
Pred dobrim tednom dni so na Združenih narodih v Švici predstavili Unicefovo dobrodelno akcijo, v kateri z nakupom Pampersovih plenic omogočite cepljenje proti tetanusu. Ambasadorka svetovne akcije je hollywoodska zvezda Salma Hayek, slovenski kampanji pa se je pridružila voditeljica in mlada mamica Anja Križnik Tomažin. Na tiskovni konferenci je predstavila svoje vtise iz Centralnoafriške republike. V tej afriški državi UNICEF intenzivno izvaja program cepljenja mater in novorojenčkov pred to smrtonosno boleznijo. Slovensko javnost je pozvala k sodelovanju v kampanji in dejala: " Kaj bi vas ustavilo, če bi vedeli, kako rešiti otrokovo življenje? To zlahka naredite z nakupom Pampers UNICEF plenic z oznako 1 pakiranje = 1 cepivo in tako skupaj s Pampersom podarite sredstva za cepljenje, ki rešuje življenja mater in novorojenčkov."

UNICEF in Pampers želita z akcijo doseči, da bi do leta 2012 popolnoma izkoreninili to smrtonosno in hudo bolezen. Kljub temu da obstaja cepivo, danes v manj razvitem svetu za tetanusom še vedno vsake tri minute umre novorojenček. Čeprav je bolezen mogoče preprečiti z učinkovitim in relativno poceni cepivom, ki ga v razvitem svetu uporabljamo že več kot 80 let, ji vsako leto podleže na tisoče novorojenčkov in mater.
Z dobrodelno akcijo razviti svet spodbujajo, da z nakupom Pampersovih plenic pomaga dojenčkom in materam v nerazvitih državah, ki podlegajo mučnemu in počasnemu umiranju za posledicami te strašne bolezni.
Pampers izdelki z oznako 1 pakiranje = 1 cepivo bodo do marca 2009 na voljo tudi pri nas.
Tetanus
Tetanus se razlikuje od ostalih bolezni, proti katerim se lahko cepimo, v tem, da ni nalezljiva bolezen. Več o njej in kako jo lahko preprečimo, smo povprašali dr. Alenko Trop Skaza, specialistka epidemiologije iz Zavoda za zdravstveno varstvo Celje.
Kje je prisoten bacil tetanusa?
Bacil tetanusa je prisoten v zemlji, v človeških in živalskih iztrebkih (konjev, krav, psov, mačk, podgan in piščancev). Običajna vstopna mesta za okužbo so rane, vbodi ali ureznine. Več obolenj pa je v poletnih mesecih., ker je človek zaradi klimatskih razmer bolj izpostavljen okužbi.
Kje se najpogosteje pojavlja ta bolezen?
Tetanus se pojavlja po vsem svetu, predvsem pa v nerazvitih deželah, kjer obolevajo tudi novorojenčki. Preventivno cepljenje proti tetanusu, ki je pri nas obvezno za predšolske in šolske otroke, je zmanjšalo pojavljanje tetanusa. V Sloveniji v zadnjih letih obolevajo starejše, necepljene osebe, ki so se okužile pri različnih kmečkih opravilih, pri delu na njivah ali vrtovih ter zaradi poškodbe ne obiščejo zdravnika.
Koliko časa od okužbe traja, da se pojavijo znaki bolezni?
Inkubacija (čas od okužbe do izbruha bolezni) lahko traja le en dan, lahko pa tudi nekaj tednov. Večinoma traja 3 do 21 dni. Čim bližja je poškodba osrednjemu živčevju, tem krajša je inkubacija. Čim krajša je inkubacija, tem hujša je bolezen.

Kakšni so znaki bolezni?
Tetanus se pojavlja v treh oblikah: lokalni, kefalni in generalizirani.
Za lokalni tetanus je značilna nepopustljiva, boleča togost mišic, ki so v neposredni bližini poškodbe ali okužene rane. Bolezenski znaki lahko trajajo nekaj tednov ali mesecev in izzvenijo brez posledic.
Posebna oblika lokalnega tetanusa je kefalni tetanus. Pojavi se ob poškodbah na prednjem delu glave, očesu, obrazu, ušesu in kroničnem vnetju srednjega ušesa. Pogosto se pojavijo ohromitve možganskih živcev, predvsem obraznega. Lahko so prizadeti tudi drugi možganski živci.
Generalizirani tetanus je najbolj pogosta oblika bolezni. Pri nekaterih bolnikih so edini znaki bolezni razdražljivost, nemir, otrplost tilnika, težave pri požiranju in togost trebušnih mišic ali mišic prsnega koša. Prizadete so lahko še druge mišice. Pojavijo se tonični krči mišic čeljusti, zatilja, hrbtnih mišic in mišic trebušne stene. Pri hujših primerih se pojavijo sunkoviti tonični krči, ki trajajo nekaj sekund in zajamejo tudi dihalne mišice, glasilke in mišice sapnika.
Kdo je najbolj ogrožen?
Največja je smrtnost pri tetanusu novorojenčkov in pri generaliziranem tetanusu. Praviloma preboleli tetanus ne pušča posledic. Prebolela bolezen ne pušča imunosti, bolnika ob koncu bolezni cepimo.
Ali bolezen lahko preprečimo?
Da, lahko jo preprečimo. V Sloveniji obvezno cepimo predšolske in šolske otroke ter poškodovane osebe, pri katerih je od cepljenja minilo več kot pet oziroma deset let. Cepivo proti tetanusu je varno in zelo učinkovito.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV