
Najpogosteje je vzrok za dojenčkovo vznemirjenje med previjanjem njegova lakota. Preden ga previjete, ga zato najprej nekaj minut dojite ali hranite po steklenički, da njegov želodček ne bo popolnoma prazen. A če dojenček pogosto poliva, se res omejite na nekaj minut, saj bi ga prepoln želodček med previjanjem utegnil še bolj motiti.
Dojenčki, še posebej novorojenčki, so zelo občutljivi na temperaturne spremembe. Preden otroka previjete, ogrejte (na peči, radiatorju ali na svoji koži) tetra pleničko, s katero ga boste pokrili, dokler je gol. Če boste ogreli še svežo pleničko, preden mu jo boste namestili, ga boste prav tako razveselili.
Okrasite okolico
Čudeže delajo tudi igrače, a za to vam ni treba trošiti dodatnega denarja. Pomagate si lahko z napihnjenimi baloni, obešenimi nad previjalno mizo. Izberite jih nekaj različnih barv in otrok jih bo z veseljem opazoval. Še bolj zanimivo bo, ko se bodo začeli zaradi vaših gibov premikati.
Predvsem novorojenčki radi strmijo v slike z vzorci, ki jih lahko izdelate tudi sami. Papir A4 formata razdelite na štiri dele in na vsakega narišite preprost vzorec – na primer koncentrične kroge, kvadrate, trikotnike. Pazite le, da bodo črte debele vsaj pol centimetra, da jih bo dojenček zagotovo dobro videl.
Konec kopanja – šok za dojenčke
Mnogi dojenčki obožujejo kopanje. Zelo malo pa je takih, ki se po koncu kopanja ne pritožujejo na ves glas. Že med brisanjem jokajo, med oblačenjem pa že prav kričijo. Strokovnjaki in starši sicer pravijo, da je tudi to le ena od faz, ki mine. Z nekaj triki jo lahko omilite.
Zagotovo bo pomagalo, če boste imeli vse pripomočke za brisanje in oblačenje pripravljene in boste proces skušali izvesti čim hitreje. Poskrbite za ustrezno temperaturo prostorov. Brisača naj bo sveža in suha, skupaj z oblačilci jo segrejte na telesno temperaturo, da bo dotik dojenčkove kože z njo prijetnejši.

Da oblačenje ne bo nočna mora
Nekateri otroci se po tem, ko so goli, ne pustijo obleči. Če gre za malo starejšega dojenčka, pred oblačenjem pripravite igrače. Ko ga slečete ali obrišete po kopanju, ga ne silite z oblačili, pač pa mu ponudite igrače. Po nekajminutnem igranju (v prostoru z ustrezno temperaturo, seveda) mu lahko mimogrede skoraj neopazno oblečete majčko ali bodi. Za zavijanje v pleničko pa dojenčku dovolite, da s seboj vzame igračko, s katero se je ravnokar igral, in zagotovo bo minilo v bolj prijetnem vzdušju.
Sicer pa malo večjim dojenčkom pomaga tudi, če menjavamo lokacije oblačenja. Včasih to lahko naredimo na kavču, na odejici na tleh, na veliki zakonski postelji. A ne pozabite na nepremočljivo podlogo! Če pa tudi to ne pomaga, bo dojenček zagotovo boljše volje, če ga boste skušali obleči kar tam, kjer mu je najbolj všeč in kjer je najraje – v vašem toplem naročju.
Seveda pa je pri oblačenju dojenčka pomembno tudi to, kako so oblačila izdelana. Morda malo bitje sovraži oblačenje čez glavo, zato si raje priskrbite bodije na preklop in jopice namesto puloverčkov. Bodite pozorni tudi, da bodo imela oblačila dovolj široke rokave in hlačnice. Saj veste, otroka morate obleči, ne pa njegove ude na vsak način stlačiti v oblačilca.

Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV