Bibaleze.si

10 pravil za prvi obisk pri dojenčku

S.B.

Dojenček

0
19. 12. 2023 05.00

Kaj je tisto, kar bi si želele novopečene mamice, da bi njihovi gostje vedeli, pa jim tega morda ne povedo? Preverite v spodnjih vrsticah.

dojencek

Če se je nekdo izmed vaših prijateljev razveselil prihoda novorojenčka, sta prav gotovo izjemno veseli in komaj čakate, da se odpravite na obisk v domek, poln topline, nežnosti in ljubezni, ki jih s seboj na svet prinese malo bitjece. Pa vendar morate biti ob vsem veselju in vzhičenosti tudi previdni in spoštljivi do novopečenih staršev, saj je ta situacija, ne glede na to, če že imata otroka, zanju popolnoma nova. 

Na kaj vse je treba biti pozoren, ko se prvič odpravite obiskat dojenčka?

Vedno se najavite in preverite, če paru ustreza termin obiska 

V današnjem tempu sveta smo že tako navajeni, da se je za obiske pri prijateljih, pa tudi pri bližnjih, treba prej napovedati. To še posebej velja za novopečeno družinico. Preden si zaželite obiskati novorojenčka, je prav, da pri starših preverite, ali so že pripravljeni na prve obiske in če jim dan in ura obiska ustrezata. 

Ker se pri njih najverjetneje veliko dogaja in je iz dneva v dan pestro, bosta novopečena starša izjemno cenila, da obisk napoveste nekoliko časa prej, da se lahko pripravita nanj. Nenapovedani obiski namreč predstavljajo dodaten stres in nelagodje za mamico, ki se še navaja na celotno situacijo, kar lahko povzroči občutke tesnobe in stiske. Tega pa zagotovo ne želite. 

Za darilo mamici prinesite kakšno dobroto 

S košaro sadja ali sladkih dobrot in domačih gostih sokov prav gotovo ne boste zgrešili, če želite razveseliti in pocrkljati mamico. Jagode, banane, jabolka in mango so odlična ideja, pa tudi sveže pečeni mafini ali browniji bodo razveselili družinico. Mamica je zaradi dojenja in nočnega prebujanja prav gotovo izčrpana in košara, polna vitaminov in mineralov, bo okrepila njeno energijo ter jo spravila v dobro formo. 

Košara dobrot je vedno dobra ideja.
Košara dobrot je vedno dobra ideja.FOTO: Shutterstock

Poskrbite za čiste roke!

Še posebej v teh časih je pomembno, da poskrbite za osebno higieno in na obisk pridete urejeni. Nikoli si ne morete prevečkrat umiti roke, ko imate v bližini dojenčka, zato poskrbite, da bodo vaše dlani čiste, v kolikor boste otroka prijeli v naročje. Tudi če ste se pripeljali naravnost od doma, je prav, da si ob vstopu v dom novopečene družinice zaradi preventive še enkrat umijete roke z milom in vodo. 

Na obisk pridite le popolnoma zdravi

Veliko ljudi tega ne jemlje dovolj resno in se na obisk k dojenčku odpravijo tudi, če se jih loteva prehlad, če kašljajo in smrkajo. Mamica, ki je ravnokar rodila, ne potrebuje v svoji bližini nekoga, ki naokoli trosi bacile, še posebej ne v bližini njenega novorojenčka. 

Bodite uvidevni in če opazite kakršne koli simptome prehlada ali slabega počutja, če bruhate, čutite, da niste dobro, potem pokličite in prestavite obisk na termin, ko boste popolnoma zdravi. Tudi če je kdo od vaših bližnjih bolan, vi pa se za zdaj še počutite dobro, raje prestavite obisk pri dojenčku. Starša malega dojenčka bosta cenila vašo odgovornost, v nasprotnem pa bosta prav gotovo kuhala zamero, tudi če tega ne bosta povedala na glas. 

Svoje otroke pustite doma 

Še posebej, če so še majhni in če se odpravljate na obisk v prvih mesecih po rojstvu otroka, je bolje, da vaši otroci ostanejo doma. Za mamico bo prav gotovo izjemno stresno, če bodo malčki tekali po hiši in kričali, medtem ko bo njen novorojenček potreboval mir in počitek. 

Omogočite mami, da se med vašim obiskom počuti dobro in sproščeno in se lahko z vami pogovarja, ne da bi vaju motila vprašanja, igra in vrisk otrok. Sčasoma bodo tudi vaši otroci več kot dobrodošli za igro z novim prijateljčkom, vendar do takrat počakajte in jih za čas obiska pri dojenčku pustite v varstvu. 

Na obisk k dojenčku pridite popolnoma zdravi.
Na obisk k dojenčku pridite popolnoma zdravi.FOTO: Dreamstime

Če ste si z novopečenima staršema zelo blizu, pomagajte pri hišnih opravilih

Če gre za bližnjo osebo, ki je rodila in ste dobri prijatelji, je čisto okej, če se ponudite kot pomoč pri opravljanju hišnih opravil. Ta čas, ko ste na obisku, lahko mamici pomagate pri zlaganju perila, pomivanju posode ali pospravljanju dnevnega prostora. Če nič drugega, lahko odnesete smeti, v kolikor je treba. 

Da mami ne bi bilo nelagodno, je ni treba vprašati, če ji kaj pomagate, ker vas bo prav gotovo zavrnila, temveč preprosto recite: Dovoli mi, da pomijem posodo, zdaj bi me to tako zelo sprostilo! ali kaj v podobnem smislu, da mama ne bo imela občutka, da ste opazili kakršen koli nered v domu, temveč bo to sprejela kot nekaj pozitivnega. 

Ne sprašujte, če lahko vzamete dojenčka v naročje

Ja, pravzaprav se vsi odpravimo na obisk k novopečeni družinici z razlogom, da bi v naročje prijeli to malo nebogljeno bitjece in začutili ljubezen in nežnost, ki ju oddaja. Pa vendar raje počakajte, da vas starša sama vprašata, če želite pestovati njunega otroka, saj lahko v nasprotnem primeru mamico spravite v nelagoden položaj. 

Mama, ki je rodila nekaj dni ali tednov nazaj, ima močan zaščitniški instinkt in morda ji ne bo prav, da si boste dojenčka podajali iz naročja v naročje in ga pestovali. Spoštujte njene občutke in bodite uvidevni ter počakajte, da vam bo sama ponudila možnost, da sprejmete dojenčka v svoje naročje. 

Vprašajte starša, kako sta 

Eno najpomembnejših vprašanj, ki jih morate zastaviti prijateljema, ki sta ravnokar postala starša, je: 'Kako si?' Tako enostavno in vsakodnevno vprašanje, pa le redko kdo se spomni, da bi ga iskreno zastavil. Ne pozabite prisluhniti in stati ob strani ne glede na odgovore in odzive. To jima bo veliko pomenilo. 

Pogovarjajte se tudi o drugih temah 

Ko boste izvedeli vse, kar vas je zanimalo o novi situaciji, porodu, dojenčku, rutini in družinici, preidite tudi na kakšne druge, lahkotne teme. Vedeti morate, da je mamica verjetno obdana z dnevi, ki so podobni drug drugemu, da ima toliko skrbi in obveznosti doma in z dojenčkom, da se niti ne spomni več ne, kako je videti pogovor z odraslo osebo, ki ni vpeta v ta njen mali svet. Zato jo poskusite sprostiti s kakšnimi novičkami in novostmi, ki jo bodo nasmejale, razveselile in spravile v dobro voljo. Za trenutek naj pozabi na menjavo plenic, dojenje, otroški jok ... in preprosto uživa v družbi prijateljev. 

Na obisku ne ostanite predolgo časa

Urica je čisto dovolj, da z novopečenima staršema obdelate vse pomembne teme, da vidite dojenčka, spijete kavo in uživate v medsebojni družbi. Potem pa se spomnite vstati in odpraviti domov, kljub temu, da starša vljudno ponujata možnost, da podaljšate svoj obisk. 

Hkrati bodite pozorni na tihe signale, kot so zehanje, utrujenost, slaba volja, razdražljivost mamice, čas za dojenje, spanje, počitek ipd. Imejte v mislih, da se vsi šele navajajo drug na drugega in tempo novega življenja, zato je dovolj, če jih obiščete le za kratek čas in se pravočasno odpravite domov. Tako boste naredili največ, kar lahko za mlado družinico in prijeten občutek po obisku. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863