Bibaleze.si

Pralne plenice – da ali ne?

Marjana Harcet

Dojenček

10
21. 11. 2008 18.09

Po pojavu pralnih plenic na tržišču se mnogi starši sprašujejo, ali bo za previjanje dojenčka zadostovalo le dvajset pleničk? So te res cenejše in boljše?

Za zdravo otroško ritko lahko poskrbimo tudi z ustreznimi plenicami.

Pralne plenice so zelo podobne plenicam za enkratno uporabo, le da so sestavljene iz treh delov: hlačne plenice, plenice in vložka. Vložek je lahko dnevni, nočni ali dvojni. Hlačna plenica in plenica sta primerni za večkratno uporabo in ju perete na 60 stopinj Celzija. To je temperatura, pri kateri se uničijo vse bakterije in glivice. Ravno tako kot plenice za enkratno uporabo, se tudi pralne plenice večinoma zapenjajo z ježki, nekatere pa tudi s pritiskači.

Za zdravo otroško ritko lahko poskrbimo tudi z ustreznimi plenicami.
Za zdravo otroško ritko lahko poskrbimo tudi z ustreznimi plenicami.FOTO: iStockphoto

Koliko plenic in hlačnih (prekrivnih) plenic potrebujemo?

Za enega dojenčka potrebujete približno 20 plenic. Med temi naj bo večina dnevnih in tretjina nočnih, poleg tega pa potrebujete tudi od štiri do šest hlačnih plenic. Te kupite enkrat, dokupujete pa le vložke.

V čem se razlikujejo plenice različnih blagovnih znamk?

Izbirate lahko med številnimi blagovnimi znamkami, ki se med seboj razlikujejo po tem, ali lahko na plenicah nastavljate velikost, ali so v celoti bombažne ali ne in po tem, kakšna je zunanja (prekrivna) plenička. Znamke, ki jih uporabljajo slovenske mamice, so: Racman, Štorklja, Fuzzi Bunz, Ella's diapers, Bumgenius, Bambinomio, Popolini, Kooshies.

Prednosti in slabosti pralnih pleničk

Pralne pleničke varujejo dojenčkovo zdravje, so okolju prijazne in cenovno ugodnejše od plenic za enkratno uporabo.

Skrb za dojenčkovo zdravje

Razlog, zaradi katerega se mamice najpogosteje odločajo za pralne pleničke, je zdravje njihovih otrok. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da so pleničke za enkratno uporabo škodljive, ker vsebujejo natrijev poliakrilat, dioksin in kemikalijo TBT.

Pravijo, da je za dojenčka lahko smrtno nevarno, če po nesreči zaužije več kot pet gramov natrijevega poliakrilata.

Natrijev poliakrilat: To je sestavina, ki poskrbi za suho otroško ritko, saj se ob stiku z njim voda spremeni v gel. Njegova slabša plat pa je, da zaradi te svoje lastnosti suši tudi nežno otroško kožo, pri nekaterih otrocih pa lahko izzove alergijsko reakcijo. Prosojni beli drobci želiranega natrijevega poliakrilata lahko zaidejo tudi v otrokov urinarni trakt in so lahko eden izmed vzrokov za uroinfekt.

Dioksin: Plenice za enkratno uporabo vsebujejo dioksin, stranski produkt beljenja celuloze s klorom. Čeprav je v plenicah prisoten le v sledeh, ni zanemarljivo, da je na seznamu najbolj rakotvornih snovi.

Tona pleničk na otroka?
Tona pleničk na otroka? FOTO: POP TV

TBT: Enako kakor dioksin je tudi kemikalija TBT visoko toksična. S prodiranjem v kožo ima podoben učinek, kot ga imajo hormoni. Ker škodi hormonskemu sistemu, jo povezujejo tudi s poznejšo neplodnostjo pri fantkih.

Skrb za okolje

Morda že veste, morda pa ste pozabili, a pravijo, da v času previjanja otroka starši zavržejo kar od pet do šest tisoč plenic oziroma tono plenic na otroka, ki se razgraja kar 500 let. S pralnimi plenicami pa je odpadkov neprimerno manj tudi zato, ker lahko te, če jih sušite na zraku, vzdržijo tudi dva otroka.

Praktičnost

Starši, ki prisegajo na plenice za enkratno uporabo, pravijo, da so pralne plenice nepraktične, ker jih je treba pogosteje menjati. Ker je v pralne pleničke težje pokukati, starši težko ugotovijo, ali je otrok pokakan. Zagovorniki pralnih plenic pa pravijo, da to, da otrok v plenicah za enkratno uporabo ni moker, ne more biti razlog, da ga ne previjajo – dejstvo je, da je otrok polulan, ne glede na to, da je suh. Poleg tega se otrok, ki je po zaslugi vpojnih pleničk za enkratno uporabo vedno suh, ne zaveda svojih fizioloških funkcij in zato se pleničk odvadi kasneje kot otrok, ki ga starši previjajo v pralne pleničke. Na koncu pa ne smemo pozabiti niti na dejstvo, da bodo po zaslugi pralnih plenic obiski prodajaln in sprehodi do smetnjakov manj pogosti.

Ekonomičnost

O tem, ali so pralne plenice res bistveno cenejše od plenic za enkratno uporabo, so mnenja deljena.

Čeprav je strošek nakupa pralnih plenic za enega otroka približno 300 evrov, plus dokupovanje vložkov (približno šest evrov za sto kosov), je dejstvo, da seštevek nakupa pralnih plenic, pralnih praškov ali gelov, vode in energije verjetno znese približno toliko kot nakupovanje plenic za enkratno uporabo. Toda pralne plenice so kljub temu bolj ekonomične, če pomislimo le na stroške proizvodnje, transporta in onesnaževanja okolja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863