževati, da ga bolijo prstki, morate nujno v trgovino po nove čeveljčke.

Kako lahko opazimo, da ima otrok težave s stopali?
Otrok se na eno stopalo naslanja manj ali pa se sploh ne. Vzrok je lahko enostaven - tujek v čeveljčku ali poškodba. Če otrok hodi s konicami stopal navznoter, je vzrok je lahko v tem, da še vedno nosi plenice, ali pa v rahli ukrivljenosti stopal, ki je prisotna že od rojstva. Kadar pa otrok hodi s konicami stopal, obrnjenimi navzven, ima morda ravna stopala, kar pa izgine, ko se oblikuejo stopalni loki. Včasih te težave minejo same od sebe in zato še ni potreben alarm.
Kam gredo lahko starši z malčkom, ki ima resne probleme?
Ob rojstvu dojenček nima dokončno oblikovanih kosti v stopalu, temveč so te še precej mehki hrustanci, ki se lahko hitro poškodujejo. Dojenček prav tako nima razvitih stopalnih mišic in vezi, ki oblikujejo stopalne loke. Stopalni loki se začnejo oblikovati, ko se otrok postavlja na noge, pri večini se razvijejo okrog petega leta. Stopalo je pri majhnem otroku bolj plosko, ker je v njem več maščevja kot v stopalu odraslega. Številne medicinske študije so pokazale, da otrokovo stopalo za normalen razvoj ne potrebuje ortopedsko oblikovanih čevljev. Če pa se problem ne popravi, je malčka potrebno peljati k ortopedu.
Je nepravilna hoja povezana z rastjo hrbtenice?
Hrbtenica je najpomembnejši del človeškega gibalnega aparata. Nosi glavo, podpira trup, roke in noge so z njo povezane prek ramenskega obroča oziroma kolčnega sklepa. Hrbtenica posredno ali neposredno sodeluje pri večini gibov. Nepravilen položaj telesa v zgodnjem otroštvu in kasneje v puberteti, kot so nepravilno sedenje, pretežke torbe in premalo telesne aktivnosti, lahko vplivajo na izgradnjo in razvoj gibalnega ter predvsem mišično-skeletnega sistema.
Do katerega leta otrok hojo še lahko popravi?
Otroci, ki imajo nepravilno hojo, morajo svoj vzorec hoje popravljati. To pa je težavna naloga, saj so napačni vzorci gibanja že zelo utrjeni. S popravljanjem je torej potrebno začeti čim prej. Otroku ne preprečujemo plazenja, ampak vzpodbujamo kobacanje po vseh štirih. Preprost način pomoči je tudi hoja z bosimi nogami, saj tako otrok dobi veliko senzornih informacij. Ker pa zaradi različnih razlogov (kulturnih, klimatskih) otrok ne more biti neprestano bos, je pomembno, da mu obujemo kvaliteten čevelj. Čevelj mora biti dovolj dolg in širok. Zgornji del čevlja mora biti dovolj mehak, podplat pa prožen.

Lahko nepravilna hoja poškoduje hrbtenico?
Stopalo ima zapleteno strukturo, ki pa se zlahka poruši. Vsaka nepravilnost lahko pripelje do bolečine. Deformacija ali poškodba, ki povzroča bolečino, lahko pripelje do motene funkcije, kar pa povzroča nove bolečine. Pravilno delovanje stopal in nog omogoča dobro telesno držo, kajti telesno mišičje prav prek mišic stopala in nog dobiva pobude za dejavnost. Nepravilna obremenitev nog povzroči napačno držo medenice in s tem posledično nepravilno držo hrbtenice.
So deformacije stopal lahko tudi dedne?
Nekatere deformacije stopal so seveda tudi dedne, večinoma pa nastanejo kasneje. Naj se vaš malček doma giblje čim bolj svobodno, brez čeveljčkov in njegova stopala se bodo razvijala po najbolj naravni poti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV