Bibaleze.si

Alternativa po ameriško

J.G.

Dojenček

0
02. 10. 2008 13.17

Tudi za dojenčke je dobro, če jih zdravimo z naravnimi zdravili, saj le-ta običajno nimajo stranskih učinkov. Vendar se moramo o vsaki odločitvi posvetovati z zdravnikom.

Kamilični čaj pomaga tudi dojenčkom.

Starši vse pogosteje sprašujejo pediatre o dopolnilnih in nadomestnih zdravljenjih, kot so aromaterapija, homeopatija in probiotiki – pediatri pa se z njimi strinjajo. Tako je tudi v ZDA. “To je revolucija, ki jo vodijo potrošniki. Za spremembe se zanimajo družine,” pravi Lawrence Rosen, podpredsednik novega oddelka ameriške Pediatrične akademije (AAP), ki se ukvarja prav s tem.

Ob uporabi tradicionalnega zdravstva in nasvetih zdravnikov lahko ta varna in običajno učinkovita nadomestila brez zdravil pomagajo, da dojenček ostane zdrav.

Dobre bakterije za zdravo prebavo

Probiotiki so dobre bakterije, ki ustvarjajo ravnovesje v prebavnem traktu in s tem povečajo dojenčkovo odpornost. Učinkoviti naj bi bili pri driski, koliki in ekcemih.

Učinkoviti so zato, ker je skoraj 70 odstotkov imunskega sistema v prebavnem sistemu. “Neizpodbitne raziskave so pokazale, da probiotiki pomembno zmanjšajo trajanje in resnost driske pri dojenčkih, ki lahko povzroči dehidracijo,” je povedala pediatrinja Hilary McClafferty. Nekateri zdravniki priporočajo, da damo dojenčkom probiotike, kadar morajo jemati antibiotike. Zdravila namreč uničijo koristne bakterije. Pomagajo pa tudi preprečiti, da bi dojenček dobil drisko, ki je povezana z jemanjem antibiotikov. Raziskave so pokazale, da lahko probiotiki pomagajo tudi pri koliki in ekcemih.

Probiotike lahko dobimo v lekarnah ali trgovinah z zdravo hrano, a se vseeno posvetujte z zdravnikom, da vam priporoči najboljše in kako ter koliko jih dati dojenčku. Najbolj učinkoviti so ohlajeni nadomestki z mešanico živih bakterij, ki naj vsebujejo od pet do 10 milijard probiotičnih bakterij v prahu. Ker je učinkovitost probiotikov potrdilo že kar nekaj raziskav, jih pediatri običajno priporočijo brez omahovanja.

Zeliščni čaj za umiritev

Zeliščni čaj je topel napitek iz listov, korenin, stebel ali cvetov nekaterih rastlin. Pomagal naj bi pri koliki in želodčnih težavah.

Kamilični čaj pomaga tudi dojenčkom.
Kamilični čaj pomaga tudi dojenčkom.FOTO: iStockphoto

Čeprav je večina zelišč premočnih in nepreizkušenih za uporabo pri dojenčkih (nekatera, kot na primer zvezdnati janež, pa so lahko celo nevarna), zdravniki pogosto priporočajo kamilični ali janežev čaj pri koliki ali vetrovih. “Študije so potrdile, da ta zeliščna čaja pomagata dojenčkom s trebušnimi krči,” pravi dr. Rosen. Običajen nasvet je, da eno ali obe zelišči damo v vročo vodo in pustimo, da se ohladi. Dojenčku tri do štirikrat dnevno damo 30 mililitrov tako pripravljenega mlačnega čaja.

Kamilica in janež sta učinkovita, a ne smemo pozabiti, da so za dojenčka bolj pomembni običajni obroki maminega mleka.

S homeopatijo nad poškodbe in alergije

Homeopatija je sistem naravnega zdravljenja, ki nestrupene sestavine poišče v naravi in jih uporablja v minimalnih količinah. Pomagala naj bi pri težavah, povezanih z rastjo zob, prehladu, kolikah, poškodbah in alergijah.

Homeopatija deluje po načelu, da naravna snov, ki bolezenske znake povzroča v svoji čisti obliki, spodbudi telo, da se pozdravi samo, če jih močno oslabimo. Podobno učinkujejo cepiva. Homeopatska zdravila so učinkovita toliko kot običajna zdravila pri boleznih, povezanih z dihanjem in učinkujejo hitreje. Tako je lani pokazala avstralska raziskava, ki je zajela odrasle in otroke.

Zdravnik vam bo verjetno svetoval, da začnete s pripravljenimi homeopatskimi zdravili, ki jih lahko kupimo v lekarnah in trgovinah z zdravo hrano. Priporočenih količin za dojenčke se moramo strogo držati, tablete pa zdrobiti v prah, ki ga lahko dojenčku damo v usta med obroki. Za bolj resne težave nam lahko zdravnik priporoči izurjenega homeopata, ki nam bo predlagal zdravilo, primerno prav za našega dojenčka.

“Homeopatija je še posebej učinkovita pri dojenčkih, saj nima stranskih učinkov in ponuja odlična zdravila za bolezni, ki so pri njih pogoste,” pravi Tim Fior, družinski zdravnik iz Chicaga.

Prijeten vonj za dobro počutje


Aromaterapija naj bi aktivirala čustvene centre v možganih in tako vzbudila občutek užitka ali pomirjenja. Ko nekatere vonje vdihnemo, imajo na nas terapevtski učinek. Ameriško združenje za holistično aromaterapijo priporoča, da vonj povežemo z bolezenskim znakom: evkaliptus pomaga pri zaprtju, poprova meta pri glavobolih, sivka pa pri pomiritvi in spanju. Za naše najmlajše zdravniki običajno priporočajo, da nekaj kapljic določenega eteričnega olja kanemo v kopel ali na robček, ki ga položimo v otroško sobo ali blizu zibelke.

Prijeten vonj lahko pomaga pri reševanju težav.
Prijeten vonj lahko pomaga pri reševanju težav.FOTO: Reuters

Dojenčkom, ki so nemirni ali jih kaj boli, lahko pomaga katerikoli znani vonj, da se umirijo. Nedavna študija, o kateri smo pisali tudi mi, je pokazala, da dojenčki, ki so izpostavljeni vanilinu (sintetični različici vanilje) na odejici v zibelki ali na koži doječe matere, manjkrat zajokajo, medtem ko jim jemljejo kri iz pete. “Kaže, da je bolj pomemben spomin na določen vonj kot vonj sam, da se dojenček umiri,” je povedala Nathalie Goubet, ki je v študiji sodelovala. Pri eteričnih oljih moramo paziti, da jih uporabljamo pravilno, kar pomeni, da morajo biti vedno razredčena in jih nikoli ne smemo nanesti neposredno na otrokovo kožo.

Tudi akupunktura lahko pomaga


Akupunktura je prebadanje kože z iglami ali uporaba akupresurnih kroglic. Učinkovita naj bi bila pri odpravljanju bolečin in spremljajoči slabosti pri dojenčkih z resnimi boleznimi.

Pri akupunkturi se sproščajo endorfini, kar zmanjša dojenčkovo potrebo po zdravilih za zdravljenje slabosti, bruhanja in bolečine. Nekateri dojenčki tankih igel celo ne čutijo. Igle so v njihovi koži približno 10 minut. “Veliko dojenčkov taka oblika zdravljenja celo pomirja,” pravi dr. Brenda Golianu s stanfordske univerzitetne zdravstvene šole v Palo Altu v Kaliforniji.

Morda se sliši kot skrajni ukrep, a obstajajo trdni dokazi, da akupunktura pomaga pri nekaterih nedonošenčkih in dojenčkih z resnimi boleznimi ali kronično bolečino, tudi tisto po operaciji. Vendar pa se, kot pri vsakem načinu zdravljenja, najprej posvetujte s svojim zdravnikom ali pediatrom, saj vam le on ali ona lahko najbolje svetuje, kaj je za vašega otroka najboljše.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863