Vprašanje
Pozdravljeni. Imam kar kompleksno, dolgo/veliko vprašanje. Imamo sina starega 3,5 let in mlajšega starega 5 mesecev. Starejšemu sinu je bila pri starosti 9 mesecev diagnosticirana hipotonija. Hodili smo na NFT terapije v RA, ki smo jih s časom opustili, saj zaradi joka in posledično bruhanja skozi celo uro terapije nismo dosegli nič zato smo se odločili za privat terapevta. S časom je otrok začel lepo kobacati in je shodil. Imeli smo tudi velike težave s hranjenjem tako mleka, kot kasneje goste hrane, saj je vse izbruhal. S posebno dieto in časom se je stanje sicer popravilo, še vedno pa ni preveč ješč in tudi dolgo ne zdrži za mizo - malica najraje v gibanju. Sedaj pa imamo druge težave in sicer močan "platfus" - nosi ortozice, veliko je bil poleti bos v naravi, ... ima ves čas odprta usta in iztegnjen jeziček, posledično smrči, ne izgovarja lepo šumnikov in sičnikov, tudi r-ja, občasno tudi še bruha če se zelo razburi, kašlja, se mu kaj zaleti, ... Je tudi nekoliko bolj neroden kot vrstniki pri teku, hoji, ... Prebrala sem nekaj člankov iz tujine, kjer piše, da so vse to pokazatelji hipotonije (govor, prehrana, platfus, ...) zato me zanima, kaj o tem menite vi in če imate morda kakšen nasvet, kako bi mu pomagali celostno? Bi morda lahko kako pomagal logoped (na ORL ne opažajo posebnosti), plavanje, kakšne druge vaje/način igre razen pobiranja predmetov z nogicami in bose hoje? Mlajšemu sinu je bila pri 4,5 mesecih tudi diagnosticirana hipotonija in ped. pravi, da je še šibkejši kot je bil starejši zato me zanima, kaj lahko preventivno naredimo mi? Hodimo že na razvojne gibalnice po principu pedokinetike in feldenkrais metode, napoteni smo tudi v RA, ampak šele čez dober mesec. Skrbi me tudi uvajanje goste hrane, saj njegov ped. pravi, da naj že začnemo, otrok pa niti pod razno še ne sedi ob opori in ga tudi ne bomo posedali, glede na starejšega sina bo verjetno sedel pri kakih 10 mesecih, ko je že pozno za uvajanje. Kaže že sicer zanimanje za hrano, jezička tudi ne izplazi več - lepo poje/pogoltne npr. homeopatsko granulico. Skrbi me, da bi se ponovila zgodba s starejšim sinom - bruhanje, rinjenje po ritki namesto kobacanja (kasneje smo izvedeli da zato, ker je bil poseden - a to so nam svetovali v ambulanti) ... Se da kako hipotonim otrokom v Sloveniji pomagati celostno v smislu vaj doma, (nevro)fizioterapije, logopedije, ortpedije itd.? Je hipotonija trajna - bosta otroka celo življenje imela take težave (požiranje, govor, hoja, drža, ...) ali se da to s časom popolnoma odpraviti? Naj še povem da je bil starejši sin na pregledu za presnovne motnje v LJ, kjer niso odkrili nič posebnega, hipotonija je po vsej verjetnosti dedovana. Sama imam zelo "mehke" sklepe (na hrbtu se lahko dotaknem s komolci) in sem tudi nekoliko bolj nerodna, čeprav sem shodila že pri 11 mesecih (brez pomoči), mož pa ima težave s požiranjem itd. ... Lepo prosim za kak nasvet. Hvala in lep pozdrav!
Odgovor
Spoštovani. Hipotonija se ne izrazi pri vseh enako. Nekateri imajo težave samo kar se tiče gibanja in drže, sem spada tudi platfus, nekateri imajo poleg tega še težave s hranjenjem, žvečenje, požiranje in podobno, nekateri posledično tudi z ves čas odprtimi usti in posledičnim podaljšanim slinjenjem in še bi lahko naštevali težave, ki so vsekakor lahko posledica hipotonije. Vendar je res, da se pri vseh ne izrazijo vse. Če ste hodili s starejšim v RA in na fizioterapije, bi vam morali v RA zagotoviti logopedske obravnave, ki so v dobi dojenčka osredotočene bolj na tehnike hranjenja, na vaje za dobro ustnično zaporo, za občutek, ... skratka vse kar se tiče motorike in senzibilitete ust in ustne votline in ne toliko v smislu klasične logopedije in učenje izgovorjav ter podobno. Prav tako pa lahko povprašate tudi sedaj pri mlajšem sinu, za res celostno obravnavo, tako za fizioterapijo, logopedsko obravnavo in mogoče celo delovno terapijo. S hranjenjem po žlički (gosta hrana) lahko že začnete. Vendar otroka nikakor ne smete posesti v stolček za hranjenje ampak ga držite v naročju. S tem mu ne boste škodovali v smislu prehitrega posedanja, ker ga v naročju lahko ustrezno kontrolirate in korigirate tam kjer je to potrebno. Moram pa napisati tudi to, da morajo za dober rezultat, terapije biti redne in je pri njih potrebno vztrajati. Če je otrok na terapijah bruhal, je kljub temu potrebno vztrajati. Situacija seveda ni idealna, če otrok na terapijah bruha, vendar zaradi tega ne bi smel ostati brez obravnav, verjetno bi se dalo kaj narediti, da bi se to spremenilo. V prvem letu otrokovega življenja se da najbolj vplivati na sam motorični razvoj, oziroma do same hoje. Pri nekaterih otrocih pa je tudi po zaključeni terapiji potrebno paziti, da so dovolj in predvsem kvalitetno aktivni. Ni nujno, da bodo te težave ostale za vedno, da temu ne bi bilo tako, je potrebno sedaj čim več narediti. Pri mlajšem vam priporočam, da se pogovorite v RA glede celostne obravnave. Seveda, v primeru, da vam ne odobrijo, vedno obstaja možnost samoplačniških obravnav. Glede obiskovanja gibalnih uric, ki ste jih omenila, pa vam bolj priporočam, da jih ne obiskujeta več, oziroma poiščete kaj bolj strokovno vodenega, v smislu, da je tisti ki vodi take urice ali vaje, vsaj fizioterapevt z znanjem iz razvojno nevroloških obravnav. Kajti z nepravilno izvedenimi vajami lahko naredita več škode kot koristi. Želim vam, da se težave ustrezno rešijo in lep pozdrav.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV