
Gibanje je prevladujoča človekova dejavnost že od prvih dni življenja, je izraz zadovoljstva, svobode, igrivosti in ustvarjalnosti, hkrati pa tudi pomembno sredstvo vzgoje, samopotrjevanja in samouresničevanja. Malček ob gibanju krepi svoje telo, razvija motoriko v povezavi s posameznimi telesnimi športnimi dejavnostmi in konec koncev uri svoje spretnosti.
Tokrat se bomo osredotočili na pomembnost in razvoj skokov za otrokov gibalni razvoj v predšolskem obdobju. Skakanje se pri otrocih pojavi že zelo zgodaj v razvoju, vendar so to le različni poskoki na mestu in s sonožnim odrivom. Za različne skoke pa mora biti otrok že dovolj krepak in koordiniran, saj je značilno, da so sestavljeni iz treh faz: odriva, leta in doskoka.
Skakanje je otrokova normalna razvojna potreba in tega jim ne smemo preprečiti. S skakanjem namreč osvajajo različne spretnosti in sposobnosti, ki so za njihov razvoj nujne. Termin skakljanje pomeni, da izvajamo več zaporednih drobnih skokov na mestu, enonožno ali sonožno, naprej, nazaj ali s pomikom naprej, nazaj ali vstran. Skakanje pa opredeljujemo kot skok v globino, višino in daljino, s skokom premagujemo neko oviro ali pa razdaljo. Vsak otrok rad skaklja in skače, po trenutnem nagibu kadarkoli in kjerkoli, le če ima dovolj prostora. Pogosto mu je to sprostilna vaja med njegovo igro. Končna hitrost ni vedno najpomembnejši pokazatelj učinkovitosti izvedbe naloge.

Skok ima, kot smo že napisali, tri dele: odriv, let in doskok. Odriv mora biti močan, pri letu v zraku moramo obvladati ravnotežje, doskok pa naj bi bil mehak in prožen. Poleg tega pa skok zahteva še samostojnost, pogum, odločnost, ravnotežje, hitrost in spretnost.
Kako se pri otrocih razvijajo skoki?
Otroci v drugem letu že poskušajo sonožno skakljati, v tretjem letu pa s pogostim skakljanjem urijo ta način gibanja, vendar jim enonožno skakljanje dela velike preglavice zaradi nerazvitega ravnotežja. Na tleh ležečo vrv brez oklevanja s sonožnim odrivom preskočijo, še raje skačejo čez z dvema črtama narisan ’jarek’ – skok v daljino, kot tudi z ograje na tla ali z roba peskovnika v peskovnik – skok v globino. Če pa pritečejo do ovire, se navadno ustavijo, tudi če je to zelo nizko napeta vrvica. Oviro prestopijo in nadaljujejo s tekom, včasih jo s sonožnim odrivom z mesta preskočijo – skok v višino. Pri štiriletnih otrocih opazimo že skakljanje po eni nogi, skoku v daljino in globino se pridruži skok v višino, ki ga otroci izvajajo v teku. Po petem letu ne predstavlja otrokom nobeno skakljanje in skakanje posebnih težav: spretno in, če jih opomnimo, tudi pravilno skakanje sonožno in enonožno na mestu, naprej, nazaj, desno, levo. Pravilno izvajajo skoke v globino, daljino in višino ter brez strahu skočijo v globino iz višine 1 m, preskočijo razdaljo 90–100 cm in višino 50–60 cm.
Zakaj so skoki pomembni?
Pri vadbi skakljanja in skakanja otrok izdatno razvija odrivno moč, ravnotežje, koordinacijo pa tudi pogum, zlasti pri skokih v globino in daljino. Vaje krepijo vse nožne mišice, zelo močno mišice stopal, povečujejo gibljivost nožnih sklepov, zopet najbolj stopalčne, krepijo vezi sklepov, krepijo tudi trebušne mišice, hrbtne, prsne, mišice ramenskega obroča; aktivni so torej tudi drugi deli telesa, ne le noge. Skok pospešuje krvni obtok in dihanje ter koordinacijo živcev in mišic. Delovanje naštetih organov se močno stopnjuje pod vplivom vaj, če trajajo daljši čas.
Pomagajte mu z gibalnimi pripomočki
Pri skokih in preskokih z najmlajšimi izvajamo le nekatere pripravljalne vaje, katerih namen je spoznavanje orodij in pripomočkov, razvijanje gibalnih sposobnosti, pridobivanje izkušenj ter premagovanje strahu pred ovirami in višino. Najpomembnejše je, da najprej izvajamo pripravljalne vaje na mehkih blazinah, kjer se otroci naučijo pravilnega odriva, leta in doskoka. Najbolj priljubljen pripomoček med otroci je mala prožna ponjava ali kanvas. To je naprava, ki s prožnimi vzmetmi poveča učinek odriva. S tem podaljša čas letenja ali, kot pravimo strokovno, podaljša čas gibanja telesa v brezoporni fazi. Ostali pripomočki, s katerimi lahko razvijamo skoke in poskoke, pa so kolebnica, obroči, nizke ovire, gred, klop, koza, švedska skrinja, odskočna deska itd. Pri izvajanju s katerim koli pripomočkom pa moramo v prvi vrsti poskrbeti za varnost otrok.
Če povzamemo, so torej skoki pri predšolskem otroku zelo pomembni, saj razvijajo ravnotežje, krepijo mišice, ne le nog, ampak celega telesa, krepijo pa tudi osebnostne značilnosti kot so samostojnost, pogum, odločnost. Otroci pa se morajo tudi nasploh več gibati, saj jim tovrstne zabave v času računalniške tehnologije velikokrat močno primanjkuje. Svojega malčka torej spodbujajte k telesni aktivnosti in ga nikakor ne zavirajte.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV