Vprašanje
Scintigrafija ledvic pri otrocih
Spoštovani! Zanima me, ali je mogoče preizkusiti delovanje ledvic še po kakšni drugi metodi, ne le s scintigrafijo. Izkušnjo imamo, da so pri 15 mesečni deklici na otroškem oddelku (kjer bi naj bile sestre zelo izkušene, zato tudi ne bom navedla, v kateri bolnišnici je bilo to opravljeno, ni pa to bilo v Ljubljani) vstavljale kanalček 45 minut, pri čemer so jo pičile kar 5 krat, 6-ič pa jim je uspelo,da so kanalček vstavile na glavico. Naj dodam, da mama ni smela biti prisotna. Kanalček so pritrdile s trakom, skupaj z lasmi, tako da so se na oddelku, kjer so opravili scintigrafijo, skupaj z nami, zelo trudili, da bi punčko čim manj bolelo pri odstranjevanju kanalčka. Da ne omenjam modric po celem telesu od držanja treh sester. Pri prvi scintigrafiji je sestri uspelo prvič vstaviti kanalček na roko. Skratka izjemno negativne spomine imamo na to preiskavo, zato tudi to sprašujem. V bolnišnico, kjer je punčka že imala dve scintigrafiji ne gremo nikoli več, zato verjamem, da bo drugje bolje, če že ne bo druge možne preiskave. Scintigrafija sicer še vedno poteka tako, da mora otrok nepremično ležati pol ure, v tem času pa mu vbrizgajo neko tekočino?
Odgovor
Spoštovani,
žal je za točno določene indikacije možna edino sekvenčna scintigrafija ledvic z vbrizganjem radioindikatorja (radioaktivno označene snovi, ki se izloča preko ledvic) v žilo, druge nadomestne preiskave brez vstavitve i.v. kanala žal ni. Pri preiskavi je potrebno ležanje na miru vsaj 20 min do pol ure. Negativnost preiskave ni le vstavitev kanalčka in ležanje na miru ampak tudi prejeta določena količina radioaktivnega sevanja.
Pri nekaterih otrocih je vstavitev kanalčka zelo težavna kljub izkušenosti osebja. V površinsko veno na glavici sestre vstavljajo kanal pri dojenčkih, ki še nimajo veliko laskov - vendar le takrat, kadar zanesljivo ni možna vstavitev v okončino, rokico ali nogico.
Pravica otrok in staršev je, da so skupaj tudi ob posegih, posebno, če so ti neprijetni za otroka in če je to le mogoče. Starši sami včasih izrazijo željo, da ne bi bi bili zraven, ker jim je hudo. Res pa je, da je vstavitev i.v. kanala pri jokajočem otroku zelo stresna tudi za medicinske sestre in jim je lažje, če nesrečne mamice ni zraven. Prav je, da se osebje prijazno dogovori s starši, ne drži pa enostavno pravilo, da starši ob vstavitvi i.v. kanala ne smejo biti zraven !
Ob opisanih negativnih izkušnjah vam svetujem, da se pogovorite z zdravnikom, ki je priporočil že tretjo scintigrafijo pri 15-mesečni deklici: zakaj je potrebna, kaj pričakuje in kako bo zdravljenje ali nadaljnje spremljanje odvisno od izvida. Morda je možno potrebne podatke, ki bodo pripomogli k zdravljenju in vodenju otroka pridobiti le z neinvazivno UZ preiskavo sečil. Lep pozdrav,
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV