Vprašanje
Pozdravljeni. Kot večina staršev ki se obrača na vas,sem tudi jaz med njimi,ki menimo da smo v stiski in ne vemo kako naprej.Sem oče 5 letne punčke,z njeno mamo sva šla narazen in sedaj CSD ureja skrbništvo in nato seveda še sodišče.Težava je v tem da mati po mojem ni sposobna skrbeti za njo. 1-Najprej se ji je že javno odpovedala,da mi jo prepusti in je ne želi več. 2-Sama je ni zmožna preživljati(sicer je zaposlena,ampak ima več tisoč eu.minusa na banki 3-Sedaj želi prevzeti skrbništvo na sebe,razlog-samo zaradi financ,večji otroški dodatek,subvencionirano stan,itd.(pomoč od države) 4-Največja težava je ker (punčko bom imenoval Monika) Monika ne želi k njej,pri meni je težava služba ,da bi jo lahko imel skoz pri sebi-delo popoldan in ponoči in zjutraj.Če le lahko sem z njo ves čas ko nisem v službi.Ko Moniko odpeljem k materi mi pravi ,da ne želi k njej,nato joče,itd. Kako bi lahko najhitreje pospešil zadevo na socialnem in na sodišču,da se določi skrbništvo? Na CSD-sem vse to in še marsikaj ostalega jim obrazložil in pravijo da ne gre hitreje- mlini meljejo počasi. Skrbi me tudi to ker mati cc.vsaki mesec pripelje k sebi domov novega moškega in kako to negativno vpliva na Moniko.Monika se o tem ne želi pogovarjat z mano ,reče samo da je vredu. Obračam se na vas v upanju ,da dobim kakšen nasvet kako in kaj naprej. Lep pozdrav ATI
Odgovor
Pozdravljeni! Kot že velikokrat doslej, tudi tokrat poudarjam, da ločitev otroka hudo prizadene. Vendar ko v odnosu postane nevzdržno in ni videti drugega izhoda, je lahko ločitev še edina stvar, ki nam ostane. Vedno pa najbolj trpijo otroci. Čutiti je, da ste obupani, razočarani, in da vas je strah, kako bo z vašo hčerko oz. kako bo vse skupaj nanjo vplivalo. Pravite, da se ji je mati javno odpovedala svoji in da sedaj želi skrbništvo zaradi denarja. Mislim, da je pomembno, da je s tem seznanjen tako CSD kot tudi sodišče, saj je to pomemben podatek. Ravno tako je pomembno, da CSD seznanite z vsem, kar se dogaja in v kakšnih okoliščinah živi hčerka pri svoji mami. Glede pospešitve obravnave na CSD in na sodišču pa se mogoče obrnete na vašo socialno delavko, ji poveste, da želite, da je vaš primer prednostno obravnavan, ter poveste zakaj mislite, da je to nujno potrebno. Čutiti je, da hčerko z grozo spustite k njeni mami, saj verjetno čutite, da vse skupaj zelo negativno vpliva nanjo. Strah vas je, da ne boste imeli dovolj časa za hčerko zaradi službe, na njeno mamo pa, kot je čutiti iz vaših besed, težko računate in tudi hčerka ne želi k njej. Obenem si želite skrbništvo, saj imate hčerko zelo radi, po drugi strani pa vas je zelo strah, saj to prinaša veliko odgovornost. Znašli ste se v veliki stiski in verjamem, da je v tem trenutku občutek, kot da tega nikoli ne bo konec. Najbolj pomembno je, da boste lahko slišali hčerko - opazili ste, da joka, ko jo peljete k mami. Vzemite si čas in jo sprašujte, kako se počuti ob tem, ko sta se starša ločila, kako ji je, ko se mora voziti od enega do drugega starša - kaj vse doživlja tam, zakaj ji je tako hudo, ko gre k mami...? Bodite sočutni, pomembno je, da hčerko vzamete zares, da zdržite ob njej, ne glede na to, kaj vam bo povedala. Ločena starša sta še vedno starša svojim otrokom. Oba se bosta morala potruditi in to ne glede na vso jezo, zamere in bes, ki ga čutita drug do drugega. Ko pride do zapletov je zelo pomembno, da starša stremita k rešitvi. Predvsem se bosta morala potruditi, da bosta lahko slišala svojega otroka in njegove stiske ter se z njim odkrito pogovorila. Z veliko razumevanja in potrpljenja vendar brez obtoževanja odsotnega starša bosta morala graditi odnos s svojim otrokom. Pomembno je, da otrok ve, da ga imata oba starša rada ne glede na to, kaj se zgodi. Če lahko starša začutita otroka v njegovih potrebah, željah in predvsem, ko začutita njega samega, se med njimi razvije pripadnost, sprejetost in harmonija, ki ostane, ne glede na to, pred kakšnimi izzivi je družina.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV