
''Dojenčki belopoltih staršev se najpogosteje rodijo s temno modrimi očmi, z odtenkom sive, toda barva se lahko nekajkrat spremeni do prvega rojstnega dneva. Dojenčki drugih ras se rodijo z rjavimi očmi, le-te pa tudi ostanejo takšne,'' je pojasnila pediatrinja Giovana Armano.
Pri rojstvu, ko otrok pride na svet in takoj na močno svetlobo, se spodbudi nastajanje melanina v šarenici in to lahko pride do spremembe barve. Samo drobtinica melanina in otrok bo imel modre oči, dodate še malo melanina in oči postanejo sive, zelene ali lešnikove barve.
''Ob rojstvu imajo zelo malo pigmenta, zato je barva svetlejša. Ko otrok raste, je vse več pigmenta. Melanin je protein, količina in vrsta pa sta zapisana v genih. Šarenice, ki vsebujejo veliko melanina, so temnejše,'' navaja strokovnjakinja.
Do otrokovega šestega meseca starosti se bo barva oči spreminjala večkrat, potem se barva ustali. Več stvari lahko vpliva na spremembo, med drugim tudi zdravila in okolje, tako da se pri nekaterih ljudeh barva oči spreminja vse življenje. Pri večini pa postane jasna do prvega leta starosti.
''Barva oči se najbolj dramatično spreminja med šestim in devetim mesecem starosti, pri nekaterih tudi do 12. meseca. Takrat šele lahko rečemo, kakšno barvo oči bo imel otrok. V redkih primerih otroci spreminjajo barvo do tretjega leta starosti. Najbolj redka barva oči je zelena, ima jo le pet odstotka svetovne populacije.''
Veliko možnosti je, da bo otrok podedoval barvo oči, ki jo imajo starši, lahko pa tudi stari starši. Če ima eden izmed staršev rjave oči, bo verjetno imel tudi otrok takšne, ker je ta gen dominantnejši.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV