Vprašanje
Pozdravljeni.
Zanima me kako pripraviti 8 mesecev starega otroka, da bi spal več kot 2 ali 3 ure
neprekinjeno? Zadnje čase se zbudi in bi samo jedla, kljub temu, da preden gre spat
popije mleko v prahu (zdaj celo poskušava z razredčenim kravjim mlekom pomešanim
z kruhom, itd., ne vem kaj nisva vse poskusila do sedaj), preden gre spat pa še
mamino mleko). Zobkov še nima. Ko imamo probleme z zobki je prisotna tudi vročina
in tudi obnaša se drugače. Kaj svetujete?
Odgovor
Spoštovani.
Ne vem ali imate v mislih spanje čez noč ali spanje čez dan. Če govoriva o spanju čez dan, naj povem, da nekateri otroci niso ravno zaspanci. To zna biti problem, še posebej, če imajo starši prepričanje, da otrok preprosto mora spati. Lahko vam povem izkušnjo s svojo starejšo hčerko, ki čez dan nikoli ni spala več kot pol ure. Dolgo časa sem se obremenjevala s tem, zakaj noče spati dlje časa. Karkoli sem naredila, se je po pol ure zbudila, kot bi imela v sebi budilko. Nikakor se nisem mogla sprijazniti s tem, saj sem bila prepričana, da bi morala spati vsaj eno, če ne dve uri v kosu. Nisem mogla sprejeti, da ji pol ure zadostuje. Mislim, da je bila stara že okoli 10 mesecev, ko sem se nekega dne, kar čez noč, nehala obremenjevat s tem. Končno sem doumela, da če bi bila zaspana bi spala, pa ji je več kot očitno pol ure dovolj. Od takrat naprej in vse do danes ni neka zaspanka in je tudi dokaj hitro prenehala s spanjem čez dan. Jaz sem to sprejela in se nisem več obremenjevala s tem. Je pa potreben čas, da človek sam po sebi pride do take odločitve, ne glede na to kaj vam govorijo drugi.
Če imate v mislih spanje čez noč, bi res bilo zaželjeno, da bi pri tej starosti prespala že celo noč, o tem sploh ni dvoma. Pred spanjem je pomembno, da se naje. Vsekakor ji ponudite gost obrok, lahko kakšno mlečno kašo, gres, tudi polenta in mleko ali kot ste napisali kruh v mleku, je dober obrok. Skratka nekaj gostega, da ji da občutek sitosti. Tik pred spanjem naj se še podoji in to dvoje skupaj mora zadostovati za čez noč. Če je dosti pojedla, ste v to lahko prepričani. Če se potem ponoči zbuja, ji ni potrebno ponovno dajati jesti, niti je ne dojiti ali ji ponujati tekočine. Izjema so seveda bolezni in podobne okoliščine. Tudi če joka in vas z jokom poskuša izsiljevati, ste vi tista, ki morate biti odločena, da ji ne boste ustregli. Naj vas ne preslepi to, da potem dejansko veliko poje, če ji ponudite. Saj bi vsak otrok pojedel, če bi mu ponudili, oziroma, bi bil tako navajen. Kljub temu, da je težko, je pomembno, da vztrajate in ne popustite njenim zahtevam. Pri tej starosti nočnega hranjenja nikakor ne potrebuje.
Pri težavah z zobki, bi vam svetovala, da ji dlesni, kadar jo res bolijo namažete s kakšnim gelom, ki omili bolečino pri izraščanju zob. Če je prisotna tudi vročina, bi vam svetovala posvetovanje z zdravnikom. Zdravnik vam bo pri visoki vročini verjetno priporočil svečke za zniževanje vročine. Lep pozdrav.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV