To, da razumemo dojenčke, nam pomaga tudi pri razumevanju odraslih. Tako je zaključil Caspar Addyman, strokovnjak s centra za možganski in kognitivni razvoj iz Londona. Raziskoval je, kaj vse spravi v smeh novorojenčke. To ga je tako prevzelo, da je celo pustil službo bančnika in odšel na študij psihologije.
Sestavil je anketo za starše in prosil, da mu pošljejo posnetek in zapis, čemu vse so se smejali njihovi otročki, koliko so bili takrat stari, kateri dan dneva je bil. Približno 1.400 staršev iz 25 držav je odgovarjalo na njegova vprašanja. Rezultati so pokazali, da se dojenčki smejejo skoraj od prvega dneva.
Kar 90 odstotkov novorojenčkov se je smejalo prvi mesec življenja, nekateri celo prvi teden. Obstajajo pa tudi takšni, ki se niso smejali celih 12 mesecev. To odkritje potrjuje predpostavko, da imajo dojenčki močan temperament od rojstva.
Ugotovili so, da se dečki smejejo celo večkrat, tudi do 50-krat dnevno, deklice pa do 37-krat. Strokovnjak poudarja, da je smeh del socializacije in interakcije z drugimi, kar pa ni odvisno od spola. ''Sploh ni pomembno, kaj odrasli počnejo, ko so z dojenčkom. Dovolj je tudi to, da so poleg njih in da se oni zato počutijo srečno. Zato se dojenčki tudi smehljajo,'' razlaga Caspar Addyman.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV