Bibaleze.si

Kdo je upravičen do enkratne denarne pomoči v občini Kočevje?

N. K.

Dojenček

0
13. 11. 2019 07.29

Občina Kočevje je po površini (563,7 km2) največja občina v Sloveniji, v njej živi 15.686 prebivalcev. Letos so prejeli do vključno septembra 98 vlog za enkratno denarno pomoč ob rojstvu novorojenca.

Denar

Oddaja vloge za enkratno denarno pomoč ob rojstvu otroka

Starši imajo pravico do uveljavljanja enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka. Za to morajo oddati vlogo, s katero oddajo podatke vlagatelja: kontaktni in ID-podatki vlagatelja: naslov, EMŠO, davčna številka, telefonska številka, bančni podatki, ime in priimek novorojenca, stalno prebivališče, EMŠO, davčna številka in datum ter kraj rojstva novorojenca.

200 evrov pomoči

''V občini Kočevje je na voljo enkratna denarna pomoč v višini 200 €, in sicer ob vsakem novorojencu. Za vsakega otroka je torej enak znesek. Družina prejme tudi voščilo in simbolno darilo,'' je povedala za Bibaleze.si Katja Godeša, višja svetovalka za odnose z javnostmi, informiranje in protokol.

Kdo je upravičen do pomoči?

Dodala je, da je pogoj za pridobitev enkratne denarne pomoči ob rojstvu otroka stalno prebivališče enega od staršev in otroka v občini Kočevje na dan rojstva otroka.

Otroci rojeni v občini Kočevje

Godeševa nam je postregla z informacijami: ''Po podatkih Statističnega urada Slovenije je bilo v 2017 v občini Kočevje rojenih 171 otrok, v 2018 pa 132. Za denarno pomoč ob rojstvu pa smo prejeli 167 vlog v letu 2017, 130 v 2018, v letošnjem letu pa do vključno meseca septembra 98 vlog.''

Skrb za mlade družine

Izvedeli smo, da ima občina Kočevje tudi subvencijo 10 % nižje cene za vpisane otroke v Vrtec Kočevje s stalnim bivališčem v občini Kočevje, poleg tega pa se izvaja tudi program Poletnega varstva za otroke družin iz Kočevja.

Igrišče
IgriščeFOTO: Dreamstime

''Občina Kočevje ponuja kakovostno športno infrastrukturo, kulturno ponudbo za mlade (abonmaji) in strateško pristopa k urejanju javnega prostora oziroma prenovi otroških igrišč (primer igrišča v parku Gaj, Podgorska in Srce soseske, ki je v izvedbi).''

Za Srce soseske imajo velike načrte. Zdaj je tam staro igrišče, obeta pa se novo, ki bo privabilo tako mlade kot starejše generacije. Lahko se bodo družili v večgeneracijskem, tako kot so se že od nekdaj. ''S sodobnimi igrali in vodenimi aktivnostmi, kot so delavnice, bralni večeri, ure gibanja, igranje iger z žogo, organizirana vadba, bomo povečali gibljivost vseh generacij, hkrati pa povečali tudi medsebojno komunikacijo. Med drugim je cilj projekta (z izvedenimi delavnicami), da se uporabnike igrišča nauči spet igrati in vzpostavljati medsebojne stike,'' navajajo na spletni strani občine Kočevje.

Kako pa je v drugih občinah?

Kaj vse je treba pripraviti pred prihodom novega družinskega člana? Kaj potrebuje novorojenček?

Na medicinet.com svetujejo, kaj naj starši kupijo za novorojenčka. Nekaj stvari je nujnih zanj, druge so na željo staršev.

Po njihovem mnenju obstaja devet potrebnih stvari in sedem nenujnih.

1. Otroška posteljica

Kupiti morate otroško posteljico, razen če bo otrok spal v vaši postelji.

2. Otroška posteljnina

Poleg otroške posteljnine potrebujete obrobo za posteljico, odejo, dojenček ne potrebuje blazine, nepremočljivo podlogo. Ne pozabite na vzmetnico.

3. Plenice

Plenice so nujne. Na začetku boste potrebovali od 70 do 90 plenic tedensko, po šestih tednih pa 50 plenic. Potrebovali boste tudi podlogo za previjanje, robčke za previjanje, posodice za vodo, tetra krpice, kremo za ritko.

4. Oblačila

Bodiji, majice, hlačne nogavice, spalna vreča, pulover, hlače, nogavice, trenirka ... Oblačila nakupujte ustrezno letnemu času.

5. Kopalna kad

Poleg kopalne kadi ali čebrička boste potrebovali tetra plenice, krpice, otroško milo, krtačo za lase, škarjice za nohte, kremo oz. olje za telo.

6. Slinček, blazinice za dojenje

Če dojite, bodo dobrodošle blazinice za dojenje. Če hranite po steklenički, potrebujete adaptirano mleko, merilnike.

Varnostni sedež
Varnostni sedežFOTO: Thinkstock

7. Otroški varnostni sedež

Obvezno!

8. Črpalka za mleko

Nekatere mame so vesele, da imajo črpalko za mleko.

9. Medicinski pripomočki

Termometer za merjenje telesne temperature, termometer za merjenje temperature vode, vlažilec zraka, aspirator za nos, fiziološka raztopina ... Če otrok potrebuje zdravila, jih shranite po navodilih pediatra.

Ni nujno

10. Sling

Sling ali kengurujček uporabljajte le, če vam je tako priročno.

11. Otroška elektronska varuška

Je dobrodošla, če imate veliko hišo ali stanovanje, da slišite otroka, ko se zbudi.

12. Torba za previjanje

Torbo za previjanje imate lahko vedno s sabo, v njej pa vse potrebno, da kadarkoli in kjerkoli previjete in preoblečete dojenčka.

13. Previjalna miza

Če imate dovolj prostora, je previjalna miza dobrodošla. Ko previjate dojenčka, ga imejte ves čas na očeh in bodite ob njem.

14. Vrtiljak nad posteljico

Vrtiljak nad posteljico je čudovita zadeva, ki uspava otroka.

15. CD z otroškimi pesmicami

Pred spanjem ali čez dan lahko otročku vrtite najljubše pesmice ali uspavanke.

16. Nočna lučka

Nočna lučka vam bo prišla prav ponoči, ko boste otroka dojili, da se ne bo povsem zbudil ob premočni svetlobi.

Mi dodajamo še 18. točko: voziček. 


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863