Otroški strah pred zdravniki študentje medicine iz bolnišnice Medimedo preženejo tako, da zdravijo otrokove igračke. Tako malček spozna, da so zdravniki v resnici prijazni in jim lahko zaupa.
Kot je za Bibaleze.si povedala Tina Kurent, vodja projekta Medimedo iz Društva študentov medicine Slovenije, je ideja za projekt nastala pred več leti, ko so nemški študentje medicine opazili, da ima vse več otrok zelo negativen odnos do zdravnikov in zdravstvenega okolja nasploh. Odločili so se, da bodo to spremenili na bolje.
Ker je stanje pri nas podobno, so se leta 2001 tudi slovenski študentje medicine odločili, da po zgledu kolegov iz tujine prvič organizirajo projekt Medimedo pri nas. Tako mlajšim otrokom, starim od štiri do pet let, na prijazen način predstavljajo delo zdravnika.
"Bolne" otroške igrače
Pri tem je bistveno, da „zbolijo“ otrokove igrače, ki jih nato skupaj pozdravijo. Otrokom se tako ni treba bati, da bi bili sami pregledani in lahko sproščeno sodelujejo pri igri. Glavno vodilo v bolnišnici je, da otroke aktivno vključijo v pregled bolne igrače. Vse lahko vprašajo, vsega se lahko dotaknejo, poskusijo, kako delujeta stetoskop, merilec tlaka, kakšni so osnovni pripomočki ... Da bi bil projekt kar se da kakovosten in zanimiv, so k sodelovanju pritegnili še študente dentalne medicine, farmacije in psihologije.
Strah pred zdravniki
Glavni cilj vseh je, da pri otrocih zmanjšajo strah pred zdravniki in pregledi, otrokom predstavijo delo zdravnika in zobozdravnika, na ta način se otrok seznani z osnovnimi zdravniškimi preiskavami. Za bodoče zdravnike pa je to odlična priložnost, da se njihova negotovost pred najmlajšimi pacienti izgubi. Študentje si želijo že na začetku izboljšati razumevanje med zdravnikom in bolnikom ter zgraditi trdne temelje zaupanja v enem bolj občutljivih odnosov v naši družbi.
Medimedo tudi v vrtcih
Kot je povedala Tina Kurent, obiskujejo tudi vrtce. Svoj obisk napovejo, razložijo potek dogajanja, da lahko vzgojitelji otroke vnaprej pripravijo – se dan ali dva pred obiskom z njimi pogovarjajo o zdravju, bolezni, zdravnikih, zobozdravnikih in bolnišnici. Vsak otrok si že v vrtcu izbere bolezen za svojo igračko in izdela zdravstveno izkaznico. Po uspešno opravljenem projektu pa otrokom podelijo diplome.
V praksi zdravljenje poteka takole: večji prostor v vrtcu preuredijo v bolnišnico Medimedo. V čakalnici otroke pripravijo na pregled, tako da se z njimi pogovarjajo o človeškem telesu, obisku pri zdravniku, vrstah zdravnikov ter nekaterih preiskavah in posegih, ki jih otroci že poznajo. Nato otroci na ves glas pokličejo zdravnike, ki pridejo v čakalnico in v svojo ordinacijo odpeljejo vsak enega pacienta – igračko, ki jo seveda spremlja skrbnik – otrok.
Otrok v ambulanti zdravniku predloži zdravstveno izkaznico, ki jo je sam izdelal v vrtcu. Zdravnika najprej zanimajo osnovni podatki o igrački (ime, bolezen in predhodne težave, najljubša hrana igračke itd ...). Otroci nato zdravniku opišejo težave svoje igrače, ta opravi splošni pregled z osnovnimi pripomočki, kot so termometer, stetoskop, lučka ... ki jih lahko uporabijo tudi otroci. Za vse nerodne igračke, ki so med igro padle in si zlomile tačko, za kače, ki so se zaplezale in si zlomile rep, in za slončke z zlomljenim rilcem, imajo s seboj rentgen, s katerim preverijo, če je kost res zlomljena ali gre samo za zvin.
Kaj pa, če je potrebna operacija?
"Tudi za to poskrbimo!" pravi Tina. "Igračke, ki so hudo zbolele in jim splošni Medimedo zdravnik s svojimi metodami in pripomočki ne more pomagati, napotimo v operacijsko dvorano, kjer jih kirurg uspava in nato operira. Ker nam primanjkuje kadra, mora v vlogi pomočnika kirurga vskočiti kar otrok. V operacijski dvorani se zglasijo tudi vse strgane in natrgane igračke, ki jih tam zašijemo in jim povrnemo vitalnost."
Igračke lahko obiščejo tudi zobozdravnika
Medimedo zobozdravniki otrokom na posebni lutki najprej prikažejo pravilno umivanje zob. Nato jim predstavijo zdravniški pribor, jim razložijo, kako se uporablja in jim ponudijo, da sami poskusijo delati z njim. Tudi v zobozdravstveni ambulanti, tako kot v zdravniški, se opravi splošni pregled igračke in zdravljenje njene bolezni.
Sladka lekarna
Imajo tudi lekarno, ki jo vodijo študenti farmacije. Po pregledu odide otrok z receptom v lekarno, kjer dobi bonbon, liziko, piškot, sadje, ki, poleg namišljenega zdravila za igračko, otroku pomeni tudi nagrado za pogumen obisk pri zdravniku. Če otrokom ni dovoljeno jesti sladkarij, lahko na recept dobijo brizgo, povoj, obliž ... Po obisku dobijo vsi sodelujoči otroci, vzgojitelji, učitelji in študentje priznanja, da so bili v Medimedo bolnišnici.
Projekt izvajajo po več krajih po Sloveniji, tako da letno oskrbijo več kot 3500 igrač, potrebnih zdravniške pomoči.
Vaša mnenja in izkušnje so dobrodošle na forumu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV