Vprašanje
Pozdravljeni.Sem mamica štiri leta starega fantka.Rodil se je v 30 tednu nosečnosti in ima različne zdravstvene težave.Največja težava pa je njegova hiperaktivnost.Saj jaz rečem tako,čeprav zdravniki tega še niso potrdili.Je zelo nagajiv in nemiren otrok..Vse v stanovanju imamo namreč zaklenjeno,zvezano in vse kar je mogoče.Pleza po stolih,po mizi,...Vzame si igračke,jih razmeče po tleh.Gre po druge in naredi isto.Nič ga ne zanima.Pri miru ne more sedet niti minuto.Tudi ko ima dnevne obroke hodi in teka okrog po stanovanju,...In še bi lahko naštevala.Vzame mi celo dnevno energijo.Obiskujeve psihologa,ki pa pravi da to ni nič in sva naročena komaj čez eno leto.Zanima me ali lahko mali otrok obiskuje psihiatra?Hvala za odgovor.Mamica brez energije
Odgovor
Spoštovani, ravno zato, ker imajo tudi otroci težave z duševnim zdravjem, obstajajo strokovnjaki namenjeni njim, tudi pedopsihiatri. Vendar menim, da je psihologinja ocenila potrebo po psihiatrični podpori in bi vas napotila do ustreznih strokovnjakov, če bi otrok izkazoval težave, ki bi jih bilo potrebno psihiatrično obravnavati. Predvsem je nujno, da ste dosledni pri postavljenih mejah, saj s tem otroku nudite varnost. Lotite se enega vedenja ali navade naenkrat (npr. sedenje pri mizi). Med obroki tekanje po stanovanju ni dopustno. Morda pričnete s hrano, ki jo ima res rad, če se vstane in gre stran pa jo umaknete, saj sklepate da ni več lačen. Dogovorita se, da bo, če sedi pri mizi do konca obroka, nalepil nalepko v prej pripravljeno preglednico. Ko jih bo zbral celotno preglednico (npr. 10 nalepk), si privoščita nekaj njemu zelo ljubega (npr. izlet). Ko mu kdaj ne uspe, ne popustite, opogumite ga, da bo priložnost spet pri naslednjem obroku. Ne tekajte za njim s hrano, postavite pravila in se jih držite! Prav tako, če pleza po stolih in mizah, lahko za tisti dan pospravite njemu ljubo igračo. Vendar tovrstne ukrepe izvajate le za vedenja, ki ste jih z otrokom vnaprej dogovorili, npr. ˝stopaš lahko na pručko, po stopnicah, valjaš se lahko po tem fotelju ali preprogi, na mizo in stol pa ne. Če se držiš pravil se bova skupaj igrala s tvojimi kockami, sicer jih ta večer ni˝. Torej vedno otroku tudi povejte kaj pa lahko namesto tega počne, sicer bo težko nadzoroval svoje vedenje in visoko potrebo po gibanju, Pozorni bodite tudi, da to potrebo otroku pomagate zadovoljiti, tj. veliko iger na prostem, skakanja (npr. po travi, tampolinu), vlečenja vrvi, valjanja po travi, gnetenja plastelina ipd. Pri otrocih s simptomatiko hiperaktivnosti, katere etiologijo nekateri povezujejo tudi s prezgodnjim rojstvom, namreč pogosto opažamo težave s senzorno integracijo, npr. proprioceptivno hiposenzibilnost, tj. višjo raven potrebe po menjavanju različnih položajev, udarjanju in gibanju, s katerim otrok zadosti senzorjem v sklepih in mišicah. Torej čim več v naravo, kjer bo lahko prosto plezal in izražal svojo visoko raven energije, vi pa boste delež vaše namenili tudi sebi. Ne pričakujte sprememb čez noč, izberite eno vedenje pri katerem boste začeli, bodite dosledni in opazite majhne uspehe ter jih praznujte skupaj z otrokom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV