V mnogih knjigah, ki vsebujejo nasvete za starše, piše, da naj bi šestmesečni otrok prespal vso noč, vendar je resnica daleč od tega. Mnogi se zbujajo, ker jim rastejo zobje, ker imajo krče, ker se jim je čez dan pripetilo veliko novega, zato si starši želijo, da bi vsaj zjutraj spali malce dlje. Ampak za njih je rana ura zlata ura, četudi to pomeni ob petih zjutraj!

Ustvarite nočno atmosfero
Če se dojenček zbuja pred šesto uro zjutraj, poskrbite za nočno atmosfero tako, da zastrete okna. Pediatri pojasnjujejo, da se nekateri zbudijo tako zgodaj zato, ker jim biološka ura narekuje, da je že dan, čas za aktivnosti. Otroška soba naj bo v tistem delu hiše ali stanovanja, kjer je najbolj mirno oz. skozi okno ne prihajajo glasni zvoki s ceste ali iz naselja. Če nimate te možnosti, lahko bučnost preglasite s kakšno nežno otroško melodijo z vrtiljaka, ki ga ima dojenček obešenega nad posteljico.
Zvečer zgodaj spat
Pravilo, da bo dojenček zjutraj dlje spal, če gre zvečer pozneje spat, žal ne velja. Dokazano je, da se preutrujen otrok zbudi še prej, ker se ponoči premetava po vsej posteljici in ima zelo nemiren spanec.

Če je popoldne navajen spati uro in pol, ga zbudite pol ure ali vsaj 15 minut prej. To pa ne pomeni, da mora dojenček, ki je navajen dvakrat spati čez dan, spati samo enkrat. Pediatri so namreč ugotovili, da je posledično otrok potem še bolj nemiren in razdražen.
Kasneje postrezite zajtrk
Priporočajo tudi, da pri vseh opravilih, dogodkih, aktivnostih, v katerih sodeluje dojenček, ustvarite rutino. To lahko tudi storite pri kasnejšem zajtrku, saj je znano, da se dojenčki zjutraj zbudijo zato, da bi jedli; kljub temu da morda niso lačni. Če boste nekaj dni zaporedoma vsaj pol ure kasneje postregli zajtrk, si boste pridobili nekaj minut sladkega jutranjega sna.
Ne vstanite takoj
Če zgodaj zjutraj iz otroške sobice slišite glasove, ni nujno, da takoj prihitite in dojenčka vzamete k sebi. Malo počakajte, lahko vas preseneti in sam zaspi nazaj.
Čim več na svežem zraku
Že naše babice so govorile, da bo otrok mirneje in dlje spal, če bo čim več na svežem zraku, zato tudi vi večino dneva, še posebej ob lepem vremenu, preživite zunaj.
Če noben od načinov pri vas ni učinkovit, ne obupajte, slej ko prej bo vaš dojenček začel spati bolj umirjeno, več in dlje, tako da boste tudi vi bolj spočiti. Do takrat naj vam na pomoč priskočijo stari starši, med dojenčkovim popoldanskim spanjem se tudi vi ulezite in ne razmišljajte, kaj vse morate postoriti.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV