Vprašanje
Spoštovana doc.dr. Anamarija Meglič,
naj vam predstavim problem, s katerim se srečujemo:
Imamo 4,5 letnega sina T.J. ki se še vedno ni, kljub neštetim poizkusom, odvadil lulanja v pleničke.
Tomi se je rodil v 24. tednu nosečnosti in smo bili najprej 3 mesece v LJ Porodnišnici potem pa še 6 mesecev na Otr. krg. KC. Ima vstavljeno traheostomo. Poleg te težave ima še diagnosticiran razvojni zaostanek. Vodeni smo tudi pri prof. Neubauerju ter v Bolnišnici za invalidno mladino Stara gora. Zaradi zaostanka je tudi shodil šele pri treh letih.
Tomijev problem z lulanjem ni v uhajanju urina, ampak njegova volja, da ne lula v kahlico ali školjko. Poskušali smo že od vsega kar nam je prišlo na pamet, poleg seveda vseh nasvetov, ki smo jih bili deležni s strani zdravstvenih delavcev (pediatrinje, psihologinje,...).
Enostavno ne vemo kaj naj bi še naredili, da bi samostojno lulal v školjko.
Zato se obračam na vas po pomoč. Prosimo svetujte nam kaj narediti oz. ali bi bilo možno se oglasiti pri vas na pregledu. Namreč sem včeraj vidla, da obstaja šola lulanja za otroke, ki še močijo posteljo pa me zanima ali bi mogoče to prišlo tudi T. v poštev?
V kolikor je možno, da pregledate njegovo dokumentacijo pri prof. Neubauerju, vam dam moje dovoljenje za pregled izvidov.
Najlepša vam hvala za pomoč. Pričakujem vaš čimprejšnji odgovor.
Odgovor
Spoštovani,
v starosti 4 let nepopolnoma osvojene dnevne mikcijske navade (vedenjski vzorec lulanja) in potreba po plenički ponoči še niso nič nenormalnega - tudi pri sicer zdravem otroku, pri katerem osvojene higienske navade pričakujemo po 5.letu starosti. Pri Vašem fantku, nedonošenčku, ki je do sedaj že veliko časa preživel v bolnišnici, ima traheostomo in razvojni zaostanek, lahko pričakujemo, da bo higienske navade osvojil še nekoliko kasneje. Svetujem, da vse ukrepe za lulanje v kahlico ali stranišče zaenkrat opustite za vsaj nekajmesečno obdobje. Kasneje postopno znova poskusite: s pozitivno vzpodbudo k lulanju na stranišču, z nagradami, bonbončki na stranišču in podobnim. Postopno, počasi in ne preveč agresivno, vsi ukrepi naj bodo zabavni in pravzaprav igra za otroka. Po dopolnjeni starosti 5.let omenite težavo ob kontroli v nevrološki ambulanti. Z nevrologom in Vašim izbranim pediatrom se lahko dogovorimo za obisk v nefrološki ambulanti Pediatrične klinike, z vso otrokovo dokumentacijo. Takrat se nato odločimo o potrebnih preiskavah in tudi o Šoli lulanja. V Šoli lulanja se otroci naučijo normalnega lulanja čez dan, v rednih razmakih na stranišču, da popolnoma izpraznijo mehur in, da so med posameznimi odhodi na stranišče suhi. Nočno močenje rešujemo šele potem, ko so osvojili dnevni vedenjski vzorec , kot ambulantno vodenje otroka.
lep pozdrav,
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV