Zaradi hude okvare možganov je komaj sedem mesecev stara Taša Čiča iz Reke že prepotovala pol sveta. Pet tednov je dojenčica z mamo preživela na Kitajskem, kjer so jo zdravili z matičnimi celicami.

Komaj preživela
Tašina mati, 37-letna Maša, pravi, da je deklica komaj preživela rojstvo. Srce ji ni bilo in ni mogla sama dihati. Maša je rodila z nujnim carskim rezom šest tednov prezgodaj, saj je že med nosečnostjo prišlo do zapletov, zaradi katerih ima dojenčica poškodovane možgane.
Taša se že pod materinim srcem ni razvijala pravilno. Nato je po rojstvu vsak dan doživljala epileptične napade in imela hude krče, ki so trajali tudi po več ur. Zaradi vsega skupaj je bila še toliko bolj šibka. Zdravniki v otroški bolnišnici Kantrida v Reki so napade lahko le blažili, preprečiti pa jih žal niso mogli.
Žarek upanja
Mati Maša je veliko prebrala o zdravljenju nevroloških obolenj pri otrocih z izvornimi celicami – metodi, ki obnovi uničeno tkivo možganov, vendar na Hrvaškem takšnega zdravljenja ni. Vzela je kredit za potovanje, in ko je bilo Taši šest mesecev, so jo sprejeli na centru Wu Stem Cells v Pekingu.
Taša je vsak teden v hrbtenico prejela injekcijo matičnih celic iz popkovne krvi. Dajali so ji tudi infuzijo, ki je njene celice pripravila na matične. Sedaj je deklica že doma in njena mati pravi, da jo veliko manj boli in tudi napadi niso več tako pogosti.
Še enkrat na pot
"Zdaj se veliko lažje premika. Premiki glave so bolj gibčni. Tudi več moči ima,“ je povedal dr. Wu Grunau, nevrolog iz Kitajske. Čez tri do šest mesecev mora znova na slikanje glave na Kitajsko, saj bodo takrat dokončno vidni rezultati zdravljenja.
Taša je na svet prijokala 14. januarja letos. Po zdravljenju na Kitajskem Taša tudi bolj pridno jé in bolj mirno spi. Na Kitajskem so deklici zdravniki dali vzdevek Sha-Sha (zelo prikupna).
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV