Bibaleze.si

Ali nedonošenčke zastrupljamo?

J.G.

Dojenček

0
17. 02. 2009 19.44

V Veliki Britaniji je pred kratkim veliko prahu dvignila raziskava, ki je razkrila, da so lahko rutinska zdravila za nedonošenčke škodljiva.

Nedonošenčki ob rojstvu potrebujejo še več nege.


Na leicasterski univerzi so se zdravniki odločili preveriti, ali nedonošenčkom res tako koristijo zdravila, ki jih dobijo takoj po rojstvu. V raziskavi, v katero so vključili 38 dojenčkov z oddelka za intenzivno nego, so prišli do skrb zbujajočih rezultatov: zdravila sama po sebi sicer niso nevarna, nevarne pa so snovi, ki so jim dodane.

Presoja zdravnikov

Na Otoku vsa zdravila temeljito preizkusijo, preden jih smejo zdravniki uporabiti. Vendar pa vsa zdravila preizkusijo na odraslih ljudeh, zato se lahko zaplete pri odmerkih za otroke ali kar je še huje – za dojenčke.

Na intenzivnem oddelku ljubljanske porodnišnice smo izvedeli, da je v Evropski uniji preizkušanje zdravil na novorojenčkih in dojenčkih prepovedano in da se tega farmacevtska podjetja seveda morajo držati.

Raziskovalci opozarjajo, da se morajo zdravniki pri odmerjanju zdravil za nedonošenčke bolj pogosto kot ne zanesti na lastno presojo, kar pa naši zdravniki zanikajo. Kot zatrjujejo, so odmerki natančno predpisani glede na starost, donošenost in težo nedonošenčka.

Nedonošenčki ob rojstvu potrebujejo še več nege.
Nedonošenčki ob rojstvu potrebujejo še več nege.FOTO: Reuters

Tablete niso primerne!

Vsi dojenčki, ki so jih spremljali med raziskavo, so na svet privekali pred 30. tednom nosečnosti, kar pomeni, da so bili nedonošeni. Raziskovalci so jih spremljali od dva do devet tednov, ko so dobivali različna zdravila, vključno s kapljicami železa in vitaminov, ter zdravila, ki pomagajo premalo razvitim pljučem.

Večina zdravil je namenjenih odraslim in so v obliki tablet – tu pa se zadeva še dodatno zaplete. Nedonošenčkom morajo zdravila dajati v tekoči obliki, kar pomeni, da morajo tabletam dodati določene snovi za utekočinjenje, ki so za dojenčka lahko celo strupene; dobijo lahko celo več teh snovi, kot je  priporočljivo za odraslega človeka.

Nevarno, a zdravilno

Nedonošenčki naj bi takoj po rojstvu z zdravili v telo dobili tudi med 0,2 in 1,8 mililitra alkohola tedensko. Dobijo pa tudi več sorbitola in propilen glikola – obe snovi povzročata poškodbe živcev. Včasih se izdelovalci zdravil ne morejo izogniti dodajanju nevarnih snovi, da bi zdravila lahko izdali v določeni obliki, vendar, opozarjajo naši strokovnjaki, področja ne nadzorujejo zdravniki, temveč farmacevtske družbe.

Vodja britanske raziskave dr. Hitesh Pandya je povedal, da so z njo razkrili problem svetovnih razsežnosti. Prepričan je, da bi morali več časa posvetiti ugotavljanju, kako lahko dodatki zdravilom vplivajo na dojenčka pozneje v življenju. Hkrati opozarja, da imajo lahko nevarne snovi v zdravilih kratkotrajne ali dolgotrajne posledice na dojenčkovo zdravje.

Izpostavljeni smo vsi

Starše so kljub temu pozvali, naj ne zaženejo panike. Z istimi nevarnimi snovmi se namreč dnevno srečujemo vsi – dodane so namreč tudi hrani. Strokovnjaki opozarjajo, da trenutno veliko bolje razumemo, kakšne stranske učinke imajo določena zdravila, kot vprašanje, kakšne snovi so zdravilom primešane in kako lahko to vpliva na naše zdravje.

Izvršni direktor britanske dobrodelne organizacije za dojenčke Bliss se je odzval z besedami, da je raziskava sicer nadvse zanimiva, vendar ne smemo pozabiti, da so določena zdravila nujna za preživetje nedonošenčkov. Poudaril je tudi, da večine zdravil ne preizkusijo na enak način kot zdravila za odrasle in da morajo biti na embalaži zdravila navedene vse sestavine, tako da zdravniki vedno vedo, kakšna je sestava zdravila in kakšne snovi so mu dodane.

Vsako zdravilo je lahko strup

V ljubljanski porodnišnici so nam povedali, da je potencialno vsako zdravilo strup, če ne upoštevamo navodil doziranja. Kot pravijo, so take raziskave delali že prej in jih bodo še naprej, vendar na strokovnih srečanjih niso zasledili, da bi bila zdravila za nedonošenčke lahko nevarna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863