
Česen je naravno zdravilo, s katerim lahko preprečujemo, zdravimo in blažimo kar 61 različnih bolezni. Že tisočletja ga uporabljajo kot zdravilo proti hemoroidom, revmatičnim obolenjem, astmi in številnim drugim nevšečnostim.
Česen je antibiotik, ki učinkuje na povzročitelje bolezni dihalnih poti, saj deluje antibiotično. Uporablja se proti prehladu in kašlju. V ta namen ga pripravimo strtega z mlekom ali kakšnim drugim sokom.
Neprijeten vonj je posledica mešanice močno dišečih učinkovin, ki jih vsebuje česen. Učinkovine hitro prodrejo v kri in se deloma izločijo skozi pljuča in kožo. Pri neprijetnem zadahu si pomagamo z žvečenjem sveže peteršiljeve vejice. Res pa je, da se, če smo česna zaužili več, neprijeten vonj širi tudi skozi pore kože z znojem vsaj še naslednji dan.
Nosečnice, otroci in dojenje
Česen v prehrani je varen in ga lahko uživajo tudi nosečnice. Še posebej, ko nosečnica zboli, je priporočljivo uživanje tega naravnega antibiotika.
Vendar pozor! Česen lahko v večjih količinah vpliva na menstruacijski ciklus in izzove maternične krče, zato naj se med nosečnostjo in dojenjem uporablja le kot začimba.
Ima tudi protiparazitni učinek. Pri nosečnicah in otrocih se lahko pojavijo podančice. Študije na ljudeh kažejo, da je česen učinkovit za zdravljenje različnih vrst glist, vključno s podančicami. Odlično se je namreč izkazal pri odpravljanju zajedalcev v črevesju in kot najboljše dodatno sredstvo pri zdravljenju okužbe s podančicami.

Česen zavira procese staranja
Česen velja za napoj mladosti, saj je v enem stroku najmanj štiristo snovi, med njimi veliko antioksidantov, ki varujejo celice pred poškodbami in telo pred prezgodnjim staranjem. Že od nekdaj poznajo česen kot čebulnico, ki učinkovito zavira procese staranja.
Visoko povprečno starost prebivalcev pod Kavkazom in ob Kaspijskem morju pripisujejo temu, da uživajo česen pri skoraj vsakem obroku. Japonski raziskovalec staranja Saito je ugotovil, da je česen podaljšal življenjsko dobo laboratorijskih miši, ki jim je dajal česnov ekstrakt. Pomlajevalni učinek ima odmerek od polovice do treh strokov svežega česna na dan.
Česen ščiti pred rakom
Študije epidemiologinje dr. Lenore Arab z univerze North Carolina v Chapel Hillu, dokazujejo, da redno uživanje surovega ali kuhanega česna zmanjšuje tveganje za razvoj raka črevesja in danke za od 10 do skoraj 50 odstotkov. Pri uživanju večjih količin česna se tveganje za razvoj raka na želodcu zmanjša za polovico.
Zdravljenje s česnom
Česen izboljšuje prekrvavitev, znižuje količino maščob v krvi in preprečuje arteriosklerozo. Pomaga pri težavah z venami in krčnih žilah, blaži težave zaradi hemoroidov, krepi srce in ožilje, uničuje črevesne bakterije in glivice. Prav tako pomaga pri shujševalnih kurah, znižuje krvni tlak, pospešuje sposobnost koncentracije in pomaga pri kolikah, zaprtju in vetrovih.
Vam je bilo kdaj žal, da ste zaužili česen, saj vas je neprijeten zadah spremljal še ves dan? Se vam je pripetila kakšna zabavna prigoda? Zaupajte nam jo na FORUMU!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV