Vprašanje
Imam hčerko, ki je stara 10 let. Ima probleme z močenjem postelje ponoči. V Slovenj Gradcu se zdraviva že dve leti. Jemlje tablete Minirin. Problem pa se ne reši, saj še vedno ni čisto suha. Prosim za nasvet.
Odgovor
Spoštovani,
zdravilo, ki ga prejema vaša hčerka, po zaužitju in absorbciji (vsrkanju preko sluznice prebavil) povzroči nastanek manjše količine bolj koncentriranega urina. Otrok ga zaužije zvečer. Deluje 8 ur, učinek zjutraj preneha. Rezultat zdravljenja je nastanek manjše količine bolj koncentriranega urina, ki ga otrok med spanjem lahko zadrži v mehurju in ostane suh. V kolikor ima otrok težave z lulanjem tudi podnevi (uhajanje urina, zadrževanje urina ali drugo), je potrebno najprej urediti dnevni vedenjski vzorec lulanja, šele nato se lotimo nočnega močenja. Zdravljenje je zelo uspešno, kadar sočasno upoštevamo določene ukrepe: *zdravilo naj otrok zaužije vsaj eno uro po večerji (in ne sočasno s hrano, ker je absorbcija takrat lahko slabša) in hkrati vsaj eno uro pred spanjem (da se zdravilo absorbira in že začne delovati, ko otrok zaspi)- npr. večerja ob 7h, zdravilo ob 8h, spanje ob 9h. *Preneha naj uporabljati pleničke. *Tik pred spanjem mora otrok popolnoma izprazniti mehur. *V kolikor 1 tableta ni uspešna lahko odmerek dvignemo na 2 tableti. * Zdravilo je potrebno zaužiti zanesljivo vsak dan. * Preko dneva mora otrok redno prazniti mehur, vsaj na 3 ure in se vsakič v miru polulati do konca. * Tudi blato mora odvajati redno, vsak dan ali vsaj vsak drugi dan. *Nujno je potrebno spremeniti vnos tekočine tako, da otrok proti večeru ni več žejen in popije le malo tekočine - največ naj popije dopoldne, manj popoldne, najmanj zvečer. Svetujem, da deklica pred odhodom v šolo popije vsaj 2 dcl tekočine, v šoli do 12h vsaj 1/2 litra iz stekleničke, ki naj jo prinese od doma; nato naj do 15h popije še 1/2 litra, do 17h še 2 dcl in nato pozno popoldne in zvečer čim manj. Zdravilo naj vzame le s 3 požirki vode. Tudi s tem ukrepom dosežemo, da se ponoči v mehurju nabere manj urina. *Zelo pomembno je, da si otrok želi postati suh in da sam sodeluje v zdravljenju. Deklica naj se na zdravilo spomni zvečer sama, sama naj skrbi za priporočen čas prejemanja zdravila, sama naj skrbi za priporočen vnos tekočine in za stekleničko v šolo. Sama naj beleži zaužitje zdravila in suhe noči v Dnevniku lulanja, ki ste ga gotovo prejeli zraven. O uspehu nato sama poroča zdravniku. V kolikor ob doslednem upoštevanju zgoraj navedenih ukrepov v 2 mesecih ne bi dosegli suhih vseh noči, v smernicah priporočamo dodatno uvedbo zdravila (antiholinergika) za umirjanje prekomerno aktivnega mehurja. Sočasno ob zdravilu lahko deklica prične uporabljati tudi alarm za zbujanje ob nočnem močenju. Ko bo postala popolnoma suha, priporočam vse ukrepe toliko časa, da bo skupaj popolnoma suha vsaj 3 mesece. Šele takrat lahko poskusno ukinemo zdravilo - vendar ga takoj znova uvedemo nazaj, če se ponovno pomoči (za čas znova vsaj 3 mesece popolne suhosti). Lep pozdrav,
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV