
Neverjetno, še pred nekaj tedni se je otroček vsem in vsakomur, tudi tistim, ki jih ni poznal, smejal, danes pa joče, če ga samo kdo pogleda. Ne skrbite, to je čisto normalna in pomembna razvojna faza. Strah pred neznanci se pojavi okrog osmega meseca starosti. Zdi se, kot da bi se pojavil čez noč. Otroček se boji ljudi, ki jih ne pozna, stiska se v mamin objem in glavico 'skriva' za mamine rame. Samo njegovi najbližji ga lahko pomirijo in potolažijo, če se mu kdo preveč približa. Lahko se boji celo starih staršev, če jih v tem obdobju vidi bolj poredko.
Zakaj?
Vzrok za ta pojav, ki ga imajo skoraj vsi otroci, ni poznan. Strokovnjaki pa so prepričani, da je to zelo pomembna faza v otrokovem življenju in ni posledica 'slabe' vzgoje ali pomanjkanja bližine mame ali očeta.
Znanstveniki so še mnenja, da se strah pred neznanci pojavi zato, ker je dojenček v prvih devetih mesecih razvil posebno komunikacijo s starši. Ta poseben 'jezik' kot je mimika, dotik, jok, pa lahko razume le uigran domači tim. Neznana oseba ta jezik lahko oponaša, a ne diši tako kot mamica, nima takšne mimike kot očka, sploh pa ni niti malo podobna njima. Ravno okrog osmega meseca naj bi otrokovi možgani v takšnih primerih sporočali, da nekaj 'ni prav', a na to novo izkušnjo se še ne zna odzvati.
Kako spoznate strah pred neznanci
Največkrat izgleda kot napad panike, ki se lahko pojavlja tedne in tedne. Otrok joče, kriči, se skriva za mamico ali očka. Sprva starši še ne pomislijo, da se otroček boji gospe, s katero je še pred dnevi simpatično 'klepetal'. Skoraj čez noč pa zajoče takoj, ko jo zagleda. No, ne smemo vse malčke metati v isti koš. Nekateri se odzovejo drugače kot drugi. Eni se ob srečanju s tujcem le 'skrijejo' v mamino naročje, drugi pa jočejo že, če ga nekdo pozdravi. To je tudi odvisno od otrokovega temperamenta. To obdobje je veliko težje za tiste otroke, ki niso veliko izpostavljeni 'družbi'. Otroci, ki so veliko med ljudmi, pa se lažje navadijo na nove obraze.

Izredni ukrepi
Male strahopetce najprej pomirite. 'Neznancu' pa povejte, naj se umakne ali pa naslednjič približa počasi in previdno.
Pridi k meni, pridi, saj ne grizem, so najpogostejše besede ljudi, ki ne razumejo ali ne poznajo te faze otrokovega razvoja. To pa pri otroku strah še povečuje. Da pa bi otroka kar 'porinili' v naročje nekomu, ki se ga boji, pa niti pomisliti ne smete.
Tudi to mine
Vaš otrok ne potrebuje nobene terapije. Najboljše zdravilo je, da v vašem naročju spoznava svet, ali da se za nekaj časa izogibate manj poznanih ljudi. No, nikar pa ne pretiravajte z 'umikom', obiski so dovoljeni. Goste pa le opozorite, da bo kratek pozdrav otročka za začetek čisto dovolj.
Enostavno je potrebno počakati, da mali škratek 'dozori', saj je narava poskrbela, da je njegova radovednost tako močna, da še prehitro odkoraka iz maminega in očetovega naročja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV