
Sanje so imele v vseh obdobjih človeštva zelo pomembno vlogo. Danes ni več tako, saj poskušamo vse dokazovati z razumom. Vendar pa to ni povezano s človeško inteligenco, temveč z intuicijo, kar pa je stvar višje stopnje zavesti. Bolj ko prisegamo na razum, bolj se zavest umika in intuicija zmanjšuje. Razum je namreč vezan na pet čutov, ki so pri (povprečnem) človeku omejeni. Posledično je omejen tudi razum, ki tako deluje samo na določeni ravni.
Z evolucijo in involucijo človeštva se je razlaga sanj spreminjala. Obstajajo pa neke stalnice, ki jih je mogoče spoznati in ki so jih razvozlali nekateri psihologi. Pri tem je prišel najdlje Carl Gustav Jung s svojo šolo, ki razlaga sanje v okvirih človeške podzavesti in njenih povezav z zavednim.
Sanje si vsak razlaga po svoje, pa vendar so o njih nastale sanjske bukve, kjer so njihove razlage objavljali od srednjega veka pa vse do danes. Tako nekateri zares, nekateri pa za šalo še danes prebirajo pomen sanj in vraževerno razmišljajo o prihodnosti.

Po Suttnerjevi definiciji so sanje psihološki pojav, ki nastane med spanjem in ki ga sestavlja vrsta podob, katerih potek sestavlja bolj ali manj povezano dramo. Sanje tako animirajo in kombinirajo podobe, ki so nabite s čustvi, njihova govorica pa je simbolična.
Nekateri ljudje v sanje verjamejo, vendar jih hitro pozabijo in jih ne upoštevajo, spet drugi jih upoštevajo napačno, pa čeprav niso vraževerni, redki si jih tudi zapisujejo, še manj pa je takšnih, ki si sanje razložijo s strokovno pomočjo.
Nekateri raziskovalci menijo, da je med ljudmi od vsega vraževerja najbolj ohranjena prav vera v pomen sanj.
Ali so ljudje, ki verjamejo v pomen sanj vraževerni, pa presodite sami.
V številnih slovenskih krajih še danes verujejo, da se tisto, kar nekdo sanja v hiši, v kateri spi prvo noč, tudi v resnici zgodi. Na Gorenjskem menijo, da zjutraj ne smeš najprej pogledati skozi okno, če si hočeš sanje zapomniti. Na Koroškem pa so se domislili, da lahko sanje pozabiš tako, da se primeš za glavo.

Kdaj se sanje izpolnijo?
Po ljudskem izročilu naj bi se sanje izpolnile :
- če trikrat sanjamo iste sanje,
- če natanko ob polnoči pojeste ribo
- izpolnijo se tudi sanje, ki jih sanjamo v rojstnodnevni noči in
- sanje, ki jih sanjamo po polnoči.
Razlaga sanj
Nosečnica
Če sanjaš, da si videl nosečnico, to pomeni, da te bodo doletele neprijetnosti, če pa sanjaš, da si z nosečnico spregovoril, se boš rešil hudih skrbi.
Otrok
Če sanjaš, da si videl otroka, to pomeni, da se boš nečesa nedolžno veselil. Če v sanjah otroka krstiš, pomeni, da se bo v rodbini pripetil poseben dogodek. Če sanjaš otroka, ki se igra, boš doživel posebno veselje. Če ga kaznuješ, lahko pričakuješ jezo in nemir. V kolikor sanjaš otroka in varuško, to pomeni, da bo kmalu porod. Če ga v sanjah previjaš, je to znak sreče. Če pa sanjaš dvojčka, se ti bo izpolnila velika želja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV