Dojenčki veliko povedo s kretnjami rok. Zato je Škotinja Yvonne K. Lavelle izdala knjigo za starše, v kateri je opisala kretnje, s katerimi dojenček ali malček pove, da mu je vroče, ga zebe, čuti bolečino ali je še žejen. Upa, da bodo tako starši hitreje opazili, kdaj se njihovi najmlajši ne počutijo dobro.
Znakovni jezik dojenčkov
Lavellova, ki živi v Glasgowu, se je z znakovnim jezikom dojenčkov začela spoznavati pred osmimi leti. Ker vodi tudi agencijo za varuške, je želela najti znak, ki bi ga prepoznali otroci in bi simboliziral njeno agencijo. Tako je po spletu začela iskati razne „otroške znake, kretnje“ in naletela tudi na znakovni jezik dojenčkov.
Zadevo se je odločila bolje raziskati in odkrila je, da se s tem v Združenih državah Amerike ukvarjajo že dve desetletji. Odločila se je, da se kretenj, s katerimi se sporazumevajo dojenčki, nauči tudi sama. Ko je vedela dovolj o tem znakovnem jeziku, je začela prirejati še tečaje za druge starše.

Na tečajih starše uči, kako razumeti in se lažje sporazumevati s svojimi otroki s pomočjo kretenj. Ugotovila je, da se že po nekaj urah dojenčki začnejo na poskuse svojih staršev bolj odzivati in jim poskušajo le še več povedati s kretnjami. Dojenčki, ki se veliko sporazumevajo na tak način, tudi prej začnejo govoriti in imajo kasneje večji besedni zaklad. Raziskave so pokazale tudi, da so takšni dojenčki manj razdražljivi.
Proti novi gripi
Lavellova je v knjigi opisala 30 kretenj, s katerimi dojenček med drugim staršem pove, da je bolan ali da potrebuje objem. Knjigo je napisala v odgovor na svetovno pandemijo nove gripe, ki se na Otoku še posebej hitro širi po vrtcih in šolah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV