
Otroške solzice, hlipanje in jok so verjetno zadnji zvok, ki ga od svojega otroka želite slišati. Prebujeni materinski čut vas žene, da dojenčku pomagate, ga pomirite in popestujete. Ko vsaj približno veste, kaj je vzrok joka, ga je veliko lažje pomiriti. A velikokrat še sami ne veste prav dobro, zaradi česa vaš sonček joče. Takrat je treba enostavno začeti od začetka in poskusiti vse, kar vam pride na pamet. Je lačen, pokakan, potrebuje objem ... Kaj pa, če se še vedno ni pomiril? Preberite osem najpogostejših razlogov, zakaj dojenčki jokajo, morda se rešitev skriva tu.

Krči
Žal je po izkušnjah staršev to eden najpogostejših vzrokov. V obdobju, ko se dojenčkov prebavni sistem še privaja na novo hrano, okolje in vzpostavlja lastno ravnovesje, to pomeni precej prečutih noči, glasnega in krčevitega joka, ki ga zelo težko potolažite. Ko dojenček nogice krči k trupu, so vzrok kolike.
Morda je dojenček ob hranjenju pogoltnil preveč zraka, ki ga nato napenja. Tudi to je eden od vzrokov, ki se mu izognete tako, da otroka pred hranjenjem v pokončnem položaju stisnete k sebi v naročje, ga nežno gladite po hrbtu in že čez nekaj minut bo ves odvečni zrak zunaj. Ko se krči že pojavijo, poskusite dojenčka položiti na kolena in mu z gibi v smeri urnega kazalca masirajte trebušček. Izdatno pomaga suha toplota, z likalnikom ogrejte tetra pleničko in mu jo položite na trebušček. Če to še vedno ne pomaga, se z jokajočim sončkom sprehodite po sobi. Kar je najpomembneje, sprostiti je treba napetost v organizmu, ki jo povzročajo krči želodčnih in prebavnih mišic, saj je to tisto, kar izzove bolečino. Občasno lahko otroški kopeli dodate tudi baldrijanove kapljice, saj med drugim tudi blažijo črevesne krče in odganjajo vetrove.
Lakota
Vaš dojenček v usteca potiska prstke in roke, vmes pa glasno joče? To pomeni, da je skrajni čas za nov obrok. Če se na hranjenje dojenčka še privajate in ne veste povsem, v čem se jok malega lakotnika razlikuje od joka iz utrujenosti, bo potrebnega še malce usklajevanja, preden boste našli optimalni čas prehranjevanja.
Plenička
Zlasti v prvih mesecih življenja je dovolj pogosto menjavanje pleničke izjemno pomembno. Predstavljajte si, kako neprijetno je spati v vlažni, mokri in pokakani plenički, nič čudnega, da dojenček zaradi tega joče. Tudi plenični izpuščaji ali vnetja so dobri argumenti, da boste poskrbeli, da bo ritka vašega sončka vedno na suhem in čistem.
Povišana telesna temperatura
Ne pozabite, da je optimalna sobna temperatura 21–22 ºC. To je dovolj, da se bo vaš malček dobro počutil. Če bo dojenčku prevroče, se bo lahko hitro pregrel, saj njegovo telesce temperature še ni sposobno učinkovito uravnavati.
Vzemi me v naročje
Ali vaš dojenček joče, jok pa postane še glasnejši, ko pridete bližje? Po vsej verjetnosti bi rad, da ga stisnete in pocrkljate. Okrog njega je toliko zanimivih stvari, pa tudi veliko novega, kar ga lahko prestraši. In vi ste tisti, ki pomenite varnost, brezskrbnost, zato se počuti najbolj varnega, ko ste blizu.

Utrujenost
Dojenčka marsikaj razveseli, sprehod, nova igračka, obiski, čas, ki ga preživi le z vami. Včasih se za tako majhno bitjece v enem dnevu zgodi preveč stvari. In nastopi utrujenost, pomembna pa sta le še počitek in spanec. To je jok brez očitnega zunanjega razloga.
Zobki
Ta vzrok je tako kot krči poglavje zase. Vročina, driska in neprespane noči so znane večini staršev. Da težave omilite, dojenčku nikoli ne dajajte prevroče hrane, saj boste s tem razdražili receptorje v ustih, raje jo ohladite na sobno temperaturo. Dajte otroku žvečljivo igračko, ki jo lahko prej za nekaj minut postavite v hladilnik, skuhajte kamilični čaj, vanj pomočite mehko gazo, si jo ovijte okoli prsta in mu nežno masirajte dlesni.
Bolezen
Vaš otrok je tako majcen in vam ne more povedati, kdaj in kaj ga boli, zato se morate včasih mukoma preleviti v detektiva. Bodite pozorni na prve simptome, ki vam dajo vedeti, da je vaš dojenček zbolel, in nemudoma ukrepajte.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV