
Če dojenčka takoj po porodu odpeljejo na neonatalni oddelek, lahko mamico to prestraši. A dojenček potrebuje posebno pomoč zaradi zelo različnih vzrokov in marsikdaj ni nič resnega. Posebna nega obsega veliko težav, od neenakomernega dihanja do podpiranja življenjskih funkcij. Nekateri dojenčki ostanejo na neonatalnem oddelku le nekaj dni, spet drugi pa morda tudi več tednov. Seveda je to odvisno od tega, kakšne težave imajo, koliko so stari in koliko tehtajo ter pridobivajo na teži.
Posebna nega
Dojenček potrebuje posebno nego, če ima takoj po rojstvu težave. Če se rodi prezgodaj, še ne more dihati sam, če diha neenakomerno, če ima težave, ki so nastale med porodom, če ima zlatenico, če je vsrkal mekonij.
Če dojenčka po porodu premestijo na neonatalni oddelek, bodo tam zanj skrbeli babice in sestre ter pediatri, ki so za to usposobljeni. Dojenčka bodo odložili v posteljico ali inkubator ter ga skrbno nadzorovali ter mu pomagali, da bo čim prej v materinem naročju.
Na neonatalnem oddelku imajo tudi enoto za intenzivno nego. Tam poskrbijo za novorojenčke, ki imajo resnejše težave z zdravjem.

Pogled na dojenčka v inkubatorju za mamico in očka ni prijeten in vzbuja skrb ter žalost. Mamice so po porodu še toliko bolj čustvene, zato večkrat ob pogledu na svojega nebogljenega otročka, ki potrebuje zdravniško pomoč, planejo v jok.
A inkubator je le otroška posteljica, ki zagotavlja nadzorovane pogoje, dojenčka vanj namestijo zato, da bo lažje vzdrževal telesno temperaturo in da bodo lahko nadzorovali njegovo dihanje. Nekatere novorojenčke morajo tudi hraniti s posebno cevko, ki je napeljana v nos.
Če bo vaš dojenček v inkubatorju, ga mogoče ne boste mogli pestovati, a večina inkubatorjev ima ob strani odprtine, skozi katere se ga boste lahko dotaknili in ga pobožali. In vaš dojenček bo vedel, da ste v njegovi bližini, vaša toplota in pozitivna misel mu bosta pomagali, da bo hitreje ozdravel.
Majhni in nedonošeni dojenčki so veliko bolj dovzetni za različne bakterije, viruse in bacile, zato si boste morali skrbno umiti roke, sestre vam bodo pokazale, kako se najbolje zaščititi, da ne okužite svojega dojenčka, preden boste prišli do njega.
Ventilator
Ventilator je naprava, ki dojenčku pomaga dihati, če se je ta rodil z dihalnimi težavami. Te so lahko posledica premalo razvitih pljučk. Ventilator potrebuje tudi, če ima diafragmalno kilo, pri kateri črevesje pritiska na pljuča. Tudi med porodom lahko nastanejo dihalne težave, če v dojenčkovem organizmu ostanejo zdravila od poroda ali če pride do vnetja v prsnem košu. Od tega, kako hude so njegove težave, je odvisno tudi, kakšen ventilator bo dobil.

Nega dojenčka v bolnišnici
Če dojenček ni preveč bolan ali krhek, lahko pri negi sodeluje tudi mamica. Največkrat sestre pokažejo, kako naj mamica neguje dojenčka, nato pa ga mamica, dokler je pri njem, neguje sama. Če boste svojega novorojenčka božali, ga pestovali, mu prigovarjali in ga s tem pomirili, bo to nanj vplivalo zelo pozitivno. Zapomnite si, da čeprav je vaš dojenček star le nekaj ur ali nekaj dni, dobro ve, kdaj je njegova mamica ob njem! Ko bo čutil vašo bližino, se bo počutil varnega.
Če bo imel dojenček dobro razvit sesalni refleks in če bo znal pravilno sesati, ga boste seveda lahko tudi dojili. Če se dojiti še ne bo mogel, mu bodo vaše mleko dodajali v želodček po cevki.
Če bo vaš dojenček na neonatalnem oddelku, ste lahko ob njem toliko časa, kot si želite. Če bo otrok ostal na oddelku zato, ker je nedonošen in bo tam dalj časa, vas bodo iz bolnišnice odpustili prej kot njega. Še vedno ga boste lahko vsak dan obiskovali in boste ob njem.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV