
Nemški raziskovalci so posneli jok 60 dojenčkov francoskih in nemških staršev in odkrili, da novorojenčki že drugi dan po rojstvu poudarke v “melodiji” joka prilagodijo naglasu, značilnem za materni jezik.
Študija, objavljena v reviji Current Biology, je pokazala, da francoski dojenčki zaključijo jok s poudarkom, ki je tipičen za francoščino. Jok nemških novorojenčkov pa je na začetku zelo intenziven, na koncu pa njegova jakost upade, kar je podobno poudarkom v stavkih, značilnih za nemško govoreče starše.
Čeprav so strokovnjaki tako odkrili, da novorojenčki prepoznajo “melodijo” maternega jezika, pa so najbolj zanimive ugotovitve, da so morda celo sposobni po zvokih in tonih, ki so jih poslušali že v maternici, oblikovati melodijo svojega joka.

Dr. Ari Brown, pediatrinja iz Teksasa, pravi, da otroci v maternici slišijo zvoke v prostoru. Tako ob rojstvu materin glas že poznajo. Če se dojenček ne odzove z jokom na pasji lajež , je to lahko zato, ker ga je poslušal ali slišal že tri mesece pred svojim rojstvom.
Kaj natanko se še nerojeni otroci naučijo iz zvokov, je za znanstvenike še vedno skrivnost. Neka raziskava je pokazala, da ima otrok od 30. tedna dalje razvit kratkoročni spomin, ki mu pomaga, da si zapomni glasne zvoke. Če novorojenček tak zvok prepozna, se nanj ne bo burno odzval.
Kot pravi soavtorica raziskave dr. Kathleen Wermke z univerze v nemškem Würzburgu, se razvoj jezika začne prav z jokom.
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV