Bibaleze.si

Kako mamin stres vpliva na otroka?

N. K.

Spanje in dojenje

0
14. 05. 2020 10.15

Novopečena mamica se lahko znajde v takšni življenjski situaciji, zaradi katere ne more spati, je nemirna in nervozna. Kako stres vpliva na otroka, ki ga doji? Ali lahko zaradi tega mleko preneha nastajati?

V obdobju dojenja se med otrokom in mamo vzpostavi posebna vez.

Čeprav si želimo, da bi bilo življenje čudovito, dostikrat ni tako. Novopečeni mamici lahko pot do družinske sreče prekriža marsikatera trnova pot, kar pa se seveda odraža tudi v njenih čustvih in vedenju. Če je dolgo izpostavljena stresni situaciji, se porodi vprašanje, kako ta vpliva na dojenega otroka. Pravzaprav marsikatera začne tuhtati, ali ji bo zaradi tega mleko prenehalo nastajati.

Za nasvet in razlago smo prosili Severino Feuš, mednarodno svetovalko za dojenje in laktacijo. ''Stres, v katerem je doječa mati, močno občuti tudi njen dojeni otrok. Ko se prereže popkovnica in se mati in otrok fizično ločita, se nevidna vez med njima okrepi. Mati, ki je v stresni situaciji, nehote stres prenaša na otroka.''

Posledice maminega stresa so:

► otrok se lahko zaradi tega začne odstavljati od dojke;
► otrok lahko joka, kriči in se odriva od dojke;
►težko ali nemogoče ga je pristaviti.

Svetovalka razlaga, da bolj kot ga mama poskuša stisniti k sebi, večje so težave. Dogaja se tudi – ko se uspeta podojiti, vsebino izbruha.

Vpliv stresa na mamo:

► zmanjša se nastajanje mleka;
► mleko lahko celo usahne.

Prav zaradi zgoraj naštetega se mati in otrok znajdeta v začaranem krogu in težavam ni videti konca.

Nasvet

Severina Feuš svetuje, da se poskušate izogibati stresnim situacijam v obdobju dojenja. Če pa to nikakor ni možno, priporoča, da poiščete ustrezno pomoč.

Prav vsi v težkih situacijah potrebujemo oporo in tolažbo. Prosite nekoga, da vam pomaga, poskušajte se pogovoriti z nekom, ki vam bo lahko svetoval, poiskal rešitev …

Partner, prijateljica, mama ali kdo drug, ob katerem se dobro počutite, naj vam zmasira hrbet. To lahko pripomore k osvoboditvi oksitocina, ki bo s pomočjo dojenčkovega sesanja zadosten stimulans, da mleko znova začne nastajati. Ko dojite, boste tako vi kot otrok začutili močno povezanost. To bo vašemu otroku dalo občutek varnosti in preprečilo čustvene, psihične travme, ki se lahko pojavijo v stresnih situacijah.

Prav tako hormoni, ki se aktivirajo med dojenjem, pomagajo mami, da je bolj umirjena in da se počuti bolj sigurno. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863