Bibaleze.si

Dojenčki pač jočejo

Natalija Rus

Dojenček

2
07. 10. 2008 21.42

To je resnica, ki jo mladi starši hitro spoznajo. Nahranjen, previt, čist – pa še vedno joče. Ker mu ne znate pomagati, še ne pomeni, da ste slabi starši.

Morda joče, ker mu je prevroče.
Dojenčka je včasih težko potolažiti.
Dojenčka je včasih težko potolažiti.FOTO: iStockphoto

Jok je govorica

Nekateri dojenčki jokajo štirikrat ali petkrat dnevno od 20 do 30 minut. Nekateri jok »prihranijo« le za konec dneva in noči, takrat pa lahko jokajo tudi od dve do tri ure skupaj, kot pravi psihologinja Anne Bacus v knjigi »Moj prvi dojenček«.
Dojenček šele okrog sedmega tedna starosti dojema svoje okolje. Navadi se na svoj ritem in starše. Joče bolj redko, a jok ni vselej enak. Pojavi pa se tudi nov, neznan, drugačen jok.

Dolgčas?

V prvih mesecih se dojenček intenzivno privaja na novo življenje. Ko je buden, čuti potrebo po odkrivanju in učenju novega. Če ga boste pustili samega v posteljici, bo jokal, ker mu bo dolgčas. Dajte mu »gradivo,« igračke, predmete, da jih bo opazoval ali se z njimi igral. Dojenček potrebuje družbo. Položite ga v stolček in naj vas opazuje pri vašem delu. Všeč mu je, kako se premikate, ko mu govorite kaj delate. Rad posluša vaš glas.

Lakota

Dojenček najprej joka tiho, a če se ne boste odzvali, lahko jok preide v besno kričanje. Lakota je najpogostejši vzrok dojenčkovega joka. Malemu otročku lahko povzroča pravo bolečino. Kaj storiti? Seveda ga boste nahranili. Dojenček ima svoj ritem, ki ga morate prepoznati.

Žeja

Tudi žeja je lahko vzrok za jok, na katerega (pre)malokrat pomislimo. Otrok, ki je preveč oblečen, ali je v prostoru presuh zrak, je pogosto le žejen. Težavo boste rešili tako, da mu boste ponudili stekleničko vode ali čaja.

Utrujenost

Za njim je dolgo čarobno obdobje budnosti. Ko pa postane utrujen, začne jokati. Od utrujenosti bo morda zaspal. Lahko pa se vznemirjenje stopnjuje, jok se krepi in občutek imate, da ne bo nikoli zaspal in nehal jokati. Kaj storiti? Lahko poskusite z zibanjem ali ga nosite v kengurujčku, dojenček se bo dobro počutil ob tesnem stiku z vami. Lahko ga odnesete v tiho sobo, kjer se bo počasi umiril in zaspal.

Morda joče, ker mu je prevroče.
Morda joče, ker mu je prevroče.FOTO: iStockphoto

Bolečina

Jok, ki sporoča bolečino, je visok, predirljiv, drugačen, težko ga je poslušati. Otrok ne zna pokazati, kje ga boli, zato je to zelo težko ugotoviti. Vzemite ga v naročje, da ne bo osamljen. Skušajte ugotoviti, kaj bi ga lahko bolelo. Če se nikakor ne umiri, je čas, da obiščete zdravnika.

Vročina

Majhnemu otroku lahko telesna temperatura hitro naraste. Če je dojenček preveč oblečen ali izpostavljen visoki temperaturi, na primer v avtu, ni sposoben uravnavati telesne temperature. Zaradi teh dejavnikov lahko pride do »toplotnega udara,« ki se kaže kot vročina. Ali ima otrok vročino, boste preverili le s termometrom. Slecite ga in čez nekaj časa preverite, kolikšno temperaturo ima.

Če je temperatura višja od 38 stopinj in jo spremljajo drugi bolezenski znaki kot so kašelj, driska, jokavost in slabo počutje je prav, da obiščete zdravnika.

Jok brez razloga

Nič ne pomaga. Nahranjen, preoblečen, naspan, a bolj se trudite, da bi ga umirili, bolj joče. Morda se v vašem naročju za trenutek umiri, a takoj, ko ga boste želeli odložiti, bo jokal še bolj.
Dojenček nikoli ne joče brez razloga. Če se vam to dogaja, ne pomeni, da ste slaba mama ali oče. Pomembno je, da skušate ostati mirni, da mu mirno prigovarjate, da ga razumete. Nežno ga odložite v posteljico in ga zelo pogosto pojdite pogledat. Vedno znova mu povejte, kako ga imate radi. Tudi dojenček ima lahko slab dan, poln solzic, ki morda pomenijo le prehod v novo razvojno obdobje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863