
Vemo, da je pogovarjanje z dojenčkom zelo pomembno za njegov govorni razvoj. Pa tudi če mu samo preberemo seznam z nakupovalnega listka, ali če se jezimo zaradi predsedniških volitev. Glavno, da mu govorimo oziroma pripovedujemo. Sedaj pa so raziskovalci z newyorške univerze ugotovili, da dojenček lažje razume druge zvoke, kot sta glasba in živalski glasovi, če na začetku posluša samo naš glas.
Vodilni pri raziskavi Gary F. Marcus je povedal: “Odkrili smo, da so dojenčki šele, potem ko so slišali del človeškega govora, lahko le-tega ločili od glasbe in živalskih glasov. Ko so slišali zaporedje “le,di,di”, ki so ga ponavljali po vzorcu A-B-B, so dojenčki lahko dlje časa poslušali živalske zvoke posnete po enakem vzorcu, kot so “mu, oink, oink”." Čeprav je petje ali obisk kmetije dober način, da bi spodbudili dojenčka k govoru in ga izpostavili novim zvokom in ritmu, bo vse, kar bo pri nas zbudilo zanimanje, tudi dojenčka nedvomno zanimalo.
Do takrat pa mu le opisujte svet okoli sebe in mu povejte, kaj ste počele čez dan. Saj, kot pravi Marcus, “se dojenčki jezika naučijo samodejno, ko ga slišijo, zato je dovolj že, če se z njimi pogovarjamo.” Še preden se boste zavedale, boste tudi same slišale njegovo čebljanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV