Vprašanje
Pozdravljeni,
imamo petletnika, zelo živahnega in samosvojega. Težavo imamo s postavljanjem meja. V zadnjem času je njegovo obnašanje zelo problematično: rad nagaja, v jezi udari, ne uboga... Prav v zadnjih nekaj tednih je postal tudi v vrtcu težaven, npr. med sprehodom je ves čas spotikal otroke in jih porival. Ko ga vprašamo, zakaj to počne, pravi, da ne ve ali pa reče samo, da pač rad nagaja in da se le heca.
V tem času pa se vedno le bolj kaže njegova stiska v vrtcu: ne mara risati in peti. Najhuje je z risanjem. V njegovi skupini imajo tak sistem, da mora enkrat na teden narisati določeno stvar, npr. ta teden rišejo avtomobile. Že nekaj dni prej nam pove, kaj bo moral narisati in se tega boji, ker pravi, da ne zna. Nikoli ni maral risati in tudi ni risal, doma ga silili nismo. Tudi vzpodbujanje ni dalo nobenih rezultatov. Sedaj je stvar tako daleč, da me večer v joku pred dnevom risanja prosi, naj mu pokažem, kako se kaj nariše. Sam potem poskusi kaj narisati, ampak s hudim odporom. Naslednje jutro odide v vrtec s strahom. Že od malega s svojimi slikami ni zadovoljen. Vzgojiteljica pravi, da je perfekcionist in da so njegove slike čisto povprečne za to staros.. Prosila sem jo, naj mu pomaga pri risanju, vendar se situacija ni popravila. Nazadnje je komentiral, da ga je kregala, ker je avto grdo narisal. Bojim se, da ga je v resnici kregala, ker se ni nič potrudil, ampak je verjetno kar nekaj na hitro načečkal. Ne vem sicer, ali je pravilno, da jih v vrtcu silijo delat stvari, ki jih ne marajo (in to že od drugega leta naprej). Njihovega sistema pač ne morem spremeniti, torej moram pri otroku doseči, da bo izgubil strah pred risanjem. Pa ne znam, sem poskusila že na 101 način, brez uspeha.
Je pa res, da vedno kaj najde, kar on ne bi počel. Pri telovadbi ne bi kotalil žoge, pri plavanju ne bi zmočil glave.... Skratka, vedno je on povsod nekaj posebnega. Bojim se, da če mu bomo stalno opravičevali njegovo "jaz pa ne bi", da bomo imeli v šoli hude probleme. Res sem v dilemi..Prosim za nasvet.
hvala in lep pozdrav
Odgovor
Pozdravljeni!
Čestitam za živahnega in samosovojega otroka!
Tako lepo in tako veliko ste napisali, da sploh ne vem kje začeti, saj bi vam toliko stvari rada sporočila.
Pa začniva s situacijo v vrtcu in vašim vprašanjem sinu: Zakaj "nagaja"?
Kot je sam rekel, gre verjetno tu in tam res za hec, ki se ga preresno vzame ( saj je otrok verjetno že dobil oznako "ta lumpastega" ). Odgovor, ki je bolj točen pa je; da je fant JEZEN!. Vprašanje, ki je bolj na mestu je: Zakaj si jezen? S svojimi besedami bo verjetno sporočil, da je jezen, ker mora početi vse in to še tako kot mu rečejo drugi in takrat, ko mu rečejo.
Torej, svobode, spontanosti in sproščenosti, ki jo domišljije in energije poln fant še kako potrebuje - je bolj malo. Je pa vsega ostalega ( prepevanja, risanja, plavanja ... ) toliko več. In očitno za kakšnega otroka preveč!
Iz vaših besed sem zaznala podporo otroku in pravzaprav vaše prizadevanje, da bi mu pomagali ter pravzaprav naredili vse, da bi mu bilo lažje. Dobro, da vas ima - in da ga prepoznavate, takega kot je!
Ne vem v kakšnih odnosih ste z vzgojiteljico. Kot pravite "ne morete posegati v sistem". Pa vendar, vzgojiteljica ni sistem, ampak je človek, s katerim lahko govorite. Težko verjamem, da vam ne bo prisluhnila. V korist vseh; vašega otroka, nje same in vas ( zaskrbljene mame ) je, da se situacija izboljša. Morda jo lahko razbremenite do te mere, da ji kot starš poveste; da vam ni tako pomembno, da so otrokove "risbice vrhunske" ali pa da se nauči plavati itd ...
Torej; v idealnem primeru; bo vzgojiteljica razbremenila otroka ( risanja, prepevanja in vsega - pri čemer ta trenutek noče sodelovati ). Otrok bo sproščeno zadihal in začutil, da so njegovi občutki pomembni ter da se ga jemlje resno. Na ta način se bo morda čez dva do tri mesece sam od sebe pridružil skupinskim dejavnostim.
V kolikor vzgojiteljica ( iz kakršnihkoli "pedagoških razlogov" ) vztraja, da otrok sodeluje, vam preostane edino iskren pogovor z otrokom ter domača podpora.
V jasnem in odprtem pogovoru otroku s svojimi besedami predajte naslednja sporočila:
- vem, vidim, čutim da ti je v vrtcu težko
- žal vrtčevske situacije ne morem spremeniti
- prosim razmisli kaj lahko narediva, da ti bo v vrtcu lažje
Vas skrbi, da mu bo podpora ( kot pravite "opravičevanje" ) v šoli prinesla hude težave. Mislim, da mu bo pomanjkanje vašega razumevanja ( kakšen otrok je in kakšne so njegove potrebe ), prineslo še večje, če hočete "notranje" težave.
Ni dvoma, da tako vas, kot otroka v šoli čaka marsikatera preizkušnja. Tako kot vse ostale ( tihe, plašne, preveč poslušne ... ). Pa vendar verjamem, da se v vašem dečku skriva še kako sodelujoče bitje. Da bo pokukalo na plan, potrebuje ob sebi odrasle, ki najprej vidijo in slišijo: kaj on hoče. So pripravljeni razmisliti in morda delovati v smeri njegovih želja in potreb. Obenem pa vedo in jasno ter odločno sporočajo; kaj pa oni ( kot odrasli in vodje - tako v vrtcu kot doma ) hočejo od njega. Brez manipulacij, motivacij, podpkupovanja itd ... ( Temu se reče POSTAVLJANJE MEJA )
Primer:
Vidim, da nočeš risati z nami. To ti je zoprno in zdi se ti, da ne rišeš dovolj dobro.... Vseeno hočem, da narišeš avto.
In ko otrok na hitro nariše "čačko" bi mu lahko celo rekli "Hvala za sodelovanje" - otrok je namreč sodeloval! In naredil točno tisto, kar smo mu rekli. Toliko o poslušnosti.
Srečno!
Simona
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV