Bibaleze.si

AIDS: Vsako minuto otrok manj!

E.Ž.

Dojenček

0
01. 12. 2008 21.10

Zgodnje odkrivanje in zdravljenje lahko znatno izboljša možnosti preživetja novorojenčkov, ki so izpostavljeni virusu HIV. Tako so zapisali v poročilu, ki so ga na Svetovni dan boja proti AIDS-u predstavile štiri agencije Združenih narodov, med njimi tudi UNICEF.

Deklica obolela z virusom HIV.


Aids povzroča HIV, virus imunske pomanjkljivosti (oslabljen imunski sistem), ki poškoduje obrambni sistem telesa. Ljudje, ki zbolijo za aidsom, postanejo šibkejši, ker njihovo telo izgubi sposobnost za boj proti boleznim. Za virus HIV še ni zdravila. Aids je bolezen, ki ne vpliva le na odrasle, temveč tudi na milijone otrok. Vsaka šesta oseba, ki umre za posledicami z aidsom povezanih bolezni, je otrok, mlajši od 15 let.

Deklica obolela z virusom HIV.
Deklica obolela z virusom HIV.FOTO: Reuters


Žalostna dejstva

Po svetu vsako minuto za eno od aidsu sorodnih bolezni umre otrok. Velika večina se jih okuži še kot novorojenčki preko prenosa z okužene matere. Otroci in mladostniki predstavljajo kar polovico vseh novih okužb z virusom HIV. Samo 11 odstotkov nosečnic je deležnih potrebne nege, ki preprečuje okužbo z matere na otroka. Samo eden izmed desetih otrok, ki potrebujejo zdravljenje, je tega tudi deležen – drugi se soočijo z žalostno in kratko prihodnostjo. Približno tretjina okuženih dojenčkov umre v prvem letu, polovica pa umre do drugega rojstnega dneva.

Zaradi virusa HIV ali aidsa je kar 15 milijonov otrok izgubilo vsaj enega od staršev. Domnevajo, da bo do leta 2010 samo v Podsaharski Afriki približno 18 milijonov otrok zaradi aidsa ostalo vsaj brez enega od staršev. Zaradi aidsa je več deset milijonov otrok prikrajšanih za normalno otroštvo. V družbah, ki jih je aids močno prizadel, otroci nimajo učiteljev, zdravstvenega osebja, državnih uradnikov, policistov ter družbenih voditeljev. Ti otroci so nezaščiteni pred zlorabo, izkoriščanjem in boleznimi. Trpijo pa ne le zaradi aidsa, temveč tudi zaradi vsesplošnega svetovnega nepriznavanja vpliva te bolezni na otroško življenje. Stiska teh otrok se še zaostruje in dolgoročne posledice so nepojmljive.

Pomembno testiranje


Stopnja preživetja je do tri četrtine višja pri HIV-pozitivnih otrocih, pri katerih so v njihovih prvih 12 tednih odkrili virus in začeli z zdravljenjem. Vendar so leta 2007 pred drugim mesecem starosti testirali manj kot 10 odstotkov novorojenčkov, rojenih HIV-pozitivnim materam. Združeni narodi se zavzemajo za povečanje možnosti testiranja, s čimer bi zagotovili, da se čim prej začne ustrezno zdravljenje.

V nekaterih državah, ki sta jih HIV in aids najbolj prizadela, kot so Kenija, Malavi, Mozambik, Ruanda, Južna Afrika, Svazi in Zambija, se število testiranih novorojenčkov vendarle povečuje.

Pediatrično zdravljenje aidsa, preprečevanje prenosa z mater na otroke in preprečevanje novih okužb med mladostniki so tri izmed štirih ključnih komponent kampanje Združeni za otroke, združeni proti aidsu, ki jih omenja poročilo ZN. Zadnja komponenta zagovarja razširjeno zaščito in nego za približno 15 milijonov otrok po vsem svetu, ki so zaradi aidsa izgubili enega ali oba starša ter večjo pozornost za potrebe vseh ranljivih otrok.

V akciji lahko pomagamo tudi mi, s prostovoljnimi prispevki za Unicef Slovenija.

Večina otrok virus HIV dobi od okužene matere.
Večina otrok virus HIV dobi od okužene matere.FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863