Veliko staršev majhnih otrok ne ve, kdaj je njihov otrok v največji nevarnosti, da se opeče, ter kaj v takih primerih storiti, je pokazala avstralska študija. V njej je sodelovalo skoraj 500 staršev. Samo tretjina je vedela, kdaj je njihov otrok v največji nevarnosti. Ter samo eden od desetih staršev je vedel, kako se pravilno odzvati.
Kdaj pa so majhni otroci v največji nevarnosti?
"Najpogostejši vzrok opeklin pri majhnih otrocih tako v Avstraliji kot v drugih razvitih državah so vroči napitki," pravi avtorica študije Jacqueline Burgess z univerze Queensland. "V Avstraliji je vroč napitek vzrok kar dvajset odstotkov opeklin, ki jih zdravimo. To se ni spremenilo v zadnjih petnajstih letih. Približno petinsedemdeset odstotkov teh opeklin pa se zgodi pri otrocih, ki imajo manj kot štiriindvajset mesecev."

Udeleženci študije so sicer imeli najmanj enega otroka, ki je bil ob začetku študije star med pet in dvanajst mesecev. Približno polovica staršev je imela manj kot devetindvajset let. Približno štirideset odstotkov udeležencev je bilo staršev, ki so to postali prvič. In kar manj kot polovica jih je vedela, da so pri otrocih, ki so stari od šest do štiriindvajset mesecev, najpogostejši vzrok za opekline vroči napitki.
Zakaj?
"To je čas, ko se razvijajo motorične spretnosti, otroci postajajo mobilni, radovedni so, gledajo odrasle in jih želijo oponašati," razlaga Burgessova. "Toda nimajo pa še občutka za to, da je lahko kaj nevarno. In ne vedo, kdaj je treba biti pozoren, ker je nekaj lahko vroče." To se bodo še naučili. A upajmo, da ne tako, da se bodo najprej hudo opekli.
Burgessova zaradi tega opozarja, da morajo biti starši, ko so njihovi otroci toliko stari, zelo pozorni, kaj se dogaja, ko pripravljajo kuhano hrano ali toplo pijačo. Če si denimo pripravijo vroč napitek, naj pomislijo, kje ga bodo pustili, da ga otrok ne more doseči.
"V resnici je dobro razmisliti, ali bi lahko majhnim otrokom kar preprečili, da bi prišli v kuhinjo. Lahko na vhodu v kuhinjo recimo namestimo varnostna vratca. V kuhinji je namreč kar veliko potencialnih nevarosti."
Kako se odzvati, če pride do opekline?
Najprej je treba razmišljati o preventivi. A kaj če se otrok vseeno opeče? Prva pomoč je, da pustimo, da približno dvajset minut na opeklino teče hladna voda. To bo zmanjšalo bolečino pa tudi zmanjšalo velikost opekline. Študija je pokazala, da se s takim prvim odzivom tudi občutno zmanjša dolžina časa, ki ga mora otrok preživeti v bolnišnici. Če dvajset minut na opeklino teče hladna voda, se ta hitreje pozdravi.
"Tako zdravljenje je priporočljivo do tri ure po tem, ko pride do opekline," pravi Burgessova. In opozarja še na nekaj: "Hladite opeklino, a pazite, da ne podhladite otroka." Kjer ni opekline, ga oblecite, ogrnite. Drugod naj mu bo toplo. Kar nekaj staršev je sicer vedelo, da je prva pomoč pri opeklini, da to hladimo s hladno vodo. A samo deset odstotkov staršev je vedelo, da je treba opeklino hladiti kar dvajset minut.

Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV