Z vsakim mesecem dobiva vse, kar dojenček vidi, sliši, občuti, okusi in zavoha, večji pomen in v možganih ustvarja edinstveno celično mrežo.

Vonj
Študije so pokazale, da novorojenčki že 45 ur po rojstvu prepoznajo svojo mamo samo po vonju, opisuje Desmond Morris, avtor knjige Otrok. Sicer je težko povedati, kako se dojenčki odzivajo na vsakodnevne vonjave, vendar študije dokazujejo, da se že dva dni stari dojenčki odzovejo na močne vonje, kot sta vonj po česnu ali kisu. Dokazano je tudi, da se pet dni star dojenček obrne z glavo k blazinici, ki je prepojena z materinim mlekom. Do svojega desetega dneva starosti pa že rajši izberejo vonj mleka svoje matere kot druge ženske. Ta sposobnost varuje človeškega otroka pred lakoto, saj se zna celo v temi obrniti proti izvoru hrane.
Vid
Novorojenčki vidijo več, kot so včasih domnevali. Že v maternici lahko plod loči med temo in svetlobo. Ob rojstvu novorojenček dobro vidi na razdalji od 20 do 25 centimetrovi, kar pomeni, da prepozna obraz tistega, ki ga pestuje. Verjetno pa lahko razloči tudi predmete, ki so oddaljeni do šest metrov. Najbolje vidi predmete, ki so v popolnem kontrastu z okolico, torej črno-bele, prepozna pa tudi izrazite osnovne barve.
Posebno zanimanje pa dojenček kaže za obraze. Študije so dokazale, da se veliko raje zanima za risbe obrazov kot naključnih vzorcev in ima veliko raje smejoče se kot potrte obraze.

Sluh
Raziskave kažejo, da je notranje uho edino čutilo, ki se do konca razvije že pred porodom in svojo odraslo velikost doseže nekje na polovici nosečnosti. Že nekaj trenutkov po rojstvu novorojenčka vznemirijo glasni zvoki, in zato zajoka. Dobro sliši in takoj prepozna materin glas, prav tako tudi glasbo in druge zvoke, ki jih pozna še iz maternice. Bolj je pozoren na človeški govor kot na druge zvoke; raje ima visoke tone.
Okus
V maternici plod požira amnijsko tekočino, njen okus pa je odvisen od materine prehrane. Novorojenček ima približno 10.000 okušalnih brbončic, kar je veliko več kot pri odraslem človeku. Te pa niso omejene le na jezik, najdemo jih tudi na nebu, ličnih predelih in zadaj v ustni votlini. Sčasoma dodatne brbončice izginejo.

Dotik
Plodovo telo postane občutljivo na dotik takoj po spočetju. V 32. tednu nosečnosti pa se na dotik odzivajo že vsi deli telesa. Že samo nekaj dni po rojstvu dojenček dobro razloči med različnimi dotiki.
Kaj pa menite vi? Zapišite na forum.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV