
Porodniški dopust po navadi koristi otrokova mati in traja 105 dni. Vrata službe lahko zapre 28 dni pred predvidenim datumom poroda, ki ga določi ginekolog. Toda, čeprav zveni nenavadno, pravico do porodniškega dopusta lahko uveljavlja tudi oče. Center za socialno delo namreč zagotavlja novopečenim očkom porodniški dopust, če mati otroka umre, če ga zapusti ali če je po zdravnikovem mnenju začasno ali trajno nesposobna za delo. Če ima mama status vajenke, učenke, dijakinje ali študentke, ali če je mlajša od 18 let, prav tako lahko ta dopust, seveda, z njenim soglasjem uveljavlja oče otroka.
Očetje tako lahko izkoristijo 77 dni porodniškega dopusta, se pravi 28 dni manj kot matere. Obstaja pa še eno pravilo, in sicer dopust se skrajša še za toliko dni, kolikor je dojenček star, ko oče nastopi porodniški dopust. Če so vas življenjske okoliščine privedle do takšne odločitve, ne pozabite o tem obvestiti delodajalca, in sicer najkasneje v treh dneh po nastopu vzroka za izrabo porodniškega dopusta.
Mati in oče hkrati na dopustu

Po poteku porodniškega dopusta sledi 260 dni dolg dopust, ki je namenjen nadaljnji negi ali varstvu otroka, do njega pa sta upravičena oba starša, le dogovoriti se morata med sabo, kako ga bosta koristila. Marsikdo ne ve, da se ta dopust lahko podaljša v primerih, če mati rodi dvojčke (za 90 dni), več hkrati živorojenih otrok (za vsakega nadaljnjega otroka se podaljša za 90 dni), nedonošenčka (podaljša se za toliko dni, kolikor je bila krajša nosečnost od 260 dni), otroka, ki potrebuje posebno nego in skrb (podaljša se za 90 dni). Če imate doma že dva otroka, mlajša od osem let, vam pripada dodatnih 30 dni, za tri otroke pa 60 dni, za štiri ali več pa 90 dni.
Obstaja pa še ena zelo ugodna rešitev, ki jo mlade družine zelo dobro poznajo. Če se mati in oče uspešno dogovorita s svojima delodajalcema, lahko dopust za nego in varstvo otrok koristita hkrati. To pomeni, da bosta svoje delo opravljala le štiri ure na dan oz. 20 ur tedensko.

Zloraba porodniškega dopusta
Kljub vsem pravilom in zakonom pa se vse več očetov načrtno odloča za porodniški dopust, matere pa takoj po porodu odidejo v službo. In tako lahko v parku srečamo očka z novorojenčkom in stekleničko v rokah. ''Za nastop moje porodniške sva se z ženo odločila zato, ker ima ona boljšo službo, ker lahko v teh letih še naredi kariero in kar je naj pomembnejše, ker lahko na bančni račun priteče z njene strani več denarja,'' pravi Borut S. iz Ljubljane. V do sedaj tradicionalni vlogi matere se odlično znajde in ponosen je, da lahko prve mesece po rojstvu prav on preživlja s sinom. Spreten je pri previjanju, preoblačenju dojenčka, bere mu pravljice, vrti otroške pesmice, zlaga visoke stolpe iz kock, ga nežno uspava …
Ob takih zgodbah pa se zamislimo, ali je resnično pomembno, kdo je doma z dojenčkom, ali pa je poglavitnega pomena samo to, da nekdo zanj lepo skrbi, da ga redno previja, hrani, mu nudi vso toplino doma in se mu z vsem srcem posveča.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV