Bibaleze.si

Kam se lahko otroci v stiski obrnejo po pomoč?

STA/M.J.

Dobro je vedeti

0
10. 09. 2014 15.11

V številnih krajih po Sloveniji je v dvanajstih letih zaživelo 500 Unicefovih Varnih točk, kamor se lahko otroci zatečejo, ko potrebujejo pomoč. V letošnjem letu je bilo teh otrok 100, od tega jih je bilo 27 v resnejših težavah, ko so bili deležni medvrstniškega nasilja, družinskih stisk in nadlegovanja. Največ otrok je starih med 10 in 14 let.

žalostna deklica


žalostna deklica
žalostna deklica FOTO: iStockphoto
Promotor Unicefovega projekta Varne točke Boštjan Gorenc Pižama je na novinarski konferenci Unicefa Slovenija predstavil štiri cilje Varnih točk. Prvi je pomagati otrokom v stiski, drugi zagotoviti anonimnost in se izogniti stigmatizaciji. Ob tem je omenil še cilj vzpostaviti bližnjico do strokovne pomoči ter grajenje občutka varnosti.

Namen Varnih točk je tudi krepitev povezav med družbenimi akterji, ki vplivajo na varnost v lokalnem okolju. Unicef Slovenija zato pri izvajanju projekta sodeluje z občinami, lokalnimi koordinatorji, policijo, centri za socialno delo, šolami in zdravstvenimi domovi.

V Sloveniji so te Varne točke prisotne v 30 krajih, pri projektu pa pomaga več kot 1000 ljudi, ki nudijo otrokom pomoč. Med drugim so Varne točke parlament, kot edini v svetu, Urad varuha človekovih pravic ter predstavništvo Evropske komisije, je dejal.

Gorenc je tudi izpostavil, da je pomembno, da tako starši kot učitelji otroke opozorijo na te Varne točke in si jih skupaj tudi ogledajo. V projekt so se vključile tudi šole, ki ob začetku šolskega leta razdelijo otrokom zemljevide, ki prikazujejo lokacije Varnih točk.

Letos je med otroci, ki se znajdejo v stiski, v porastu število tistih, ki se po pomoč zatečejo v Varne točke, ker so jih starši pozabili priti iskat, je dejal Gorenc. Večinoma pa prihajajo zaradi manjših poškodb, izgubljenih ključev ali telefona ter reševanja domačih nalog.

Otroci lahko Varne točke prepoznajo po posebni nalepki, ki predstavlja smejočo hišico, nameščeno ob vhodu. Gre namreč za različne javne prostore, kot so knjižnice, zavarovalnice, lekarne, cvetličarne, trgovine in celo vulkanizerski servisi.

Izvršni direktor Unicefa Slovenija Tomaž Bergoč je pojasnil, da imajo v načrtu do konca leta vzpostaviti tudi E-Varne točke, ki naj bi pomagale otrokom pri dilemi, kako se vesti na spletu. Ob tem je Anton Toni Klančnik z Generalne policijske uprave povedal, da bodo tovrstne Varne točke dobrodošle, saj je neprijetnosti na spletu, s katerimi se otroci srečujejo, vedno več.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863